[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De la 30 la 60 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Maine urmeaza schimb de apa, asa ca am facut acum niste teste de NO3, cu apa incarcata. 10 mg/l la pesti si 0 la creveti. Se pare ca in acvariul de pesti consuma plantele mai mult decat produc pestii plus aditia de NPK, cred ca e loc sa mai urc doza treptat, momentan sunt la 10ml/100l dozare saptamanala.

La testele Sera de NO3, 10 ml se traduce prin 5 ml in limba romana. In toate limbile pamantului zice ca se umple flaconul cu apa din acvariu pana la macajul de 10ml, doar in fituica cu traducerea scrie 5. Atat s-a putut…

This message was edited 1 time. Last update was at 19/02/2022 11:26:07

Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dandumitru wrote:Cautal pe Victor Z !
Este imposibil sa nu aiba cateva specii de Criptocorine, probabil si din cele mai rare .


Wow! Atat am de zis. Mersi mult de pont! Nu imi mai venea sa plec de acolo.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ti-a facut-o pe aia cu bagatul in casa, admirat acvariul ala micut, apoi la plecare "hai sa ti-l arat si pe asta"?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1443
Location: Austria
IP:
Offline

Eu doar din citit sute de pagini si vizionat poze am ramas masca,dar sa vad si live ,cred ca asi saliva pe acolo.
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Ti-a facut-o pe aia cu bagatul in casa, admirat acvariul ala micut, apoi la plecare "hai sa ti-l arat si pe asta"?


Nu, am fost direct la alea mari. Maxim!
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am mutat hydrocortyte mai in fata si i-am separat stemurile, sper sa se faca un boschete acolo. Si am mai replantat niste stemuri de shinersia, am taiat varfuri de althernantera (sper sa fi facut o miscare buna, se simtea nevoi de regenerare). Mayaca fluviatilis a inceput sa creasca frumos. In rest nimic mare lucru, testele de apa ies ok, am lipsit cateva zile de acasa si nu am dozat nici fertilizanti, nici mancare la pesti, au iesit nitratii si fosfatii foarte jos, semn ca plantele consuma bine.

image
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu am mai facut mare lucru aici, mai o tunsoare, cateva plante noi. Am redus CO2 la o bula pe secunda (de la doua), pentru ca am pierdut doi melci si mi-era super ciuda (o neritina hair si un clithon corona). Nu le place pH scazut. Am inceput sa pun si o lingurita de bicarbonat pe saptamana si o jumatate de pastila de calciu. Acum ceilalti melci par sa-si fi revenit, au inceput sa curete sticla. Inainte stateau numai pe lemne si mai mult ascunsi. Fertilizare Dennerle NPK Booster care 1.5 ml pe zi cu 2 zile pauza si All in one 1.5 ml pe zi fara pauza. Plantele merg bine, nu chiar cum ma asteptam, dar cresc.

image
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Intrebare: cam stiu ce face bicarbonatul in mare, dar m.ar ajuta intr.adevar la melcii mei ? Cam cat bicarbonat sa pun la 100l? Am suplimentat calciul punand 3 cochilii de melci de uscat sa aibe ce sa rontaie si sa se dizolve si in apa.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu pun o lungurita mica la 60 litri. Amestec bine intr-un pahar cu apa din acvariu inainte. Vezi si tu daca se schimba ceva dupa o saptamana si mai ajustezi.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aici am mai adaugat 6 microrasbora erythromicron, micuti inca si tare simpatici, dar cam timizi. Sa vad cum se adapteaza si poate mai iau 4, dar ar trebui sa donez cei 2 molly black lyra, sa mai scad amprenta de carbon din bazin.

Jungla se dezvolta, mi-a inflorit si o bucephalandra, n-am avut niciodata flori pana acum, am mai luat niste clithon corona ca n-am putut sa ma abtin, prea sunt frumosi.

image

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2022 23:12:03

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nuuuu,nu renunta la molly, sunt "esentialul" acolo. Cat naibii sa si polueze ?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2022 23:35:39


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt nascuti in acvariu, nu renunt asa usor la ei. Ma gandeam doar la regula de 1cm de peste la 2 litri apa, am calcat-o bine. Dar stau cu ochii pe fosfat si nitrat si eventual mai reduc sau elimin fertilizarea macro.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am supravietuit cumva vara asta, unele plante nu au supravietuit la temperaturi de 28 grade. In rest e ok, pestii nu au avut probleme, melcii au avut aditie de calciu si bicarbonat, sa mai reducem din aciditate (aici am ph de 7-7.2). Nu sunt foarte multumit de cum merg plantele, in afara de crypto, bucefalandre, polysperma si anubias, adica tot ce e easy, restul se chinuie. Am si co2, bag si micro+macro, dar ceva tot nu e asa cum as vrea eu. Dar mergem inainte cu rabdare. Anul viitor la inceputul verii cred ca se face un restart, cu alt fel de sol, cu ciclare cat tine vara si scapam de caldura.

image

image

This message was edited 2 times. Last update was at 10/09/2022 18:36:58

alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2250
Location: Cluj-Napoca
IP:
Online

Hai ca e frumos! Felicitari. Eu vad ca arata chiar bine plantele.

Poti rezolva problema caldurii cu ventilatoare...sunt f multe modele si variante care pt tine cu open top ar fi ok. Studiaza pe nevertebrate.ro si vei gasi ceva ok

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mersi Alin! O sa vad ce solutii sunt, dar probabil tot nu scap de aer conditionat, tot am amanat momentul.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asa zic si eu. Nu vad urme de alge, plantele sunt curate si sanatoase iar per ansamblu bazinul arata foarte bine
Poate ca e mai bine asa, cu cresterea lenta.
Cresterea exploziva iti confera satisfactii pentru scurt timp, iar apoi devine enervant. O sa stai zilnic cu foarfeca in mana, iar daca devii delasator densitatea plantelor vor lua lumina care ajunge la fundul acvariului, rezultand in putrezirea de la jumatate in jos.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa e, nu am avut alge niciodata aici, probabil ajuta CO2 si nici lumina nu e prea puternica. In cel de creveti am mai avut izolat filamentoase, cred, le-am scos manual sau le-am lasat crevetilor.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cand aveam plantatul ala mare, era setat sa se autosustina pe perioade lungi - schimb de apa la picatura, co2 controlat, lumina controlata, hranire controlata, fertilizare controlata, etc. Cat timp stateam acasa cu foarfeca pe plante, era super.
Plecam in Austria pentru 1-2 luni, cand ma intorceam era jale. De la jumatate in sus, plantele erau ca in jungla. In partea de jos, bezna, doliu si jale, totul putred. Gazon, tulpini, tot. Ma invatasem sa dau un semi-reset la fiecare intoarcere acasa.
De aia zic ca e mai bine asa, copacel tataie, usurel ca se varsa.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aquatic jungle? Cu alternanthera aia ca focul in mijloc si gazonul ala de-ti venea sa-l mananci? Frumos a fost.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Inaintea lui, nu mai tin minte numele. Aquatic a fost rezultatul multiplelor reglaje si a nervilor acumulati cu precedentul

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com