[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Habitat marin-mangrove forest  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Personal nu vad rostul la carbune in filtru, iar daca matrixul e ciclat nici la zeolit

This message was edited 1 time. Last update was at 24/02/2022 16:27:43

[Email]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Carbunele activ are rolul sau -prioritar este retinerea moleculelor organice mari -biotoxine ale coralilor- feromoni,previne ingalbenirea apei,este si suport bacterian si oricum nu strica, zeolit folosesc de la firma amtra si are indicatia ca retine amoniu si fosfatii plus suport bacterian.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Apropo de matrix intreb si eu oarecum retoric daca cineva a studiat practic capacitatea sa de a elimina nitratii.Am citit mult despre biomedia si in special despre cele de top gen Eheim,Biohome si evident Matrix-si in multele articole pe tema asta apare o problema- nu exista publicate studii de rigoare stiintifica referitor la problema.Chiar m-a amuzat raspunsul dat de cei de la Seachem unui acvarist american foarte insistent in a primii o confirmare documentata-Raspunsul final a fost ca studiile sunt secrete -deci ca si cum n-ar fi.Inteleg sa fie secret procesul de fabricatie dar nu tocmai argumentarea faptului ca el functioneaza.Opinia mai larg acceptata este ca - nefiind un domeniu reglementat(acvaristica si implicit produsele aferente), cam trebuie sa iei de buna ce zice producatorul.Practic singurele studii riguroase , coerente despre ciclul azotului pe care le-am gasit sunt cele a lui Jaubert.Cred ca din acest motiv exista si aceasta controversa legata de filtrare in general si in particular de difertide produse si fime producatoare.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Am tot experientat cu sau fara filtrare extra bio (matrix) si mi s-a confirmat ca nu e nicio schimbare fata de ce ofera piatra vie din bazin, lucru discutat pro si contra pe forumurile din afara.

Probabil ca la un bazin fish-only este absolut necesar un filtru cu mediu bio, insa in momentul in care ai deja piatra si nisipul , este suficient.

Eu matrix-ul l-am tinut atat in filtru all-in-one cat si in HOB si de fiecare data acumula foarte multa mizerie si trebuia clatit destul de des.

Acum merg pe metoda clasica, vata perlon pe care o schimb la 2-3 zile si carbune sau purigen. Extra, am si un skimmer Tunze 9004DC care isi face treaba cu brio si ma ajuta la a mai amana schimburile de apa.

Pentru reducerea nitratilor dozez otet alimentar, e mai slab decat NOPOX si la bazine mici mai eficient, doar ca trebuie skimare serioasa, altfel nu recomand.

Succes cu micul habitat, mie imi place naturaletea lui
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Multumesc,din pacate cam atat imi pot permite si financiar si logistic,pensionar fiind e un mod de a-mi umple timpul si distrage atentia de la alte probleme.Ideea este sa-l pot mentine cat mai mult timp posibil cu ce am la dispozitie, fara prea mari pretentii.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Am intretinut un acvatiu marin cu sps si corali moi timp de 15 ani fara zeolit fara matrix si fara carbune, a avut o perioada de vre-o 2 ani sump dar apoi am renuntat, can tot in perioada aceia i-am pus protein skimmer, dupa a functionat doar cu skimmerul si pompe de curenti, schimburi saptamanale si aditii pentru corali tot atunci. Filtrarea biologica o facea piatra vie ?i nisipul
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Se poate cum zice nea Gelu, dar sa subliniem cuvintele cheie: "schimburi saptamanale"
Adica nu mai merge cu "da-l dracu ca n-am chef, il mai las o saptamana"

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

poza
[Thumb - poza1.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

poza
[Thumb - poza2.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Cam gata-personal si subiectiv , mi se pare acceptabil(fata de posibilitati).In trei zile pare ca evolueaza ok.
[Thumb - poza3.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Nimic nou,as fi vrut sa mai achizitionez doua, trei vietati dar probleme de sanatate mi-au redirectionat momentan finantele. Oricum kenya tree pare ca vrea sa iasa din acvariu precum echinodorusul cel voinic .Sincer nu m-am hotarat daca sa incerc sa-l tai sau nu.E frumos si asa si tine si umbra .O mentiune(in caz ca cineva e interesat) despre filtru Seachem-Tidal ,personal sunt incantat si cred ca e o optiune buna pentru acvarii pana in 100 litrii.Skimmerul de suprafata functioneaza bine,iar debitul este constant mare plus f.usor de spalat mediu filtrant. Sarbatori linistite si imbelsugate tuturor!
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Cand eram mai concentrat cum sa fac cu kenya tree,(cred ca m-a simtit ),a inceput sa se desprinda singur in ramurele super hidratate care inoata haotic prin acvariu.Am prins doua si le-am fixat.Si cum ma cam plictisesc, ma uit si eu ce fac altii si ma inverzesc de ciuda ca locuiesc in Botosani si nu in Florida unde gasesti ce nu te duce mintea(in materie de acvarii marine ).Am citit si vizionat articole si videoclipuri de la francezi reunite generic sa zic asa sub titlu -le recifal facile- interesante si mai aproape de ce cred eu despre acvaristica.Daca cineva le-a vazut ,citit, as fi curios sa citesc comentariile voastre, eventual experiente de genul acesta.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu le am cu saratele si nu am planuri in viitor pt asa ceva, insa citind ca te uiti la videoclipuri din Florida cu fauna acvatica, nu ma pot abtine sa nu comentez aici, spunand ca am dat zilele trecute de un copil ce traieste in Florida si m.a uimit cu cat de invadate sunt apele acolo cu pesti exotici si cum prolifereaza indiferent de specie sau increngatura, fie ca e vba de molly sau africani. Canalul sau se numeste Bass fishing Productions si daca dupa vizionarea pt prima data a unui videoclip random de.al lui am crezut ca nu o sa ma mai uit la el din cauza manevrarii uneori brutale asupra pestilor, am ajuns ca dupa 24 de ore sa ma apuc sa ii iau videourile la rand pt ca am observat ca stie ce face, iar multitudinea de pesti de acolo m.a fermecat

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

La adresa acvaristicii in special cea marina exista destul de multi detractori care acuza violarea naturii ca zic asa- ceva de genul dark hobby.Probabil ca intr-o oarecare masura au sau au avut dreptate-treptat observ ca se trece pe ferme specializate,care pina la urma cam ca toate activitatile umane pot fi interpretate din diferite puncte de vedere.Raman la parerea ca este nevoie de echilibru in orice tip de judecata si de dragoste pentru natura.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Hotarat lucru ca nu e bine sa ai prea mult timp liber si sa te uiti prea atent la acvariu.De ceva timp am observat vreo cateva aipstasia si dupa ce m-am economisit oleaca am cumparat un crevete de menta Lysmata Wundermanni in speranta ca va face ceva in privinta asta.L-am pus in acvariu (parea viu)dar de atunci nu l-a mai vazut nimeni si chiar daca mai traieste cred ca e vegetarian convins .Daca are cineva experienta sau o alta solutie bio,astept pareri.Oricum piatra nu o arunc ,nu-i dau nici foc,ca atata am.Am citit ceva de viermii berghia nudibranchs(parca) dar bineinteles ca nu comercializeaza nimeni.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Ar ataca zoasii aia?
Stiu ca erau solutii prin care se injecta ceva solutie.

Cryptic Cherries - West-Africa river
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Danila wrote:Hotarat lucru ca nu e bine sa ai prea mult timp liber si sa te uiti prea atent la acvariu.De ceva timp am observat vreo cateva aipstasia si dupa ce m-am economisit oleaca am cumparat un crevete de menta Lysmata Wundermanni in speranta ca va face ceva in privinta asta.L-am pus in acvariu (parea viu)dar de atunci nu l-a mai vazut nimeni si chiar daca mai traieste cred ca e vegetarian convins .Daca are cineva experienta sau o alta solutie bio,astept pareri.Oricum piatra nu o arunc ,nu-i dau nici foc,ca atata am.Am citit ceva de viermii berghia nudibranchs(parca) dar bineinteles ca nu comercializeaza nimeni.


Eu am folosit de cateva ori Blue Life Aiptasia RX: https://www.nevertebrate.ro/solutie-anti-anemone-blue-life-aiptasia-rx-35433
E the best!

Utopia Reef 400
My Aquariums
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Am mai ucis si eu cateva cu zeama de lamaie,problema este ca nu poti ajunge la toate,le elimini pe cele mai vizibile si apoi o iei de la capat,de aceea speram sa faca crevetele ceva treaba.Pe viitor poate incerc sa mai cumpar tot un crevete din alta sursa-insa nu m-am convins daca chiar mananca asa ceva-am citit si pareri pro dar si comentarii mai retinute.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Mi-am adus aminte ca mai aveam pe balcon (ascunsa bine)niste piatra uscata si cum nu prea am ce face am zis sa mai incerc un bazin mititel -cilindric de aproximativ 10 litri.Am zis ca nu e cazul de un topic nou,inca nu stiu cat am sa ma tin de el.Am pus ceva nisip de coral si scoici ,piatra uscata apa si o capsula de bactozim.Ideea este sa folosesc doar un filtru interior,fara alta tehnica,apoi in timp alge,ceva organisme mici si tot asa in progresie catre final ,care sper eu sa aduca a ecosistem.Lumina va fi o lampa led obisnuita-day light.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

succes

Cryptic Cherries - West-Africa river
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com