[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
construire filtru extern..  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

bamse_il wrote:Daca pompa este in interiorul filtrului nu trebuie sa-ti faci griji. Cand merge pompa in interiorul filtrului se creaza o scadere de presiune ce va trage de capace spre interior (diferenta mica=> forta mica dar totusi este). Singurele probleme pot aparea la lipiturile de la cablu sau reductii.

problema mai mare care nu ai precizat-o este oprirea pompei. daca pompa se va opri, automat va creste si presiunea in filtru. dupa asta va rezulta impingerea capacelor. eu unul am testat cu succes astfel de filtre la o inaltime de maxim 1.3m cu furtun de 12mm la interior. la o inaltime de 1.5m cu acelasi tip de furtun capacele deja incepaeu sa se miste cu aproape 0.5cm. o alta problema este desfacerea acelor capace dupa cel putin 2 luni.
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

carbunele papa nutrientii din apa. smilie


Mai existau niste saculeti cu huila daca gasesti poti pune. Pt a scade PH
Baga vata de perlon
Siporax ceramic
Burete grosier si alt burete mai dens

This message was edited 1 time. Last update was at 26/11/2011 01:02:04

dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

-carbunele este indicat pentru a fi folosit dupa ce faci un tratament pentu a elimina toate chimicalele din apa. va absorbi tot dupa care le va da drumul inapoi in apa.
- sau turba. vazusem ceva de la sera dar probabil au si alti producatori asa ceva. nu mi-am batut capul cu scadera ph-ului pana acum.
- vata absoarbe mizeria care trece de bureti si ce mai e in filtru. acelasi lucru il poate face si un burete mai fin. ambele trebuie spalate ceva mai des.
- siporax ceramic? eu unul stiam ca siporax-ul este un material din granule de sticla (cum il fac e treaba lor ).
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

dj_ando_83 wrote:
- sau turba. vazusem ceva de la sera dar probabil au si alti producatori asa ceva. nu mi-am batut capul cu scadera ph-ului pana acum.

- siporax ceramic? eu unul stiam ca siporax-ul este un material din granule de sticla (cum il fac e treaba lor ).


nu inteleg ce vrei sa zici cu turba ?

siporaxul e ceramic si e recomandat pentru ciclare.

Atasez o poza cu inele de ceramica obosite la maxim si altele cum ar trebui sa fie in regula

Vata de perlon se va pune ca ultim strat pentru o ultima filtrare a particulelor vine. Buretele cel gros nu trebuie sa fie foarte gros ca ingreuneaza debitul apei
[Thumb - 16giu8l.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/11/2011 11:07:42

dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

turba aia e pentru scaderea ph-ului. asta nu e neaparat necesara decat daca vrea pesti care prefera o apa mai acida.
siporaxul nu este ceramic. cred ca faci o confuzie intre materialul siporax-ului si cel al inelelor pentru filtrare mecanica. dupa cum spune producatorul, un litru de siporax face cat 34L de inele ceramice. daca ar fi si siporaxul din aceeasi ceramica ca si acele inele nu ar mai avea aceeasi suprafata pentru bacterii.
ps- mi-am amintit de materialul din care este facut siporax-ul : sintered glass (in traducere sticla sinterizata)
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

eu credeam ca-i ceramica expandata.
oricum ar fi s-a inteles ideea , are si Foto asa ca oricum cand cumperi...... tot din alea ii ceri
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline

Pe aici cineva are vreo pompa de apa de vanzare ?
Tocmai mi-am terminat de construit filtrul extern, momentan il tin in teste sa vad daca are scurgeri, oricum, inainte de toate tin sa multumesc autorului topicului pentru ideea geniala pe care a avut-o.
Urmeaza sa-l vopsesc in verde, si bineinteles il voi pune la un acvariu de 100 L

image

Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
constantinmarius89
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2013 01:18:00
Messages: 5
IP:
Offline

salut, am o intrebare, am un acvariu de 60 l, cam cat m-ar costa, per total tot ansamblul asta? Multumesc.
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

la fel ca si pe ceilalti cu acvarii mai mari.
In functie de magazinul de bricolaj pe care il alegi. la calcullele mele pe diaemtru 110 si cu o pompa fara pretentii mari te duce cam 100Ron . poate putin mai mult. Dar Atentie fara medii filtrante . Daca mai adaugi cel putin 5l de siporax la 27 de lei/ L ...depasesti 200RON
[Yahoo!]
bull87
Unripe member

Joined: 07/02/2013 19:01:50
Messages: 4
IP:
Offline

vreau si eu sa incep costructia unui astfel de filtru dar am o intrebare ... Cum scoateti acel capac de la teava PVC pentru ca se scoate foarte greu si riscati sa stricati ceva la el cand doriti sa il curatati??
OmuCuVak
Junior member

Joined: 23/01/2013 23:18:29
Messages: 61
Location: Iasi
IP:
Offline

Vedeti ca in momentul in care puneti garnitura la capac exista un tip de unguent care se floseste. Astfel acel unguent permite o scoatere usoara a capacului si nu permite imbatranirea in timp a cauciucului.

Intrebarea mea este - CE POMPA SE FOLOSESTE?
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Unguentul respectiv e glicerina boraxata (se gaseste la farmacie).

Ca pompa poti folosi un cap de filtru intern (gen resun sp 1100,1200,2500) sau o pompa pentru apa. Gasesti pe site-urile petshopurilor online de cumparat.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

Salut, vreau si eu sa fac un astfel de filtru...dar am citit mai sus si cineva a mentionat ca pompa sa impinge apa mai incet decat vine din acvariu si capacul sare sau cv de genu...la mine pe aici este o problema cu electricitatea si cand e sa pice ma gandesc oare nu o sa am probleme? Si apropo cum vine apa din acvariu in filtru? mai trebuie alta pompa?
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

DannySID wrote:Si apropo cum vine apa din acvariu in filtru? mai trebuie alta pompa?


Prin cadere. Filtrul se pune sub nivelul acvariului. Apa ajunge in filtru pompa o impinge inapoi in bazin.


Si ca rectificare, vaz ca am un post mai sus legat de glicerina, intre timp am aflat si io (de la maestru Lucian) ca trebuie glicerina simpla, neboraxata. Poate mai citeste cineva si nu vrea sa induc in eroare

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
catalin_crack
Unripe member

Joined: 26/11/2013 00:06:29
Messages: 1
IP:
Offline

salut, va deranjez si eu cu o intrebare
cat de silentioase sunt filtrele astea facute de voi din tevi de instalatii ?
ZalinaZix9
Unripe member
[Avatar]

Joined: 22/03/2019 21:34:54
Messages: 2
Location: România
IP:
Offline

clauss wrote:al 2-lea pentru ca mai am unul tot made by home de care sunt f multumit
ideea este preluata tot de pe net , costurile mici iar randamentul bun
avem nevoie de o teava din pvc (cu diametru in functie de necesitati, marimea acvariului etc..)si lungimea de 50 cm sau un metru, eu am ales varianta de 50 cm sa o ascund mai bine.
n-e trebuie cele 2 capace, (de diametrul tevii desigur)acele mici tevi de plastic tip conectori(nu stiu cum s-e numesc dar se vad in poze si se gasesc peste tot), o freza cu care sa foram gauri, sau daca nu o bucata de teava netalica pe care i inrosim la foc( doar suntem la diy ), o pompa si medii filtrante.
la galerie am pus o schita(nu sunt prea priceput la desen )
si niste poze http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=13088
filtrul deja l-am instalat la mine si functioneaza perfect
o sa mai revin cu detalii daca vrea cineva sa incerce

Dar ai putea face un video si sa-l încarci pe youtube... Eu apoi as putea sa-l descarc cu un youtube video downloader si as putea urma mai clar instructiunile. Asa ar fi cu mult mai util si mai usor. Mercy!

This message was edited 2 times. Last update was at 10/04/2019 17:30:26

Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Sunt 6 ani de atunci...

Cryptic Cherries - West-Africa river
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com