[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
boala discus, am nevoie de ajutor  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Va salut, de cateva sapt am ceva probleme cu discusii dintr-un bazin. au niste pete albe pe ei ca si o vata un puf alb....cel mai afectat sta intr-o parte

am incercat tratament cu :

JBL Ektol
Eritromicina
albastru de metil
sare
verde de malachit
hipermanganat de potasiu

nu stiu ce sa le mai fac, am rugamintea....cei care au experineta sa ma ajute si pe mine.

Ultimele modificari la bazin au constat in introducerea unei buturugi mari tinuta cca 3sapt in apa. Asta ar fi cam singuru motiv care ar fi putut provoca chestia asta

poze cu cel mai afectat:
image image image image

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

dupa cum arata, poate fi o ciuperca sau columnaris. daca eritromicina nu a functionat, inseamna ca nu e columnaris (bacteriana) sau e o infectie bacteriana foarte rezistenta, caz in care tot n-ai ce rezolva.

deci eu zic sa incerci sa tratezi pt ciuperci - JBL Fungol

ektol-ul ala cred ca e un fel de dezinfectant, destul de slabut. albastrul de metil ar fi trebuit sa mearga, din cate stiu eu este bun pt ciuperci, dar depinde cum l-ai aplicat. poate o aplicare cutanata, direct pe peste?
cred totusi ca cel mai safe pt pesti e Fungol.

pe jbl onlinehospital la fungus se recomanda Fungol. vezi ca este acolo o poza cu un peste care are ceva ce seamana mult cu pozele tale.

This message was edited 2 times. Last update was at 19/02/2010 17:08:16




Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti sa incerci si cu Tetra Fungistop - antifungic si antibacterian.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com