[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cumpar java moss  XML
Forum Index » Cumparari
Author Message
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Ma intereseaza o planta precum java moss (vesicularia dubyana...parca). Si eventual alte specii, mai "luxuriante", asa cum se vad prin galerii, EXCEPTAND rotala, elodeea, anubia, cerato... Astept propuneri.

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

daca te deplasezi pina in socului , ai de la mine mocca jawa moss, detalii pe private.
ce intelegi prin "mai luxuriante" ?????
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

cyborg wrote:...eventual alte specii, mai "luxuriante"...

Daca te referi la adevaratul inteles al cuvantului "luxuriant", iti recomand sa cumperi Hygrophila polysperma, Ceratopteris thalictroides, Egeria densa, Hydrocotyle verticillata, Riccia fluitans, Vallisneria spiralis, ...
N-ar trebui sa ai probleme cu achizitionarea lor. Le gasesti la aproape orice pet-shop. Sau in Obor.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Multumesc de pont. Cam la astea m-am uitat si eu. In afara de Vallisneria spiralis, pentru care am deja o padure .

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
dozer
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2003 00:36:52
Messages: 167
Location: Bucuresti - Aparatorii Patriei
IP:
Offline

Daca nu-ti ajunge java moss de la Razvan, pot sa-ti mai dau si eu. Sursa tot Razvan e ;). Mai am o gramada de valisneria, am chelit acvariul in urma cu o sapt.... sper sa mai reziste in sacul in care le-am pus... Daca mai sunt si alti doritori, astept sa ma contactati.
Bafta!
[WWW]
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

vreau si eu java moss daca aveti de dat
10x
[WWW] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

ricia chiar nu am vazut la Obor si mi-ar placea , aveti idee de un pet shop pe unde as putea gasi?
Ah si ar mai fi o chestie , adica o planta , aceea tip gazon care n-am idee cum se numeste si de care am intrebat in Obor si mi-a zis omu ca nu aduce ca e scumpa si nu se cumpara.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Razvan, vad ca (poate momentan) mesageria nu da de veste ca ai New Message. Dar mesajele ajung . Asa ca sper ca a ajuns si al meu.

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

desigur, ! treaba e ca pe forum intru doar intre 8-16, iar in ultima vreme chiar si in intervalul asta sunt mai rar , deh timpul ..

confirm disponibilitatea de mocangeala pt jawa moss si riccia, dar asta din urma, destul de putina, plus inca alte citeva 'balarii" la alegere...
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am gasit java moss in Obor astazi dar am luat ultima tufa cat despre riccia zicea ca a avut si ca mai aduce dupa paste.Am intrebat si de "gazon" si a zis ca aduce si din ala.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

johnny6600 wrote:...Am intrebat si de "gazon" si a zis ca aduce si din ala.

Despre ce "gazon" e vorba? Marsilea? Micranthemum? Ce ti s-a spus in piata?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Intrebarea mea a sunat ceva de genu : Si iarba din aia care creste ca pe stadion aveti?
Si femeia mi-a raspuns ca nu are dar va aduce dupa Paste.
Asa ca nu pot spune ce fel de "gazon" aduce dar daca va aduce , eu saptamana viitoare trec pe acolo si va anunt.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Intrebarea mea a sunat ceva de genu : Si iarba din aia care creste ca pe stadion aveti?
Si femeia mi-a raspuns ca nu are dar va aduce dupa Paste.
Asa ca nu pot spune ce fel de "gazon" aduce dar daca va aduce , eu saptamana viitoare trec pe acolo si va anunt.

daca tot te intelegi cu ea prin semne ia si un aparat foto cu tine (nu sa inregistrezi discutia cu ea ci sa faci poze la 'gazon" )
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Faza e k sunt cam paralel cu numele plantelor , mai ales denumirile alea in latina .Singurul aparat foto digital e telefonu din doatare nokia6600 care are doar o rezolutie de 640*480 dar o sa incerc sa vad ce iese.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bun si ala
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Cred ca e vorba de lilaeopsis. Si eu as fi interesat de cateva firicele. Ca sa incerc daca merge la 28-29 de grade (discusi). Desi nu am prea mari sperante.

Acvariul meu
[Email]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Vreau sa cumpar si eu niste java moss, ca am niste buturugi (ascunzatorile pentru apteronotus) inestetice si as vrea sa le imbrac in verde.
Daca stie cineva un magazin in Cluj care are asa ceva, rog sa imi spuna si mie. 10x

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am fost azi in Obor si nu au adus "gazon".Dar am,reusit sa gasesc un pumn de riccia la unul din baietii de acolo.Arata destul de misto.Oborul asta e plin de surprize

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

pentru ca se discuta subiectul .. duminica, voi aducela carciuma jawa moss, si poate si ceva riccia mocca - mocansiensis
doritorii sa treaca p'acolo
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Eu am facut rost pana la urma asa ca nu mai am nevoie, oricum mersi Razvan pentru bunavointa.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Cumparari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com