[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Controller asemanator StormX pentru lumini.  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ba, plm, n-aveti voi bani de program .... e scump rau
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Dau o bere, merge?

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ba, aia-i expirata, ia d-aici:

image
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Domnu, la mine in cartier aia se numeste botanista

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

.... la mine in cartier n-am vazut dinastea, am gasit-o pa net, deaia-m si ramas uimit, o fi de la tine fatuca

This message was edited 1 time. Last update was at 18/03/2015 19:01:01

ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Aia mufeaza PVC-u de numa'... Dane sa inteleg ca nu iesi noaptea afara la tine in "carter"....
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Shubi wrote:Acu` eu zic sa fim realisti si ca sa va spun de ce spun ca spun asta...
StormX este dotat cu un procesor Atmega328, procesor capabil sa scoata 6 canale PWM. CU acelasi procesor este dotat si Arduino Nano 3.0 de exemplu, mult mai ieftin.
Va intrebati...si atunci cum poate StormX sa scoata 16 canale PWM, pai simplu, este ajutat de un procesor PCA9685, un I²C-bus controller care are iesire pentru 16 canale PWM.

In practica StormX este compus din urmatoarele elemente:
Arduino Nano = 30 RON
PCA9685 = 10 RON
DS1307(ceas timp real)= 15 RON
display LCD 16x2 = 15 RON
Encoder rotativ cu pushbutton = 5 RON

Total = 75 RON

La cele de mai sus se adauga programul (si ala costa bani sau timp daca esti programator)

Storm X are toate chestiunile lipite pe o singura placa (arhitectura proprie, sa-i spunem) si are pretul de 95$

Arduino Mega este mult mai puternic decat UNO/Nano, are din start 16 canale PWM fara sa contina PCA9685. Arduino mega2560 R3, ultima versiune = 80 RON


S-atunci, sunt constient de faptul ca toti avem impulsul ala, de a cumpara la electronice intotdeauna ce-i mai bun, mai tare, ca cine stie ce vremuri vin, si-ti trebuie un bitt in plus.
Dar aici chiar n-avem nevoie, pentru ca face dimming si salutare s-atunci, chestiunea sta in felul urmator:
Nucleo = 77 RON
Nano= 30 RON + PCA9685 = 10 RON = 40 RON
Mega2560=80 RON

Strict pentru acest proiect Nano + PCA9685 e ultra suficient, daca este sa ne luam dupa costuri/necesar de putere.
Si, ai nevoie de PCA9685 doar daca vrei mai mult de 6 canale, insemnand un total de 2x6x14=164 Leduri

Daca imi iau un arduino nano plus un Pca 9685 plus encorder si ecran si tot ce ai enumerat si imi scriu un soft simplu pe el pot sa il folosesc pe post de controller la lampa?, as folosi jarduino.....
Gasisem pe alxpress un arduino ,ega plus encorder plus placa undeva la 20 dolari cu transport gratis, o sa pun link cand il gasesc....

My nano reef



[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Blue14 wrote:
Daca imi iau un arduino nano plus un Pca 9685 plus encorder si ecran si tot ce ai enumerat si imi scriu un soft simplu pe el pot sa il folosesc pe post de controller la lampa?, as folosi jarduino.....
Gasisem pe alxpress un arduino ,ega plus encorder plus placa undeva la 20 dolari cu transport gratis, o sa pun link cand il gasesc....


Faci un bullshit mare cat Palatul Parlamentului, aia faci.
Ia naibii unul de la cineva care stie ce face (Shubi de exemplu) si nu face experimente care se baga in priza, ca ramane Mazare fara judet.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ba, mie mi-e pur si simplu frica sa-i trimit la ceva la Blue, mai ales ceva electric cine stie ce teste face
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

O sa iau de la shubi.....oricum imi faci si un d-ala ca dupa are dreptate shubi, ii mai fac eu vreo modificare

My nano reef



[Email]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nu va mai bazati pe mine ca nu mai am timp de controllere, a inceput sezonul agricol fapt pentru care pana in iarna va comand Storm ori X-uri
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline



Faci un bullshit mare cat Palatul Parlamentului, aia faci.
Ia naibii unul de la cineva care stie ce face (Shubi de exemplu) si nu face experimente care se baga in priza, ca ramane Mazare fara judet.


aproape ca ramas judetul fara Mazare
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Shubi wrote:Nu va mai bazati pe mine ca nu mai am timp de controllere, a inceput sezonul agricol fapt pentru care pana in iarna va comand Storm ori X-uri


da sa fie cel mai bun
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Am si eu o intrebare.
Am primit de la Andi controllerul asta, cu toate detaliile, am incercat sa pun softul de aici https://developer.mbed.org/users/rakware/code/StormXalike/.
Am copiat binul pe noul drive care apare in my computer, iar dupa ce il scot de pe usb si il bag inapoi, nu se intampla nimic, binul dispare, dar nu apare nimic pe ecran.
Aveti vreo idee ce nu e ok, mai trebuie facut ceva?
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com