[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Celalalt acvariu al lui Lofty - 360 litri plantat  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare.
Cum bibanii mei de Malawi isi vad linistiti de treaba lor, am decis sa deschid un capitol si in ceea ce priveste acvariile plantate.
Nu are pretentia unui acvariu de vis, nici vorba de aquascaping.
Reprezinta deocamdata pentru mine mai mult un depozit de plante, poate pe viitor sa prinda o forma mai "artistica" sa zicem.
Pe scurt: un inceput.
Acvariu de 120(L)x60(l)x50(h) cm.
Restartat la 20 august 2008.
Filtrare: Eheim 2028 + Eheim Surface Extractor.
Lumina 4x54W T5:
- 2 x Dennerle Trocal Special Plant de la ora 10 la ora 20
- 2 x Osram 865 de la ora 11 la ora 19.
Temperatura apa: 25,5 grade C.
Incalzitor de substrat Dupla Therm Set 750 + Dupla Therm Control Alpha.
Substrat: Dupla Ground + Dupla Root + Dupla Root K.
Fertilizare in masa apei: Dennerle V30 + E15 + A1 + PlantaGold 7.
KH=8, GH=12, pH setat la 7.
CO2 presurizat + Dupla pH Control Alpha, Reactor Dennerle CycloTurbo.
Schimb de apa: zilnic 20 l sau la 2 zile 40 l.
Fauna: 1 Black Molly, 3 SAE, 20 Neocaridina Sinensis Red.
Plante provizorii: Anubias Barteri, Cardamine Lyrata, Cyperus Helferi, Egeria Densa.
Plante care vor ramane: Hemianthus Micranthemoides, Heteranthera Zosterifolia, Lilaeopsis Brasiliensis, Limnophila Aromatica,
Nesaea Pedicellata, Pogostemon Helferi, Pogostemon Stellatus, Vesicularia Dubyana.
In curs de acomodare: Hemianthus Callitrichoides Cuba si Ludwigia Inclinata Cuba

Vedere de ansamblu 1:
image

Vedere de ansamblu 2:
image

Cateva detalii (poze mai mari sunt la galerie):
imageimageimageimage

O scurta evolutie in imagini:
iunie 2008
image
iulie 2008
image
august 2008 inainte de restart:
image
20 august 2008 la momentul zero:
image
in prezent (1 octombrie 2008):
image

Orice comentarii, critici, sugestii sunt binevenite.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

EXTRAORDINAR !!!!!
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Am vazut demult la galeria ta poze cu incalzitoru' de substrat si asteptam cu nerabdare sa apari, stiam ca pregatesti ceva :jajaja: .

Lofty wrote:Reprezinta deocamdata pentru mine mai mult un depozit de plante
Vorba lu' Sandu, e ceea ce-am facut o viata: depozit de plante in dauna aspectului . Daca o sa reusesti sa depasesti mentalitatea depozitului de plante poti avea un acvariu deosebit de estetic . Eu nu reusesc s-o fac desi incerc de 15-20 ani, ma duc la psiholog si progresez incet.
Imi place mult partea dreapta cu lemnele . Sint mangrove?
Nu-mi place Anubiasu', bine ca i-ai pus gind rau .
Astept cu nerabdare poze in urmatoarele saptamini pe masura ce se coace.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:Daca o sa reusesti sa depasesti mentalitatea depozitului de plante poti avea un acvariu deosebit de estetic
Avand in vedere cat am cautat/asteptat unele plante... e tare greu.
Daca in postura de "africanist" am ajuns sa zic ca mi-e greu sa ma despart de o planta... e clar: ma indrept spre... un marin.

Porcu wrote:Imi place mult partea dreapta cu lemnele . Sint mangrove?
Da. Sunt de la JBL. Au o forma si mai misto in partea de jos, dar ca sa se vada ar trebui sa am in dreapta doar plante pitice (de exemplu sa mut acolo P. Helferi). Si asa Lilaeopsisul se poate duce spre stanga cat vrea.

Porcu wrote:Nu-mi place Anubiasu', bine ca i-ai pus gind rau
E clar ca n-are ce cauta acolo (dpdv marime si necesitati de lumina). E in curs de inlocuire cu Moss. Hemianthus-ul "merge" pe lemn?

Porcu wrote:Astept cu nerabdare poze in urmatoarele saptamini pe masura ce se coace.
Si eu astept pozele'alea cu explozia de Utricularia de prin august .

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Lofty, imi plac dimensiunile acvariului tau, mai ales adancimea de 60cm, ai loc de desfasurare. Totodata ai si plante foarte sanatoase. :p
Desi am inteles intentia temporala de a avea un acvaiu tip depozit totusi acvariul mi se pare reusit si din punct de vedere estetic. :-)
Daca as avea eu acvariul acesta ( ce mult mi-ar placea, dar totusi nu in defavarea ta) as strange putin ca suprafata Pogostemon Stellatus-ul si l-as aseza mai la dreapta aproape de buturuga, in asa fel sa formeze un tufis mai dens, care in partea stanga ar fi mai scund iar spre dreapta s-ar inalta putin la cca 10cm sub apa. Dar s-ar putea sa-l muti ca un tufis si in coltul din stanga eliberind astfel mijlocul acvariului (mai bine zis la 2/3 din lungimea acvariului sa fie putin asimetric).
Iar Pogostemon Helferi-ul ar putea sa-l pui la baza plantelor mai inalte (cu cateva cm mai in fata sa primeasca lumina destula) ca o delimitare inte gazon si restul, dar in in toata lungimea acvariului, ci numai intr-o parte, iar gazonului ai da loc liber pe toata suprafata din fata.
Nu te supara ca am dat cu parerea, mai mult am visat :-) , fiindca eu niciodata n-am avut un acvariu asa de frumos.

galeria mea
[Email] [WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Lofty wrote:
Porcu wrote:Astept cu nerabdare poze in urmatoarele saptamini pe masura ce se coace.
Si eu astept pozele'alea cu explozia de Utricularia de prin august .


Frumos meci de ping pong.

galeria mea
[Email] [WWW]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

andras wrote:...Pogostemon Stellatus... in asa fel sa formeze un tufis mai dens...
In spatele buturugii din stanga sunt o multime de pui de Stellatus care din fata nu se vad. Deci tufa (va fi una singura de Stellatus) o sa fie mai deasa cand s-o "coace", asa ca aici suntem pe aceeasi lungime de unda.
Uite si o poza din lateral:
image

andras wrote:...Nu te supara ca am dat cu parerea...
Vaaai, aceste cuvinte ne doare! Cum te poti gandi la asa ceva? Mersi de feed-back!

andras wrote:...Frumos meci de ping pong...
Faraonu imi mai serveste din cand in cand cate un blestem ... eu ii mai returnez din voleu cate o promisiune neonorata... Asa-i in tenis!

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cand aud de "verdeata", stiti foarte bine ca ma gandesc doar la marar si patrunjel .... da' bazinu' asta chiar arata bine, domnu' Lofty ! ... felicitari !

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Super tare dom'le.
Dar lemnele? De unde ai luat lemnele ?

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline

In poze arata mai rau decit pe viu :-) . Felicitari . O spune unul care l-a vazut pe viu .
[Email] [WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Lofty wrote:
Porcu wrote:Astept cu nerabdare poze in urmatoarele saptamini pe masura ce se coace.
Si eu astept pozele'alea cu explozia de Utricularia de prin august .

Aici m-ai atins, e 1-0 pentru tine. Ma scot daca-ti trimit niste Utricularia? Parc-o cer dotarile bazinului tau, n-auzi cum striga dupa ea ?
Da' daca fac poze azi si ti le trimit, imi trimiti si tu poze cu acvariu tau de peste trei saptamini ?

AMON_RA wrote:Dar lemnele? De unde ai luat lemnele ?
Le gasesti la Peti , mangrove JBL, le-am vazut si d-aia le-am recunoscut p-ale lu' Lofty .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote: Utricularia.... Parc-o cer dotarile bazinului tau, n-auzi cum striga dupa ea ?
Fie vorba intre noi, tot spre depozit de plante ma ademenesti?

Acu serios vorbind, a catadicsit si Profipetu' s-o aduca in vara asta in Bucuresti, exact prin 22 august, patru bucatele de "gazon" prinse de niste pietre de lava. Au fost in magazin (Zoomania) de vineri si pana duminica dupa-masa "nu aveau inca un pret", deci nu se puteau vinde. Dupa acel week-end am renuntat s-o mai caut, din motive obiective (trafic/nervi, lipsa de timp, etc).

Fie vorba intre noi, nu ma poti "mitui" cu Utricularia. Functia si fisa postului ma obliga sa declar orice cadou primit spre a fi evaluat (in vederea aprecierii posibilitatii pastrarii) si se pare ca la noi planta asta e inestimabila. Deci mai bine-mi vinzi la "pretul de lista", imi tai si chitanta si raman si cu avantaj pe terenul de joc.

Acu serios vorbind, cat despre poze, o sa pun cate una de ansamblu in fiecare luna, ca sa se vada evolutia/regresul, dupa caz.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Lofty wrote:Acu serios vorbind
Azi trebe s-o tund, Luni pleaca spre Ginel. Tot Luni o sa plece coletu' spre tine , crede-ma ca-i senzationala , merita sa extermini alta planta in favoarea Utriculariei. Mi se pare cea mai sensibila la transport dintre toate plantele pe care le-am avut, mai sensibila chiar si decit Monosolenium. D-asta ma mir c-au adus-o la Zoomania .......

Da-mi un PM cu adresa ca la care s-o trimit .

In timp ce scriu acest post, se descarca pozele cu buruiana in computer .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Doua poze needitate , sa-ti fac pofta :

image.......image

Poze: smilie ... Poze cu plante
arnoldx
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2005 18:23:59
Messages: 192
Location: Satu Mare
IP:
Offline

auzi domnu porc dar nu uita ca si eu voi vrea din utricularia aia.seamana cu aia primita de la mine

Cel mai bun medicament antistres este privitul unui acvariu
[Email]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:Doua poze needitate , sa-ti fac pofta :

image.......image


Faraoane, imi trezesti pofta de verdeata

Bre copii, dar acum in 2008, se cam gasesc plante, de ce mai faceti voi colectie?
[Email] [WWW]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

LOFTY,i-mi place cum arata plantele tale
Bine ingrijite si detalii despre toate elementele acvariului din belsug
BRAVO ,ai cu ce te mindri
Culoare la plante cred ca mai mult de atita nu se poate
Plantele au aratat tot ce se poate in materie de culoare si sanatate
Poate pe viitor un al 2 acvariu
Cu alt tip de plante

Porcu, Urticularia chiar ca arata bine
Frumos verde ai "tras" la ea
Tare frate ,ce sa zic
Dar vad alaturi si o alta planta care este super de "bine crescuta"
Frumos
Nu vrei sa -ti spun OLIVER...... de acuma
Da chiar i-mi place
LOFTY END PORCU nota 10

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

arnoldx wrote:nu uita ca si eu voi vrea din utricularia
Fii sigur ca nu scapi , numa' fa-ti odata acvariu ala .......

arnoldx wrote:seamana cu aia primita de la mine
Patria-ti este recunoscatoare pentru gestu' tau urit de a-mi dona un smoc cu scopu' mirsav de a avea de unde s-o primesti inapoi .



mosu wrote:Faraoane, imi trezesti pofta de verdeata
Ai putea se te-apuci iar de zarzavaturi, da-i incolo ce armasari si cai galbeni pe pereti ca-s uriti ....... bine ca n-am loc si pentru ei .

mosu wrote:Bre copii, dar acum in 2008, se cam gasesc plante, de ce mai faceti voi colectie?
Noi sintem produsu' vremilor apuse, vremi in care daca gaseai pe undeva o bucata de sirma de doi metri o duceai in pivnita "ca poate trebe la ceva", mai dadeai peste ea dupa 10 ani si tot n-o aruncai "ca poate trebe la ceva" . In rolu' bucatatii de sirma poate fi orice: o scindura, o pereche de pantofi pe care nu-i mai porti, o cutie din lemn, haine vechi, o vaza, o masa de birou, piese de Dacie, o bicicleta ireparabila, diverse scule, o bucata de tabla ruginita sau nu, un geam, o usa veche, o folie de plastic cu care poate o sa acoperi ceva cindva, vopsea ramasa de la zugravirea apartamentului, diverse piese de mobilier, un magnetofon rusesc stricat .

Cum naiba sa renuntam noi la plante in conditiile astea? Avem un blocaj psihologic care nu ne permite s-o facem. Incercam sa ne vindecam da' e greu, personal incerc de 10-15 ani . Un pas mic da' important am facut: constientizez ca am o problema .


lazarginel wrote:Nu vrei sa -ti spun OLIVER...... de acuma
O sa fim mai multi Oliveri , o sa-l facem sa-si sparga acvariile de ciuda cind o sa vada pozele noastre cu Utricularia .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru ca ca sunphoto face figuri (au disparut din poze), incercam din nou:

imageimage
image

Plantele ce trebuiau sa plece au plecat, cele in curs de acomodare o fac cu succes, "depozitul" e in curs de desfiintare. Multumesc tuturor pentru aprecieri si sugestii. Intelegand ca ...e de bine..., ne vedem la inceput de noiembrie.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Imi plac foate mult plantele tale si sunt absolut sigur ca in curand acvariul va arata asa cum ti-l doresti, adica un acvariu de vis. Ca si Porcu' nu pot sa nu remarc partea dreapta a acvariului
Abia astept sa-l vad peste vreo doua luni.

865
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com