[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sarcofagu'  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Se ambitioneaza el si face-o tufa de Rotala macrandra de ne da pe spate .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

@Porcu': M-ai prins, mi-s dragi plantele rosii Numa' ca la mine nu-s asa rosii, ca deh si subsemnatu' nu-i asa de priceput. Referitor la tufa de macrandra, o mai tarai eu cum o mai tarai acum, insa intr-un viitor resetup (stabilit in octombrie) am sa incerc sa imi mut standardul ceva mai sus. Pana atunci, mai

@scorpionul: Acusi acusi ne arata pramaritul rezultatul muncii

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Am ajuns la sfirsit, 15 noiembrie 2007, ultimele poze ale sarcofagului. Au reaparut discusii si sase scalari salbatici: peruvian altum.
E in forma cea mai ordonata. Renuntasem la plantele cronofage. Imi pare rau ca n-am intins planta covor si-n partea stinga. Poate se baga cineva priceput la trucuri si intinde covoru' si acolo , as vrea sa vad cum arata.
Trei poze:

[Thumb - HPIM0469_.JPG]

[Thumb - HPIM0468_.JPG]

[Thumb - HPIM0467_.JPG]


Poze: smilie ... Poze cu plante
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumosi, poze cu altumii in prim-plan?

This message was edited 2 times. Last update was at 04/04/2012 13:04:09

[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Porcu wrote:
Poate se baga cineva priceput la trucuri si intinde covoru' si acolo , as vrea sa vad cum arata.




Nu inteleg la ce te referi, oare la ceva cum e mai jos ?

image

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nu stiu cum ai facut da' parca-i crescuta buruiana chiar acolo ....... buruiana care la un moment dat a inceput sa dea tije, flori si sa scoata frunze lungi ....... lungi cit inaltimea acvariului si inca un pic , se intindeau pe suprafata apei, a format o perdea in fata, nu se mai vedea nimic drept pentru care a fost banata pe viata .

Poze cu scalarii salbatici:


[Thumb - HPIM0477.JPG]

[Thumb - HPIM0481.JPG]

[Thumb - HPIM0480.JPG]


Poze: smilie ... Poze cu plante
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Inca trei poze:

[Thumb - HPIM0485.JPG]

[Thumb - HPIM0488.JPG]

[Thumb - HPIM0486.JPG]


Poze: smilie ... Poze cu plante
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Superbi cu adevarat scalari peruani sau Altum Peru cum le spun ce-i de afara. Sa-ti traiasca, sper ca ii mai ai, nu?
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iuliane da' te pricepi tata, nu gluma, am impresia ca tu chiar vrei oonbanul ala pe viata
Si daca tot ai intins covoru' trebuia sa mai bagi si tu acolo 3-4 discusi si 3-4 scalari, asa de prasila

Nenea PreaMarite sa inteleg ca Sarcofagu' nu mai exista in momentul de fata?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2012 10:17:22


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

kirucd wrote:Si daca tot ai intins covoru' trebuia sa mai bagi si tu acolo 3-4 discusi si 3-4 scalari, asa de prasila

Ba io as fi bagat vreo 3-4 carasi si vreo 2-3 papagali

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Bine ca n-ai baga si vreo doi Nemo si nisip roz cu verde .......

Fac o mica introducere inainte de a-ti raspunde. Luasem 6 pui, s-au adaptat foarte greu, au acceptat greu hrana, in timp a inceput sa le mearga bine, au crescut da' niciodata n-au avut interes spre vreo depunere de icre. La un moment dat am mai bagat niste scalari clasici cu gindu' ca poate-i stimuleaza, a fost degeaba.
In timp au mai murit, mai am doi sau trei. Eu sint multumit ca s-au adaptat si au trait cinci ani, mi se pare suficient pentru niste pesti adusi din natura, oricit am incerca sa le dam conditii bune ....... acvariiile noaste sint mai aproape de o balta puturoasa decit de riurile din America de Sud.

kirucd wrote:sa inteleg ca Sarcofagu' nu mai exista in momentul de fata?

Exista el da' din motive de plictiseala, lene si resurse financiare cam ....... neingrijit . Sper sa nu vina careva sa-i faca poze si sa le puna pe forum ca-si ia ban pe viata .

This message was edited 2 times. Last update was at 05/04/2012 10:38:32

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ince trei poze din aceeasi zi:

[Thumb - HPIM0482.JPG]

[Thumb - HPIM0492.JPG]

[Thumb - HPIM0476.JPG]


Poze: smilie ... Poze cu plante
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Si discusii si scalarii sunt extraordinari.Acvariul intr-o forma super!
Porcu wrote:
kirucd wrote:sa inteleg ca Sarcofagu' nu mai exista in momentul de fata?

Exista el da' din motive de plictiseala, lene si resurse financiare cam ....... neingrijit . Sper sa nu vina careva sa-i faca poze si sa le puna pe forum ca-si ia ban pe viata .

Poate facem vreo vizita si te ajutam

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

kirucd wrote:Iuliane da' te pricepi tata, nu gluma, am impresia ca tu chiar vrei oonbanul ala pe viata
Si daca tot ai intins covoru' trebuia sa mai bagi si tu acolo 3-4 discusi si 3-4 scalari, asa de prasila


Sunt in vacanta acum si nu pot rezolva. DAR .... urmeaza.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Am sifonat doua zile (Marti si Miercuri), am scos foarte mult namol, a fost ceva de groaza, am replantat, Sarcofagu' are moaca de acvariu crud .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline



Se pare ca poporul a reusit sa starpeasca lenea din regat Poporul va fi multumit cu tufe de macandra si alte minunatii faraonice

fost cesrobis
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:Am sifonat doua zile (Marti si Miercuri), am scos foarte mult namol, a fost ceva de groaza, am replantat, Sarcofagu' are moaca de acvariu crud .


Ce moaca mai are Sarcofagu' acum? Trage-l si tu oleaca in tzipla, sa vada si ochiu' nostru cum arata dupa ce-ai rupt spatele la "maturat" si aranjat. Dupa o luna juma'...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Are o moaca decenta, poze nu pot sa fac, nu se vede nimic din cauza luminii zilei ....... asteptam pina la toamna ....... va fi intuneric cind vin la servici.

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

A naibii treaba...Tu acolo cu marele Ra sunteti pe felie in marele regate nisipoase...
Ar trebui sa faci o smecherie ceva

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Crede-ma ca m-am gindit la jmekerii, geamurile-s prea mari, intra foarte multa lumina, acvariu e enorm, nu se pune problema sa-l umbresc cu paturi, cearceafuri etc ....... alternativa ar fi sa vin dimineata pe la 5:30 sau seara tirziu dupa ce se intuneca, ceea ce n-am chef .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com