[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
reamenajare acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

Ti-am zis si eu intr-un post mai sus, eu nu am scapat de gris cu punktol....am stat cu aerare multa si cu temperatura la 31 de grade 1 saptamana si cand am vazut ca se intindea si la ceilalti am intrat in panica. Imediat cum am pus punktol, credeti sau nu, dar au disparut toate punctele albe dupa prima zi. Evident am continuat si in ziua 3 si in ziua 5 si acum par sa fie ok....
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

coana_andreea wrote:Ti-am zis si eu intr-un post mai sus, eu nu am scapat de gris cu punktol....am stat cu aerare multa si cu temperatura la 31 de grade 1 saptamana si cand am vazut ca se intindea si la ceilalti am intrat in panica. Imediat cum am pus punktol...


Pai ai folosit sau nu punktolul ca la inceput ai zis ca nu ai folosit , si dupa ca ai scapat imediat cu punktol , scuze daca nu am inteles eu , temperatura mare si aerarea a avut efect la black phantom , insa la calistusi inca nu a avut efect , nici la neoni , insa mai astept cateva zile si dupa daca nu se rezolva bag medicamente, idee este ca nu prea vreau sa folosesc medicamente ca vreau sa dau pestii sa raman numai cu neonii

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2010 12:04:05


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

pai initial nici eu nu am vrut sa folosesc nimic, mai ales ca am observat din timp si am crescut imediat si temperatura si am introdus si aerarea...dar cand am vazut ca nu am sanse asa, am trecut la substante pt ca boala s-a intins si la alti pesti si pt ca deja dupa mai bine de o saptamana plantele mele incepeau sa cheleasca si am presupus ca temperatura a fost de vina.....am scris din greseala ca NU am scapat....scuze, cred ca m-am grabit....Ideea e ca da, am scapat la o zi dupa ce am pus substanta.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Astazi cand am revenit acasa , dupa ce am lasat setata apa pe 31 de grade nu am observat nicio schimbare , de luni de cand plecasem , deci am trecut pe tratament medicamentos , am cumparat punktol de la jbl si am dozat conform prospectului acum sper sa aiba succesc asa , pentru ca am lasat la 31 de grade 2 zile si m-am cam umplut de alge... cred ca mi-a lasat fratimiu non stop lumina aprinsa ) , una din plante care e cu mai multe frunze m-am riscat sa o chelesc putin de frunzele cu alge , insa cealalta are cam 10 frunze si e cu frunze mari si mi-e ca daca ii rup frunza aia o sa se vada naspa , iar aromatica s-a inrosit la varfuri insa s-a umplut si ea de alge , insa un lucru bun am gasit si eu cand m-am intors , puii de eustralis au inceput sa creasca foarte frumos.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Astazi voi merge la posta sa ridic coletul cu pps pro si Trace Mix Plus , deci voi renunta la feropol si feropil 24 o perioada in functie de rezultatele obtinute cu acesti fertilizanti , ideea care este , pot sa schimb fertilizantii fara un schimb de apa sau nu stiu o sa dauneze plantelor schimbul de fertilizanti asa deodata ? plus ca acum fac si un tratament cu punktol .

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Se pare ca dupa a 5 a zi de tratament medicamentos pesti isi revin , un singur neon mai prezinta cateva puncte in rest toti ceilalti sunt sanatosi si plini de viata . Insa acum am nevoie de putin ajutor, vreau sa dau plantele acelea mari din acvariu cea din stanga si cea din dreapta dar nu prea stiu ce specii sunt deci daca puteti sa ma imi spuneti ar fi perfect nu voi mai atasa poze pentru ca se vad destul de clar in pozele anterioare , as vrea sa o inlocuiesc pe cea de langa filtru cu o tufa destul de deasa de dildiplis , iar pe cea din dreapta cu cateva fire de eustralis care astept sa imi creasca , iar in centru sa fac loc pentru rotala macranda ;;).

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

In ultimile zile am avut parte de o invazie de melci comunitari , cu ce pot cumbate aparitia lor ? Botia macracantha face treaba ? sau melcii asasini ??

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Io am luat niste asasini, doi la numar. Si parca au mai disparut din comunitari...

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Da, Anentome helena pot fi o solutie relativ decenta pentru a reduce numarul melcilor maidanezi in acvariu. Dar nu su nt panaceul universal. Nu au nici randamentul scontat si nici nu stiu daca faca fata intr-un acvariu mare si puternic infestat. Dar hai sa vedem de ce prospera acestia. In primul rand au ce manca. Asta inseamna frunze moarte, radacini, plante bolnave sau (nu in ultimul rand) hrana in exces. Fac pariu ca daca melcii n-ar avea ce manca, nici n-ar prospera. O alta solutie pentru tinerea lor sub control este o apa acida, fara prea mult calciu in ea. asta se poate obtine printr-un Ph scazut. Nu stiu de ce, dar la Ph 6,2 nici Pomaceea nu rezista

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2011 22:53:25


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Cei drept in ultimul timp frunze am cam avut la suprafata , caci imi cheleau stauroginele si blyxa de la temperatura mare , si cei drept le cam dau de 2 ori pe zi sa manance la pesti , nu e cam mic 6,2 phul ? deci trebuie sa cumpar reductor la butelie cat mai repede ca sa-i dau drumul caci bomba nu are randament

This message was edited 1 time. Last update was at 07/01/2011 00:24:47


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Andrei Panaite wrote:frunze am cam avut la suprafata , caci imi cheleau stauroginele si blyxa de la temperatura mare , si cei drept le cam dau de 2 ori pe zi sa manance la pesti

Q.E.D.
Scapa de frunze, iar mancare o data la doua zile, fara sa cada pe substrat. Nu va pati nimeni nimic, te asigur
Andrei Panaite wrote:nu e cam mic 6,2 phul

Nu e. Plantele zic multam, iar pestii sunt alesi ca sa reziste acestui tratamnet

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Roger that . Bomba nou pusa in actiune sper sa mai fac rost de niste banuti zilele astea ca am gasit un reductor +electrovalva dupla, si sper sa pot sa ajung cu ph-ul la acea valoare. Multam de sfaturi

This message was edited 1 time. Last update was at 07/01/2011 00:57:32


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Revin si eu cu o mica dilema. De curand am intrat in posesia unui filtru extern Tetratec ex 700 , cu medii filtranta : Bureti dintracea negri , o punga cu bio balls , una cu carbune si cateva cutii cu vata dintracea alba sau din ce material o fi . Intrebarea mea este : eu as dori sa bag si ceva inele ceramice sau nusj tot am mai citit de siporax sau perlon . Ca idee care ar fi mai bun sau ce as putea sa mai bag pe langa ce am enumerat mai sus ? Si inca ceva , pana ma hotarasc ce mai bag in el vreau sa stiu daca pot testa filtrul daca curge sau nu gol fara materiialele filtrante ? adica pur si simplu il umplu si si ii dau drumu fara filtre in el.

Si ca idee , pot sa tin cateva exemplare de endlery impreuna cu micutii mei callistusi si tetra black phantom , sau vor fi devorati ) . Stiu ca sunt specii complet diferite dar sunt draguti si mititeii aia

This message was edited 1 time. Last update was at 23/01/2011 11:42:34


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:Revin si eu cu o mica dilema. De curand am intrat in posesia unui filtru extern Tetratec ex 700 , cu medii filtranta : Bureti dintracea negri , o punga cu bio balls , una cu carbune si cateva cutii cu vata dintracea alba sau din ce material o fi . Intrebarea mea este : eu as dori sa bag si ceva inele ceramice sau nusj tot am mai citit de siporax sau perlon . Ca idee care ar fi mai bun sau ce as putea sa mai bag pe langa ce am enumerat mai sus ? Si inca ceva , pana ma hotarasc ce mai bag in el vreau sa stiu daca pot testa filtrul daca curge sau nu gol fara materiialele filtrante ? adica pur si simplu il umplu si si ii dau drumu fara filtre in el.

Si ca idee , pot sa tin cateva exemplare de endlery impreuna cu micutii mei callistusi si tetra black phantom , sau vor fi devorati ) . Stiu ca sunt specii complet diferite dar sunt draguti si mititeii aia


syporax fara discutii , sunt ca inelele ceramice dar mult mai poroase , astfel u mediu mult mai bun pt fixarea bacteriilor
poti sa pui buretii si ce ti-a mai dat gabi la el si sa ii dai drumu sa functioneze in baie intr`o galeata, si sa il lasi sa mearga cateva ore, eventual sa il si "scuturi" usor in timp ce merge sa vezi daca picura pe undeva"
din cate stiu doar tetra black phantom ar fi o idee mai agresivi, dar cred ca poti incerca cu 1-2 endleri la inceput sa vezi ce se intampla si daca totu e ok si nu se dau la ei sa pui mai multi, eventual treci pe la mine si iti dau 1-2 guppy mai mici, ca e cam acelasi efect

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

O mica intrebare si din partea mea :d ca nu am mai scris nimic de ceva timp. Difuzorul meu ceramic prin unele locuri nu prea mai scoate bulele asa fine , sa se fi colmatat oare ? daca da , cum as putea sa-l curat ? adica cu o periuta ceva , sau sa-l bag in clor putin , o idee ceva ?

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Hai ca nu am mai scris de mult in acest jurnal si cred ca trebuie sa-l aduc la zi cu modificarile facute . Ca si updateuri la acvariu au avut loc urmatoarele : schimbat filtrul intern cu unul extern tetratec ex700 , si lumina schimbata, de la 2x15w 865 si un silvania standard , a ajuns la 3x24w (2x865 + 1x830 ) , stiu ca e cam multa dar vreau sa vad ce raspuns am de la plante , am undeva la 1.3 w / l . Si alta modificare ar fi ca am aruncat multe plante si am pastrat cateva , din care voi mai arunca pe masura ce voi avea si bani pentru altele mai calumea . Momentan strang bani pentru acvariul mare , deci asta ramane mai la coada.

O intrebare eam insa , cum sa procedez sa aprind toate neoanele odata , sau sa aprind o perioada 1x865 + 1x830 , si celalt 865 sa-l tin aprins cateva ore la pranz? Si inca ceva , cum scap de algele alea afurisite maro de pe geam ?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/02/2011 15:29:00


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote: ... cum scap de algele alea afurisite maro de pe geam ?

Algele acelea se numesc diatomee si vor disparea de la sine la un moment dat. Se pot inlatura cu un burete sau cu un magnet de pe geamuri. Oto sau melcii sunt si ei mari amatori. S-a tot discutat pe tema asta recent pe forum, sunt si articole cu tipurile de alge facute Sticky...
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Sa stii ca mi-au aparut cam de 1-2 saptamanii de cat am scos melcii si am umblat la plante , aruncat mutat , mi-e sa nu se fi deciclat oleaca acvariul

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:mi-e sa nu se fi deciclat oleaca acvariul

Adevarul e ca algele acestea apar cam la inceputul unui set-up. Dar trec, nu-s din cele mai rele.
Andrei Panainte wrote:am scos melcii

Pai de...cind am zis eu odata ca au si ei rostul lor, nimeni nu m-a crezut. Unii se feresc de melci ca de ciuma. E adevarat ca astia mici, negrii si "uriti" sunt dispretuiti de multa lume, dar mai rontaie o alga, mai afina substratul - fiecare are ceva de facut intr-un acvariu. Sunt invazivi, dar nu maninca plantele sanatoase si, cu putin efort, pot fi tinuti sub control.
Cit despre alga, ti-am zis - va disparea in timp. Mai ales ca ai imbunatatit sursa de iluminare.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai iam scos ca mi-au facut in ciuda, si mi-au scos toate poturile de UG , si muream de ciuda( am dat pe doua poturi de UG 30Ron, si pe melci 2 ron )...si i-am scos intrun lighean si cred ca le-a facut maicamea vant ca nu i-am mai gasit a doua zi ) . Dar inca sunt putin nedumerit cu programul de iluminat , sa merg cu toate aprinse sau sa le aprind pe rand ? Vor mai urma modificari dar sa se faca vremea frumoasa sa ma duc sa caut niste pietroaie frumusele , vreau sa schimb si substratul , cred ca voi merge pe ADA sau pe quart alb.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com