[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The great Danish  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:Stiu, presiunea de-a-mi face oon roscat vine din multe directii iar ispitele la fel .




ReBella wrote:Vaiiiii!!! Cat de bine arata plantele si cat de rosii sunt! Moartea mea - plantele rosii


Mersi mersi

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Bag io de seama ca plantele rosii incep sa acapareze multimile .

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai asa si trebuie

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Porcu wrote:Stiu, presiunea de-a-mi face oon roscat vine din multe directii iar ispitele la fel .

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Saptamana asta am primit cateva plante de la nenea Sandu, proaspat aduse din Germanica, ceva buruieni ce urmeaza sa apara prin vara in oferta de vanzare Dennerle
Pana atunci insa, ma bucur le-am primit, sa traiesti Sandule!

Am sa pun si cateva poze, sunt vreo 7 specii de plante, da' numa' cu patru am voie sa pun poze

O mica Bucepahlandra

image

image


Anubias sp. "Coin leaf"

image

image


Lagenandra meeboldii 'Red'

image

image


Persicaria praetermissa "Ruby" - verde inca, pentru ca e crescuta emers

image


O parte din ele au plecat si catre Porcu, ca sa nu fac io vreo prostie cine stie cum si sa le pierd
Si in plus, nici prea mult loc gol nu exista prin acvariile mele
Spre marea mea surprindere, don'soara cand a vazut coletul desfacut si manunchiul de buruieni, zice "Trebuie sa-ti mai faci un acvariu" Am ramas mut Cred ca a uitat cat m-a injurat cand l-am adus pe al doilea, sau cand era umezeala in camera

Una peste alta, mersi inca o data Sandule!


Si pe final, va mai pun doua-trei poze din acvariu.

Un fir frumusel foc de Rotala rotundifolia sp. "red"

image


Si cateva tufisoare de Cryptocorine flamingo.
Le-am luat prin toamna, o cutiuta de Plant-it! de la Dennerle. Dar le-am cam lasat umbrite de alte buruieni si au ramas micute si nu colorate la forma lor maxima.
Luni insa le-am mutat, ca sa beneficieze de lumina calumea si sper sa isi atinga potentialul maxim.

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 04/04/2015 14:00:25


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Iar am uitat sa bifez albumul public si nu privat
Nu stiu daca se vedeau sau nu, da' acu' sigur se vad.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline



Cel mai bine se vede poza de ansamblu, exceptionala!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:

Cel mai bine se vede poza de ansamblu, exceptionala!


)))
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:

Cel mai bine se vede poza de ansamblu, exceptionala!


Esti culmea
Da' vezi ca la asta chiar am pus poza de ansamblu, relativ recent

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Superbe plante si fain acvariu.
[WWW]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

stefanp wrote:
dan.pavelescu wrote:

Cel mai bine se vede poza de ansamblu, exceptionala!


Esti culmea
Da' vezi ca la asta chiar am pus poza de ansamblu, relativ recent


Dar tot ar trebui una de actualitate !
Plantutele sunt superbe !

Acum realizez cat de amplu si cat de departe merge Dennerle cu proiectul Scaper's Tank !

Succes pe mai departe Stefan !

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2015 10:30:03


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multumesc rick, multumesc Dan!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Mie poza de ansamblu din 25 febrooarie noo mi de pare "relativ recenta" .
Vineri au ajuns si pe aici unele plante, mici jucarii-bijuterii pentru copii mari . Anubiasu' ala e tare coolt .
Multumiri lu' Sandu ca s-a gindit la noi si le-a trimis ....... si lu' Stefan ca le-a retrimis .

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:Mie poza de ansamblu din 25 febrooarie noo mi de pare "relativ recenta" .


Si tu Brutus?


Deci planul e in felul urmator: saptamana asta ii trag o tunsoare, dupa care plec in vacanta o saptamana. Dupa ce vin, mai las o saptamana, timp in care sper ca plantele sa ajunga la formele dorite, astfel incat sa-i trag poza finala.
Pe care bineinteles ca o voi posta aici

Deocamdata nu am ce arata in plus fata de ce am pus la sfarsitul lui februarie.
Sper sa reusesc sa aliniez tufele asa cum vreau in timpul mentionat, pentru ca pe urma in mai nu voi mai avea timp de acvariu (final de facultate, ultima sesiune, licenta samd.) si cam vreau sa-l desfiintez.

Pana atunci insa, mai arat cate o poza cu plante, ca sa nu ma injurati mai mult decat atat
Poza asta am facut acu vreo doua zile cand am venit acasa beat , mi s-a parut de o frumusete extraordinara, pur si simplu m-am pierdut cu privirea in acvariu...bine, e posibil sa fi fost si de la alcool si sa fi avut ochii crucis
Era dupa inchiderea lampii principale si mai lumina un singur neon, in partea din fata a acvariului, asa incat inspre spate se tot intuneca...iar plantele se pregateau de somn si incepeau sa se inchida. A fost un sentiment care a sters instant orice injuraturi dupa o tunsoare care se lasa cu durere de spate, sau apa pe parchet, sau schimb de apa obligatoriu indiferent cat esti de obosit samd.
Imaginea e mult mai frumoasa live (si in ansamblu ), da' e ok si in poza. (atat cat am reusit sa manevrez aparatul la momentul respectiv )

image

This message was edited 2 times. Last update was at 06/04/2015 13:22:08


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Felicitarile mele! Plantele prospera la maxim. Rosul asta ma termina
Numai complimente!

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Superbe plantele! Mi se pare foarte interesanta acea Cryptocorine flamingo

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:Poza asta am facut acu vreo doua zile cand am venit acasa beat , mi s-a parut de o frumusete extraordinara

Ti s-a paroot asa extraordinar pentroo ca erai beat ?
Io zic sa bei mai des, in starea respectiva ai oon simt al froomoosetii foarte bine dezvoltat si, in ploos, vedem si noi poze .

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

@xenon: Multumesc

@Rebella: Multzam'! E intr-adevar o plantuta tare frumoasa. Sper ca atat timp cat mai tin acvariul, sa o duc la potentialul ei maxim.

@Farao':
Si pe urma sa dorm pe pres?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Precum spuneam, a venit timpul pentru ultima serie de fotografii cu acest setup.
Nu pentru ca e la potentialul maxim, pentru ca din punctul meu de vedere nu este, ci pentru ca nu voi mai avea timp de el.
Acvariul va mai sta in picioare vreo doua-trei saptamani...sau pana cand voi avea o zi libera complet, ca sa-l desfiintez
Pana atunci, plantele sunt de vanzare, aviz amatorilor

Acvariul a mers bine, ca si pana acum. Ultima tunsoare a fost inainte de paste si de atunci practic nu am mai facut nimic la el, inafara de schimbul saptamanal de apa si un sters de geam inainte de poze (ca a trecut mai bine de o luna de la ultima curatare).

Si sa incepem cu pozele, nu asa multe ca la ultima tura, ca sa nu va plictisesc

image

image

image

De ce zic ca nu e la potentialul maxim.
Partea stanga e un pic cam salbaticuta pentru gustul meu, ceea ce nu m-ar deranja prea tare, insa frunzele mari si lungi ale pinnatifidei mi-au cam umbrit proserpinaca si nu s-a mai colorat la fel de intens ca de obicei (exemplu se poate vedea in pozele de la pagina 4).
De asemenea as fi vrut sa renunt la tufa de Rotala walichii, care nu s-a inrosit precum as fi vrut eu (si asta pentru ca vorbim de un danish style); insa ca sa o inlocuiesc ar fi trebuit sa astept ceva timp pana sa creasca o alta tufa in loc, poate prin iunie as fi reusit sa inglobez bine alta tufa in locul ei...ori din pacate n-am timpul asta la dispozitie
De asemenea, mai am portiunea din fata cu Rotala goias, care la fel e cam verde pentru un danish, insa n-am avut ce sa-i fac, pentru ca nu vreau sa o scot si sa pierd planta...asa ca a ramas acolo. (la fel si cu alte cateva fire verzi ce se mai vad prin peisaj)


Rotala butterfly

image

image

image


Proserpinaca palustris

image

image


Ludwigia mini "super red"

image

image


Rotala macrandra mini type IV

image


Un varf timid de Neasea sp. red

image


Rotala rotundifolia sp. red

image

image


Polygonum sp. Kawagoeanum

image


Alternanthera reineckii "mini"

image


Ludwigia inclinata

image


Rotala walichii

image


Hygrophilla pinnatifida (care se intinde a naibii printre celelalte tufe )

image


Rotala goias

image


Lagenandra meeboldii 'Red' (sau pink)

image


Limnophilla belem (si-a dat drumul incetisor la crescut, probabil se va colora cand ajunge mai sus, mai aproape de lumina)

image


Rasbora espei

image

image

image


Si la sfarsit, o poza cu bannerul semnat de Marie-Sophie Germain

image


Deci, cam asta a fost cu "The great Danish", mi-am facut damblaua
Imi pare un pic rau ca nu mai am timp sa-l mai modific un pic, dar sunt multumit cu ce a iesit pana acum.
Tot pe final, sunt foarte multumit de linia de fertilizare Dennerle, voi merge in continuare in setupurile viitoare cu ea si o recomand cu caldura oricui! Voi face in curand si o analiza cu cat am cheltuit, cat timp am folosit samd.
Inca nu stiu daca sa inscriu acvariul in vreun concurs...cred ca nu va fi foarte apreciat, datorita abundentei de rosu. Nu se incadreaza in tiparele concursurilor, asta e clar. Dar ma voi mai gandi asupra cestui aspect.

Poze s-ar putea sa mai urmeze, pana desfiintez acvariul...sa vedem cat de lene imi va fi

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Aleluia, a pus in sfarsit poze, ma duc sa fac un semn in grinda la vecina

stefanp wrote:Nu se incadreaza in tiparele concursurilor, asta e clar.


Mut bizda la mama lor de concursuri, lui Pavelescu ii place!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com