[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Curatare nisip  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

Imi poate spune cineva daca se poate face (si cum) curatarea nisipului de pe fundul acvariului, fara scoaterea intregii cantitati de apa? Pana acum odata la 3-4 saptamani, scoteam pestii afara, scoteam apa (jumatate o pastram intr-o galeata), scoteam plantele din nisip, si il spalam, dupa care imi "refaceam" ecosistemul din acvariu.
Sper sa existe o modalitate mai simpla, pt ca sa tot scot pestii si plantele, sa redecorez si posibil sa schimb radical proprietatile apei mi se pare nu numai obositor pt mine, dar si stresant si periculos pt pestisori...
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Aspirator de substrat de "firma" sau varianta home-made.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inceputul-primul acvariu - ar fi bine sa citesti tot articolul, dar ceea ce te intereseaza pe tine e capitolul Intretinerea acvariului.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cauta pe forum asa cum ti-a spus si brawn dupa aspirator de substrat.
Dar grija mare, ca daca zici ca ai nisip...s-ar putea sa-l tragi si pe ala. Mai vezi si pe la sectiunea DIY. Pe youtube gasesti si filmulete; o varianta mai rapida de a intelege ce a ide facut.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
treidetrei
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2010 15:18:59
Messages: 35
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

Eu de exemplu folosesc un filtru extern pe care l-am transformat in aspirator, avand avantajul ca pot face curat fara a scoate apa din acvariu, totodata diametrul redus al capatului de admisie permitandu-mi sa-l manevrez destul de usor pe langa plante. O fi bine, o fi rau...la mine a mers super-bine
[Email]
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

multumesc tuturor pt raspunsuri, acum incep sa studiez "documentatia"
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com