[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The big setup  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cum spuneam mai sus, se poate si fara neoane dedicate bineinteles.
Dar colegul ceruse o parere legata de lumina, iar dac are buget, cu toata inima il sfatuiesc sa ia ce-am spus mai sus.

Intr-adevar, asta poate sa nu fie cauza aici, n-avem detalii, dar e o varianta.

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=41

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Bine Stefane, e ca tine
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu e vorba ca e cum zic eu, sau e cum zici tu, sau e cum zice x sau y (de altfel nici nu sunt primul sau singurul care zice asta)...

Da' ma gandesc ca astia de la aquaticplantcentral n-or fi chiar neica nimeni din piata care vand vallisnerii si au o idee macar asa cat de cat.

De altfel, ceea ce am observat intr-un bazin sustine ce zic astia. Adica, aveam un bazin cu lumina slabuta unde inghesuisem mai multe fire de rotala rotundifolia intr-un colt, printre care vreo 2-3 de didiplis. Toate firele astea crescand, au ajuns la suprafata si au inceput sa umbreasca ce era sub ele. In conditiile alea, cele 2-3 fire de didiplis au putrezit baza, s-au desprins si evident ca s-au ridicat spre suprafata. Au ajuns pe la trei sferturi din inaltimea bazinului, unde s-au prins intre alte fire de rotala si au ramas acolo. Baza a scos niste radacini care s-au imprastiat in jos si a inceput sa creasca fara sa mai putrezeasca.
Ori daca ar fi fost vorba de niste carente, s-ar fi necrozat in continuare (caci conditiile din apa nu s-au schimbat). Dar nu, nu s-a mai intamplat treaba asta.

Asadar, eu trag concluzia ca aia de pe site-ul mentionat mai sus, au dreptate.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2012 01:15:27


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

@daniel12 Se pare ca esti ca o felina, iti place sa cazi mereu in picioare. Colegul ne-a cerut un sfat despre lumina, si aia a primit. Cat despre topirea plantelor, sunt mai multe lucruri care trebuiesc luate in calcul atunci cand asta se intampla. Nu uita, ca pentru a se dezvolta armonios, unei plante nu-i este suficient doar co2 si fertilizare, are nevoie si de o lumina adecvata. Referitor la comparatia ta cu didiplis crescut la bec economic, chiar daca e mic, pricajit, dar rezista,este ca si cum te-ai intoarce cu catia ani inapoi, ceva de genul stii, am si eu niste pesti in boll, traiesc, inoata, chiar daca nu se fac asa mari cum ar trebui, insa traiesc si nu au murit inca. Noi aici dupa cum bine stii incurajam o dezvoltare a fenomenului acvaristic, sa incercam sa ne creem acasa niste medii placute, mai ales ca si investim in ele.

In rest, te rog sa intelegi ca indiferent de nivelul de educatie acvaristica la care se afla un user, sau opiniile pe care acesta le are(fie ele eronate, gresite sau cum vrei tu) trebuie sa-l respecti.
[ICQ]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Narcis, divagam in directii gresite. Nu am zis ca poate sa puna si becuri economice ca nu conteaza lumina. Am zis doar ca Didiplisul creste si in lumina putina. Sfatul sa-si puna mai multa lumina sau mai de calitate doar pentru ca o planta usoara se topeste mi se pare eronat in contextul afectarii intregului acvariu.

Off-topicul asta constant despre persoana mea incepe sa ma deranjeze. Ne tot intalnim prin topicuri in contradictie iar eu raman cu ideea ca am eu o problema din cum formulezi tu. Altii la fel vor incepe sa creada. Nu incerc sa-mi castig nicio faima dar nu pot sa nu remarc ca altii vor asta

Cand vom inceta sa mai citam alte site-uri ca sa ne sustinem argumentele atunci o sa vina si respectul din partea mea. Sa zic ca APC Plant finder de foarte multe ori s-a contrazis cu ce am observat in acvariile mele?

Dar asta probabil ca ai remarcat-o si tu dupa ce ai cautat una, alta pe acolo.

Referitor la partea cu "trebuie sa-l respecti" m-as bucura sa faci asta mai des si cu mine ;)
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Am vazut foarte bine ce ai scris, nu este nevoie sa incerci sa ma lamuresti. Nu am nimic cu tine personal si imi cer scuze daca atitudinea mea te deranjeaza sau te-a deranjat. O sa incerc pe viitor sa evit aceste lucruri.
Probabil ca nu m-am exprimat eu corect, am formulat gresit si tu ai o problema in a intelege ce doresc eu sa spun.

Nu am inteles afirmatia ta "Nu incerc sa-mi castig nici o faima, dar nu pot sa nu remarc ca altii vor asta" si cred ca nu acest aspect ne preocupa pe noi aici.

Despre respect, no coment, am inteles ideea ta, cu toate ca nu sunt de acord cu ea, iar daca tu consideri ca afirmatiile mele denota lipsa de respect, inca o data imi cer scuze. Cu stima, Narcis.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

daniel12 wrote:Narcis, divagam in directii gresite. Nu am zis ca poate sa puna si becuri economice ca nu conteaza lumina. Am zis doar ca Didiplisul creste si in lumina putina. Sfatul sa-si puna mai multa lumina sau mai de calitate doar pentru ca o planta usoara se topeste mi se pare eronat in contextul afectarii intregului acvariu.


Cred ca ai observat cand am spus ca nu e asta neaparat cauza. DAR colegul a intrebat legat de lumina, eu i-am raspuns punctual doar despre lumina.
N-avem detalii incat sa divagam, asa ca i-am raspuns doar la ce a intrebat.

Am spus ca lipsa luminii poate fi o cauza, doar pentru ca tu ai exclus categoric posibilitatea asta.

daniel12 wrote:
Cand vom inceta sa mai citam alte site-uri ca sa ne sustinem argumentele atunci o sa vina si respectul din partea mea. Sa zic ca APC Plant finder de foarte multe ori s-a contrazis cu ce am observat in acvariile mele?


Cum adica sa nu citam din alte site-uri? Sunt curios, tu de unde ai invatat acvaristica? Nu de pe site-uri/forumuri unde au scris altii care au descoperit ceva inaintea ta? Ori trebuie neaparat sa reinventam roata ca sa credem ca-i rotunda? Asta ar insemna ca nu trebuie sa ascultam pe nimeni de pe forum, ca doar nu ne incredem in ce zice x-ulescu de pe forum fara sa vedem in fata ochilor, chiar daca are 20'jde ani de acvaristica in spate...
Ma indoiesc ca tot ce stii tu, ai invatat doar intre peretii camerei unde ai acvariul uitandu-te la el.

Iar ca sa intaresc mai tare ideea am venit si cu ceea ce am patit in acvariu (care culmea, se potrivea si cu ce au scris neica nimeni de pe aquaticplantcentral). Si daca ai curiozitatea, ai sa vezi ca nu sunt singurul care a spus treaba asta, mai sunt si altii, cu mai multa experienta decat mine.

Pe de alta parte poate esti familiarizat si cu comportamentul copacilor in natura...care usuca ramurile din interiorul coroanei unde nu ajunge lumina, pentru a dezvolta ceea ce ajunge la lumina. Pana la urma, plante-s toate...

Eu inteleg ca nu-ti place sa fii contrazis. Nici mie, dar totusi nu ma dau cu fundul de pamant daca se intampla si pot accepta ca m-am hazardat intr-o afirmatie incorecta.
Poate las impresia ca mi-am facut o placere in a te contrazice pe tine. Nici pe departe. E abia a doua oara cand o fac. Si ti-am adus argumente de fiecare data, nu am vorbit aiurea. Si nici n-am facut-o ca am eu o placere ascunsa in a ma contra cu altcineva.

daniel12 wrote:Cand vom inceta sa mai citam alte site-uri ca sa ne sustinem argumentele atunci o sa vina si respectul din partea mea


Sa inteleg ca nu prea oferi respect. Nah, fiecare dupa cum a fost crescut acasa.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2012 15:41:33


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ei ei, ca nu va intelegeti nici de o culoare.
Deci neoanele la 100 lei vin cu tot cu drosere, sau numa chiar neonul??

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2012 15:51:36

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E doar neonul.

Droserul (sau balast) e cel care asigura aprinderea neonului si se cumpara separat. La drosere iti recomand sa iei ceva calumea nu chiar chinezarii pentru ca e posibil sa nu aprinda tubul cum trebuie (de la Porcu' citire)...si e pacat sa dai atatia bani degeaba pe un tub bun, aprins de un balast prost. La balasturi ar fi Osram sau Phillips.

Pe marbotrade.bizoo.ro gasesti balasturi.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

eu am doua balastru de la osram si sunt legate neoanele care le am acuma , il pot lega si pe asta la ele???
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Nici nu stiu de ce exista aceasta insistenta din partea ta Stefane. Dupa ce ti-am zis ca e ca tine, tot ai continuat.

Nu vad cu ce-l ajuta pe colegul nostru daca-si baga mai multa lumina, oricat am incercat sa explic vad aceasta tendinta de a ma corecta. Daca n-ar fi distanta te-as invita sa vezi cu ochii tai cum nu lumina imi afecteaza Didiplisul si alte plante. Nu numai in acvariul mare am situatia asta, cunosc si alti acvaristi si am vazut si cu ochii mei cum cresc plante umbrite sau chiar sufocate de altele. Dar hai sa ne contrazicem in continuare dand exemple din copaci.

Repet, calitatea luminii nu o contest cand vine vorba de tuburi dedicate. Dar sa zici ca o planta merge prost din cauza ca nu-i dai lumina Giesemann, Am sau Dennerle sfideaza logica. Si nu te contrazic eu ci plantele

Si da, experienta o am stand in camera mea si uitandu-ma in acvariu in loc sa citesc baliverne. Asta pentru ca ce consider eu baliverne s-au contrazis cu plantele, cele din urma castigand argumentul.

In cele din urma eu consider acvarist nu ala care creste 7 specii de plante excelent ci ala care creste 200 mediu in acelasi acvariu. Cand atingem si subiectul apa de osmoza in plantat? Ca imi place pasiunea cu care argumentezi din textele altora
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

danyh4you wrote:eu am doua balastru de la osram si sunt legate neoanele care le am acuma , il pot lega si pe asta la ele???


Nu, iti trebuie un alt balast. Pe fiecare balast este indicat exact cate neoane pot fi legate si aprinse de balast.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

daniel12 wrote:Nici nu stiu de ce exista aceasta insistenta din partea ta Stefane. Dupa ce ti-am zis ca e ca tine, tot ai continuat.


Pentru ca dupa cum am spus deja, nu vreau sa fie ca mine. Daca asta ai inteles tu nah, iti zic isi eu inapoi, ramane ca tine...

daniel12 wrote:
Nu vad cu ce-l ajuta pe colegul nostru daca-si baga mai multa lumina, oricat am incercat sa explic vad aceasta tendinta de a ma corecta. Daca n-ar fi distanta te-as invita sa vezi cu ochii tai cum nu lumina imi afecteaza Didiplisul si alte plante. Nu numai in acvariul mare am situatia asta, cunosc si alti acvaristi si am vazut si cu ochii mei cum cresc plante umbrite sau chiar sufocate de altele. Dar hai sa ne contrazicem in continuare dand exemple din copaci.


Si daca eu am venit cu exemplul din acvariul meu? Sau nu e bun, ca nu e acvariul tau. Tendinta in a corecta e doar atunci cand spui ceva ce eu cred ca gresesti (si asa am procedat si cu alti useri, nu esti tu mai special stai linistit). In rest, cum ziceam, n-am o placere in a te corecta pe tine.
Repet inca o data (si ultima data), NU AM SPUS CA ASTA E MOTIVUL ! AM SPUS CA POATE FI O CAUZA si am spus-o doar pentru ca TU AI EXCLUS CATEGORIC OPTIUNEA ASTA.
Exemplul cu copaci era asa ca idee, ca vorbeam de PLANTE. Dar din nou, daca tu doar astai ai inteles, nah, ramane ca tine...

daniel12 wrote:
Repet, calitatea luminii nu o contest cand vine vorba de tuburi dedicate. Dar sa zici ca o planta merge prost din cauza ca nu-i dai lumina Giesemann, Am sau Dennerle sfideaza logica. Si nu te contrazic eu ci plantele


Si am zis eu asta undeva? Pe bune, ai probleme? Te enervezi tare si nu mai vezi toate randurile scrise si incepi sa tragi concluzii dupa cum ti se pare tie? Sau ai probleme cu ochii? Sau ce anume nu e in regula? Daca tu imi arati unde am scris ca plantele nu merg pentru ca nu are giesemann sau aquamedic eu vin la tine si iti pup picioarele.
Din nou repet (tot ultima oara), colegul a cerut o parere LEGATA DE LUMINA. I-am dat un sfat LEGAT DE LUMINA. L-am indrumat spre ceva CAT MAI BUN. NU I-AM SPUS CA NU II MERG PLANTELE PENTRU CA NU ARE NEOANE GIESEMANN.

Sfat, inainte sa raspunzi, citeste posturile de cel putin 2-3 ori, dupa care da-i reply.

daniel12 wrote:
Si da, experienta o am stand in camera mea si uitandu-ma in acvariu in loc sa citesc baliverne. Asta pentru ca ce consider eu baliverne s-au contrazis cu plantele, cele din urma castigand argumentul.


Felicitari. Ai descoperit in cativa ani, ceea ce au descoperit alti zeci si sute de oameni in zeci de ani...Articolul ala de il scrii despre apa si relatia kh-ph-co2 tot in acvariu l-ai observat? Ce ochi buni ai de observi cum tamponeaza kH-ul...mai ales ca mai acum cateva luni aveai probleme in a intelege exact cum sta treaba.
Ori poate ai citit undeva despre asta? Hmm...n-are cum. Sigur ai observat uitandu-te la apa din acvariul tau.

Sper ca intelegi unde bat nu?

Pe de alta parte, tu te limitezi doar la ce vezi in acvariul tau? Scuza-ma ca-ti zic, inseamna ca ai cunostinte foarte limitate. Cam pentru asta s-au inventat ceea ce se cheama site-uri si forumuri...ca sa vedem si experienta altora si sa invatam din ele, pentru ca evident ca intr-un singur acvariu (al nostru) nu vom intalni tot ceea ce intalnesc si colegii nostri.
Dar evident ca tu nu-i crezi...ca doar daca la tine nu s-a intamplat si n-ai vazut tu, inseamna ca nu exista.

Asa zeu ai fost de mic? Sau atitudinea s-a dezvoltat in timp?

daniel12 wrote:
In cele din urma eu consider acvarist nu ala care creste 7 specii de plante excelent ci ala care creste 200 mediu in acelasi acvariu.


Eu il consider acvarist pe ala care creste si O SINGURA specie, dar o creste bine. Pentru ca progresul apare cand cineva duce un lucru la un nou nivel, nu cand o mie de oameni tatoneaza aceeasi etapa si se multumesc in mediocritatea lor.
De aia exista genii, de aia exista aia de ii vedem pe tablouri si de aia existam noi restul care suntem o un punct pe o harta
De aia noi romanii suntem unde suntem pentru ca ne multumim sa avem ceva care "sa mearga", in loc sa avem mai putin, da bun.

daniel12 wrote:Cand atingem si subiectul apa de osmoza in plantat?


Nici la capitolul ironii nu stai prea bine...Ai putea sa inveti de la altii, dar stiu ca tu nu cunosti decat ce iese de la tine. Restul nu stiu ei ce vorbesc.

daniel12 wrote:
Ca imi place pasiunea cu care argumentezi din textele altora


Are rost sa-ti reamintesc (pentru a doua sau a treia oara) ca ti-am dat si un exemplu din acvariul meu? Probabil ca nu...atat timp cat nu l-ai vazut tu, nu exista.

Realizezi ca exista posibilitatea ca sa citesti un text (care nu e al tau) si sa il intelegi, dupa care sa explici altora nu? Si ma reintorc la articolul tau cu apa...ai descoperit tu lucrurile alea? Ori le-ai citit SCRISE DE ALTCINEVA si le-ai inteles si le explici la randul tau altora care inca n-au inteles...
Am impresia ca asa am evoluat noi ca oameni, pe baza a ce au DESCOPERIT SI NE-AU INVATAT ALTII INAINTE, la care am adaugat noi. Ori tu intai ti-ai pus roti patrate la masina pana sa descoperi ca cele rotunde sunt mai eficiente pentru ca nu i-ai crezut pe aia care au zis mai demult ca aia rotunda e mai buna...

Da' pe bune, mai are rost sa incerc sa-ti explic lucruri (nu din acvaristica, nu-s asa bun, ci lucruri asa in general, legate de problemele tale)? Chiar si eu care am prostul obicei sa nu-mi placa sa las omul pana nu intelege ce vreau sa-i zic cred ca am sa ma las pagubas...chiar n-am cu cine. Si am vazut ca in general ai atitudinea asta cu oricine (atitudine observata si aici pe forum, cat si pe alt forum)...poate sa-ti explice oricine, oricat, ca tu tot pe-a ta o tii...si daca ai ocazia, te si umfli in pene cat cuprinde si incerci sa-l faci pe celalalt sa para cat mai prost posibil. Asa ca eu sunt linistit, stiu ca n-ai nimic personal cu mine, e doar o problema de personalitate...

Aaa si ca sa nu stai cu dubii, nici eu n-am nimic personal cu tine.


P.S.: Promit ca am sa incerc sa te evit de acum, ca sa nu crezi ca te caut sa-ti dau la gioale prin topicuri. Bine ar fi cred sa nu te mai contrazica nimeni. De altfel, esti de-ajuns cat sa ii inveti pe restul acvaristica adevarata...cu siguranta cei care vor veni nu vor mai avea nevoie de alte sfaturi dupa ce le arati tu calea cea dreapta.

This message was edited 5 times. Last update was at 07/12/2012 17:28:31


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

M-ai pierdut pe la pH-kH-CO2, nu ai inteles nimic din topicul ala cum nu intelegi nici din asta. Articolul despre apa te depaseste nu-l mai mentiona ca dai dovada ca ai tras o diagonala cu privirea peste el si te-ai intors la ce-ti zic cei dupa care te indrumi. Ca vointa personala si observatie e clar ca nu ai.

Nu, nu ma indrum dupa zecile-sutele de articole care incep cu pH-ul inseamna duritatea apei. Tu stai si le citesti pana la capat. Stii de ce n-o sa existe NICIODATA sectiunea pH-kH-CO2 in articolul meu? Pentru ca este o idee proasta. In schimb, te poti intoarce la zecile-sutele de articole care o descriu in detaliu luxuriant atasand chiar si tabelul ala IMPRECIS care induce incepatorul in eroare.

Ca si exemplu, pun pariu ca habar n-ai cum scade CO2-ul pH-ul. Asta ca tot e o explicatie foarte detaliata in zecile-sutele de articole despre CO2 niciunul neexplicand ce se intampla cu CO2-ul in apa. Odata ce ai inteles ca pH-ul nu inseamna duritate si n-are nicio legatura cu ea. Explica-mi rogu-te, ca eu asta care sta si se uita la acvariu fara sa citeasca o iota de nicaieri nu intelege cum adaugand un gaz in apa scade pH-ul.

Si fa asta prin PM ca am plecat dintr-o discutie despre lumina si o dam in dispute despre atitudini, orgolii si alte alea total irelevante omului care a pus o intrebare.

Nu pot sa nu remarc ca insisti sa ma convingi ca ai dreptate undeva. Nu stiu unde, cand iti dai seama de ce faci poate o sa ne intelegem mai bine. Daca o sa-ti dai seama

Astept sa ma convingi prin PM cu aceeasi ardoare cu care o faci public la fiecare "intalnire" de-a noastra.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

As avea o singura observatie, si imi cer scuze anticipat pentru offtopic, relatia pH-KH-CO2 ar trebui sa
existe in articolul tau Daniel tocmai pentru a explica oamenilor ca aceasta relatie e una aproximativa
si ca ea poate fi influentata si de alte chestii care se mai afla prin apa/acvariu si ca tabelul acela este
orientativ si in unele cazuri poate avea o eroare destul de mare. Important este sa te poti ajuta de el
constient fiind ca nu este foarte precis in multe situatii.
Sigur ca este la latitudinea ta daca vrei sa incluzi relatia pH-KH-CO2 in articolul tau.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Este mentionat, am explicat de ce tabelul e orientativ si nu ar trebui sa le extragem pe una din cealalta.

Daca ar fi sa vorbesc de o relatie ar fi cea dintre kH si CO2. Acolo e ceva interesant de spus mai ales ca testele permanente folosesc o solutie de referinta cu un kH cunoscut.

Acum, de ce oare si-o schimba culoarea acea solutie... hmmm. O sa-l las pe Stefan sa ne explice.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Articolul tau iti spun sincer ca nici nu l-am citit (mai mult decat sa-l deschid si sa arunc o privire sa vad despre ce e vorba), ma descurc sa-mi cresc plantele si pestii cu ce am citit scris de altii, evident nu la fel de culti in cap ca tine.
L-am adus in discutie pentru ca vroiam sa subliniez altceva, si anume ca tu vorbesti acolo despre lucruri pe care le-ai citit LA RANDUL TAU SCRIS DE ALTII, permite-mi sa ma indoiesc de faptul ca le-ai descoperit tu. Si asta in replica la afirmatiile tale cu cititul de pe alte site-uri....dar ce sa intelegi tu din ce-ti scriu eu. Lasa asa

daniel12 wrote:Nu, nu ma indrum dupa zecile-sutele de articole care incep cu pH-ul inseamna duritatea apei


Da' ti-am spus eu dupa ce articole te indrumi? Ti-am spus doar ca si tu la randul tau ai citit pe altii.
Dar poti continua sa iti imaginezi ca am spus niste lucruri, dupa care sa-ti creasca tensiunea si sa iti imaginezi si mai multe lucruri si sa incepi sa le combati.

daniel12 wrote:Ca si exemplu, pun pariu ca habar n-ai cum scade CO2-ul pH-ul


Am impresia ca am si pomenit prin vreo 2 topicuri...dar evident ca nu pot fi asa de destept ca tine. N-a vazut lumea asa inteligent de la einstein incoace. Daca traia in acelasi timp cu tine, pun pariu (ca tot am ajuns la pariuri) ca il eclipsai si nu mai ajungea asa de cunoscut.

Exista oameni pe aici care CHIAR AU in spate ceva care sa le permita sa aiba atitudinea pe care o arati tu (nu doar niste impresii de mare intelectual) si totusi se comporta normal...si cand ma uit la tine si vad cum te comporti nu stiu daca e de ras sau e de plans...dar vorba aia, "oameni si oameni".

daniel12 wrote:Si fa asta prin PM


N-o fac nici aici si nici prin PM. Sunt sigur ca as putea sa-ti spun orice ca tot va fi cum vrei tu.
Pe de alta parte, incepe sa-mi repugne atitudinea ta si chiar as vrea sa nu ne mai intersectam.
Bineinteles, esti liber sa-mi spui ca-s prost si sa te simti tu bine. Poti chiar si sa-ti razi pe sub mustata un pic atunci cand bei ambrozie si nectar ca un zeu ce esti in acvaristica.

daniel12 wrote:Nu pot sa nu remarc ca insisti sa ma convingi ca ai dreptate undeva


Incercam sa-ti expun faptul ca ai probleme. Dar pana la urma pentru asta exista psihologi si psihiatri, de ce m-as chinui eu nu? Bine, pentru asta ar trebui sa li te adresezi, ceea ce nu cred ca vei face, doar esti prea ciumeg.

daniel12 wrote:fiecare "intalnire"


E doar a doua de genul asta. Sper insa din tot sufletul ca va fi ultima. Esti "obositor", ca sa fiu finut.

Acestea fiind spuse, ma opresc aici.
Inchinare zeului

P.S.:
daniel12 wrote:eu asta care sta si se uita la acvariu fara sa citeasca o iota de nicaieri


De ce te simti jignit ca am spus asta? Doar tu ziceai ca nu te iei dupa abureli de pe site-uri si observi in acvariu.

Nu e nevoie sa-mi raspunzi. E normal sa nu fii coerent si sa te contrazici.


Inca o data, salutari si ma inchin

P.S.2: As mai ruga zeul sa nu mai raspunda in acest topic cu referire la mine. Sa continue sa-i dea sfaturi userului de a deschis discutia, poate am sa-l sfatuiesc si eu daca am cu ce, dar cum ziceam as ruga zeul sa nu mai pomeneasca numele meu sau sa faca vreo referire la mine. Promit sa fac la fel.
Sper ca zeul gaseste marinimie incat sa dea curs acestei rugaminti.

This message was edited 4 times. Last update was at 07/12/2012 19:07:08


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Astept ziua cand vei folosi si argumente, pana atunci esti un copilandru. Nu scriu articole pentru ca-s zeu, asta ar trebui sa-ti spuna multe despre calitatea informatiei vehiculate in cercul asta in care ne invartim cu totii.

Dar de ce sa pui intrebari si sa reinventezi roata desenata de altii? Am zis eu undeva ca sunt inventiile mele? Iarasi, denaturezi cu intentia de a denigra. Cum indrazneste un profan sa contrazica placile de piatra pe care stau gravate poruncile?!?!? Erezie!

Asta e problema mea cu toti care repeta acelasi lucru regurgitat doar pentru ca si altii inaintea lor au facut-o, nu pentru ca si inteleg ceea ce zic/fac acolo.

Nu am nicio treaba personala cu tine si nu duc lucrurile la nivel personal decat in cazul in care se duc in directia aia. Cum se intampla aici.

Rezultatul acestei discutii ma face sa-mi pierd cheful de a mai scrie ceva. Tocmai pentru ca incepatorii nu sunt interesati iar cei cu adevarat interesati stau lipiti de texte peste texte care se dovedesc a fi imprecise, demodate, false. As folosi si eu tehnica EI in acvariul meu, dar e un dezastru pentru TDS. Multe din astfel de metode sunt stabilite mai mult sau mai putin experimental, in majotitatea cazurilor dau rezultate, in unele nu.

Dar sunt dezvoltate de oameni care interpreteaza ce spun cei ce stiu cu adevarat cum functioneaza anumite lucruri. Daca incercam sa devenim acei oameni care stiu exact ca planta face glucoza ce devine noaptea ATP ce apoi este folosit la constructia de noi celule se pierde scopul hobby-ului nu?

Asa ca apar aceste texte care folosesc diverse cai pentru a face intelese niste lucruri de o complexitate ce depaseste nivelul hobby-ului. Asta a generat si articolele despre ciclul azotului, metodele de fertilizare, despre filtrare si altele.

Eu am incercat sa fac aceasta "traducere" cat mai exacta pentru ca multe articole sa bateau cap in cap. adaptarea fiind opera mea in incercarea de a intelege in acvariu cum isi au rolul fiecare.

Daca incepi cu texte ca ma cred zeu sau alt maestru in acvaristica deja ai pierdut esentialul la care ma raportez eu.

Sunt sigur ca ne vom mai intalni pe forum dar si eu sper sa nu mai interactionam. Ia ce zic eu ca atare si nu mai incerca sa ma scoti din negura nestiintei mele. Vad ca nu-ti face bine
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

daniel12 wrote:Astept ziua cand vei folosi si argumente, pana atunci esti un copilandru. Nu scriu articole pentru ca-s zeu, asta ar trebui sa-ti spuna multe despre calitatea informatiei vehiculate in cercul asta in care ne invartim cu totii.


Ti-am data argumente de fiecare data. Daca nu vrei sa le vezi...sa fii sanatos.
Si daca imi aduc bine aminte, in astea doua discutii in contradictoriu ale noastre, tu n-ai venit in niciun post cu un argument in favoarea ta, inafara de binecunoscuta atitudine, intreband zeflemitor "ia explica tu cum de e asa?", "am impresia ca doar recitam fara sa intelegem" si alte replici de doi lei...insa sa si explici ceva...cam pauza. (si intre noi fie vorba, in cealalta discutie s-a observat ca ce-am spus, n-au fost prostii).

daniel12 wrote:
Dar de ce sa pui intrebari si sa reinventezi roata desenata de altii? Am zis eu undeva ca sunt inventiile mele? Iarasi, denaturezi cu intentia de a denigra.


Tocmai asta incercam si eu sa spun, ca nu tu le-ai inventat. Ce sa fac, greseala mea ca am fost ironic, daca stiam ca nu intelegi, scriam clar, mare si colorat.


Cat despre ce inteleg unii sau altii, revenim la problema ta. Presupui ca nimeni nu intelege si ca tu vii sa ne luminezi pe toti. Mai sunt si altii care au auzit de atp (si stiu chiar si ce inseamna acest atp, ca probabil crezi ca esti singurul care stie numele intreg si nu doar acronimul si care stiu si ce contine aceasta molecula de atp...ba chiar am auzit si de aDp, culmea...), de glucoza, de ciclul krebs, de enzime si despre procesele ce se intampla in interiorul plantei. Daca nu tipam in gura mare nu inseamna ca esti singurul luminat dintre toti.

Precum spuneam, un zeu.

Cat despre scris articole, iarasi n-am zis ca n-ar trebui sa mai scrii. Scrie tata cat vrei, e chiar un lucru util pentru unii. Dar sper ca intelegi ca nu scrii nimic nou si exista posibilitatea ca altii sa fi stiut sa trieze articolele alea nasoale de pe net si au inteles la randul lor deja ceea ce scrii tu. Chiar daca nu-s asa de destepti ca tine.

Legat de atitudine, sper ca nu ma inseala memoria, dar cred ca au fost cel putin 3 oameni care ti-au zis ceea ce ti-am zis eu (incluzandu-ma pe mine), doar pe forumul asta. Vorba aia, cand mai multi iti spun ca esti beat, te duci sa te culci.


Ma bucur insa ca am ajuns la o concluzie, sa nu ne mai intersectam in discutii.

Te salut, sper pentru ultima oara.

This message was edited 3 times. Last update was at 07/12/2012 19:52:12


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Baieti fara suparare dar daca vreti cearta faceti-o pe privat .Daca intra cineva sa vada postul deschis de mine,pentru a cere sfaturi si a vedea evolutia bazinului, omule ce vede ???
Iti zic eu o cearta intre doi oameni.....logic, in loc sa vada evolutia, discuti despre bazin,plante etc. Vede doar o cearta stupida care nu isi are locul .
Acuma sper ca nu vati suparat pe mine si sper ca pe viitor daca mai am probleme sa imi raspundeti la ele (dar fara cearta)

O sa postez si ceva poze curand.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com