[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta-intrebare de la un alfa-incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Vladu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:15:54
Messages: 36
Location: De la Bucuresti la Targoviste
IP:
Offline

Salut! Sunt incepator pe forum, precum sunt si in cresterea pestilor, asa ca fiti blanzi cu mine va rog. Ieri, cu ocazia zilei mele de nastere am primit de la mai multi prieteni un (mini)acvariu cu un peste (ciudat la prima vedere, dar cu un colorit frumos si o coada superba). Mi-au spus ca se numeste Betta Splendens mi-au dat o punga cu pietris(?)(albastru) si manacrea pentru pestele meu(Bettagran) ... mai departe sa ma descurc singur. Iata deci intrebarile mele:

1.Trebuie schimbata alimentatia ?(in sensul ca poate imi recomandati ceva mai sanatos/bun)

2.De cate ori pe zi sa-l hranesc ? (am inteles ca o singura data pe zi cu 3 -4 graunte de Bettagran ar fi suficient)

3.Apropo de intrebarea a 2 a cred ca l-am hranit exagerat pentru ca pe fundul acvariului zac acum cateva(destul de multicele resturi), deci cum fac o curatare a fundului acvariului ?

4.Peste tot citesc ca nu este un peste pretentios, deci cu pH-ul apei se impaca bine totusi oricat de "ne-neutru" ar fi . Sa pun apa direct de la robinet ? sau sa o las intr-o sticla 24 de ore si apoi sa inlocuiesc cate putin cu cea din acvariu(25%). Daca pun apa de la robinet poate sa fie oricat de rece sau trebuie un pic calduta.

5.Acvariul, pardon miniacvariul a venit echipat decat cu nisipul/pietrisul albastru , apa si pestele din dotare; mai trebuie sa cumpar eu altceva neoane, filtre alte chestii ?

6.As vrea totusi sa-i pun o planta in acvariu parca e prea pustiu . Ce imi recomandati ? Exista vreo "contraindicatie" pentru anumite plante sau se poate orice?

Sper sa ma ajutati cu toate aceste probleme legate de micul meu prieten

Cu Stima, Vladimir

p.s. Nu puneti la socoteala eventualele greseli gramaticale (doar e primul post )
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Salut Vladu, bine ai venit. E complicata treaba. Sunt niste pasi premergatoare de pregatirea acvariului inainte sa introduci pesti in el, pasi care dureaza 2-3 saptamani bune. Acum tu esti pus in fata faptului implinit, intr-o mana cu pestisorul, in alta mana cu acvariul neciclat.

Sfatul meu este sa pui intrebarea: esti interesat de acvaristica? Daca da: cauta un loc pentru bettan pentru o luna, apuca-te de documentat si fa-ti un acvariu de minim 50L, ciclat, plantat asa cum trebuie, dupa care pui pustisorii in el. Daca ti se pare incomod toate acestea, mai bine duci pestisorul la un petshop, si folosesti miniacvariul pentru un aranjament floral.

Daca decizi asa ca vrei sa tii pestisorul utie cate ceva de citit:
Ghidul Incepatorului
Ciclul Azotului
Betta Splendens

Bafta

This message was edited 2 times. Last update was at 24/02/2010 21:38:56


acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Vladu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:15:54
Messages: 36
Location: De la Bucuresti la Targoviste
IP:
Offline

Salut fishyman, iti multumesc mult pentru linkuri, m-am lamurit in legatura cu cateva dintre intrebarile mele. Nu stiu daca intr-adevar sunt interesat cu adevarat de acvaristica asa cum spui tu insa nu o sa renunt la el (in primul rand este un cadou deh.. ).
Mi-am dorit de foarte mult timp sa am un acvariu cu macar un peste insa acum cand sunt pus in fata faptului implinit nu stiu de unde sa incep in ceea ce priveste ingrijirea lui; cat despre achizitionarea unui acvariu mai mare plantat si echipat asa cum trebuie nu o sa se intample pentru ca situatia financiara nu imi permite (inca) (student deh...) .
O sa ma straduiesc deci sa-i ofer conditii cat mai bune. Mai raman insa cu o singura intrebare in legatura cu hranirea lui: unii spun ca e suficient sa il hranesc o singura dta pe zi si destul de imbelsugat , altii insa sunt de parere ca ar fi bine sa fie hranit de mai multe ori. Voi ce imi recomandati ?

Cu respect, Vladimir.

p.s. orice alte sfaturi in legatura cu pestisorul meu sunt mai mult decat bine venite.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ia-i pestelui un acvariu un pic mai mare, am senzatia ca borcanelu' tau n-are mai mult de un litru . Nu poate fi asa scump. Chiar daca nu esti interesat cu adevarat de acvaristica ....... esti responsabil de peste. Ai de ales: fie renunti la el fie ii asiguri conditii decente de viata .
Hraneste-l de doua ori pe zi doar cit maninca in 2-3 minute. Lasa apa de schimb intr-un vas deschis . Schimba-i zilnic 50% din apa cu apa statuta ....... e extrem de instabil acel mini-acvariu fara filtru.
Chiar daca ai citit ca nu-i pretentios ....... nu exista pesti nepretentiosi, toti sufera si mor daca nu le asiguri conditii. Betta are nevoie de caldura, peste 24 C da' nu mai mult de 28-30 C , nu vad cum poti rezolvi asta in acel borcanel. Cu siguranta ai nevoie de un acvariu de cel putin 15-20 litri, un incalzitor cu termostat si un filtru mic.


Poze: smilie ... Poze cu plante
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Hrana dai putin, cate un pic ce pote sa manance in 3 minute si asta de max 2 ori pe zi. Daca dai mai mult deodata, mancarea se duce la fund unde incepe sa se degereze, devenind nociv pentru peste. Pestii sunt ca cainii, ar manca tot ce dai, dar poate sa stea si fara mancare zile intregi, fara sa afecteze sanatatea. In schimb daca se ingrasa, se inbolnaveste.
De cati litri ai "boracanul", eventual pui niste poze? Tine in caldura, si ai grija sa nu aiba variatii de temperatura.

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Vladu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:15:54
Messages: 36
Location: De la Bucuresti la Targoviste
IP:
Offline

Salut si multumesc pentru sfaturi. Uite am pus cateva poze cu pestisorul si acvariul meu
http://www.imageno.com/39sq8fbh04z1pic.html
http://www.imageno.com/cmgzq0tsk5dppic.html
http://www.imageno.com/48uzdvu5i276pic.html
http://www.imageno.com/tm5b5pc8z2prpic.html
http://www.imageno.com/srcvtck428uspic.html. O sa incerc sa-l tin cumva langa calorifer ... . Uite o intrebare proasta : apa pusa la invechit as putea sa o fierb(microunde) dupa ce se invecheste si sa i-o pun calduta in acvariu ? nu radeti prea tare .

Cu respect, Vladimir.

p.s. Acvariul are in jur de 4-5 litri

This message was edited 3 times. Last update was at 25/02/2010 20:56:11

Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vladu wrote:. O sa incerc sa-l tin cumva langa calorifer ... . Uite o intrebare proasta : apa pusa la invechit as putea sa o fierb(microunde) dupa ce se invecheste si sa i-o pun calduta in acvariu ?
p.s. Acvariul are in jur de 4-5 litri

Betta are nevoie si el de un incalzitor si un termometru in bazinul in care este tinut, ca oricare alt peste. Daca ii incalzesti apa la microunde risti variatii de temperatura pe care nu le poti controla si care ii pot fi fatale. Asadar solutia cu caloriferul pica din start.
Vladu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:15:54
Messages: 36
Location: De la Bucuresti la Targoviste
IP:
Offline

Am uitat sa mentionez ca astazi i-am schimbat pentru prima oara. L-am pus pe individ intr-un pahar de unica folosinta (practic l-am pescuit cu paharu), am rasturnat apa dinacvariu intr-un recipient curat si apoi i-am spalat tot pietrisul de resturi cu apa de la chiuveta; apoi am turnat cam o jumate - 3 sferturi din apa veche inapoi in acvariu si am completat cu apa pusa la "invechit". Ce spuneti am procedat corect? Mai trebuia sa fac si altceva ? sau daca am gresit ceva in acesti pasi ?. Tin sa mentionez ca dupa o ora am vazut o schimbare la micul meu amic devenind foarte vioi. O alta problema a aparut acum .. S-a cam inverzit apa sa ma astept cumva la vre-o explozie de alge ?

Va rog sa ma iertati daca intrebarile mele vi se par prea stupide dar este primul meu peste/acvariu si incerc pe cat pot sa-i ofer conditii cat mai bune.

Cu respect, Vladimir.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Vladu wrote:O sa incerc sa-l tin cumva langa calorifer ...

Foloseste un termometru si fa astfel incit temperatura apei din acvariu sa fie constanta. Ma indoiesc c-o sa reusesti tinindu-l linga calorifer.


Vladu wrote:L-am pus pe individ intr-un pahar de unica folosinta (practic l-am pescuit cu paharu), am rasturnat apa dinacvariu intr-un recipient curat si apoi i-am spalat tot pietrisul de resturi cu apa de la chiuveta; apoi am turnat cam o jumate - 3 sferturi din apa veche inapoi in acvariu si am completat cu apa pusa la "invechit". Ce spuneti am procedat corect?

L-ai stresat enorm. De fiecare data cind faci asta il stresezi ....... iar consecintele pentru sanatate ale stresului permanent sint cunoscute.
Apa se schimba cu un furtun, se scoate 25-30% si se inlocuieste cu apa statuta.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Vladu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:15:54
Messages: 36
Location: De la Bucuresti la Targoviste
IP:
Offline

Porcu wrote:
Apa se schimba cu un furtun, se scoate 25-30% si se inlocuieste cu apa statuta.


pentru acvariu acela cam mic daca as folosi un furtun as cam scoate si mult pietris. ce zici ?

In fine, treaba este ca acum m-ati convins sa ii iau un alt acvariu. Am luat unul de 45 de litri, un incalzitor pentru apa(cu termostat), un termometru si un filtru . Termometrul si incalzitorul le-am montat deja in acvariul mic, iar acvariul mare o sa-l tin la ciclat impreuna cu filtrul. Ce spuneti procedez corect ?

p.s. Pestisorul nu mai mananc bettagran ? Cam ce altceva imi recomandati pentru el ?

p.p.s. Acum cand va scriu am bagat deja incalzitorul si mi se pare ca nu merge ... paranoic , speram sa incalzeasca mai repede acvariul
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vladu wrote:
In fine, treaba este ca acum m-ati convins sa ii iau un alt acvariu. Am luat unul de 45 de litri, un incalzitor pentru apa(cu termostat), un termometru si un filtru . Termometrul si incalzitorul le-am montat deja in acvariul mic, iar acvariul mare o sa-l tin la ciclat impreuna cu filtrul. Ce spuneti procedez corect ?

Pina acum, da. Nu te grabi cu ciclarea.
Vladu wrote: Pestisorul nu mai mananc bettagran ? Cam ce altceva imi recomandati pentru el ?

Uite aici o gama variata. Betta maninca cu mare placere larve de tintari, libelule (chironomide), tubifex, daphnia. Nici nu e bine sa il hranesti cu acelasi fel de mancare zilnic. Hrana trebuie sa fie cit mai diversificata.
Vladu wrote: Acum cand va scriu am bagat deja incalzitorul si mi se pare ca nu merge ... paranoic , speram sa incalzeasca mai repede acvariul

Nu te grabi cu incalzirea bazinului - aceasta trebuie sa fie facuta treptat - cam 1 grad/ora altfel => soc termic.
Vladu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:15:54
Messages: 36
Location: De la Bucuresti la Targoviste
IP:
Offline

Nu a mai mancat de aproape 2 zile , sunt cam ingrijorat pentru el. Astazi i-am luat si fulgi tetra si inca un amestec si nici macar nu se uita la ele . In acvariul lui e foarte vioi inoata aproape tot timpul nu sta trist . Sa fie oare bolnav ?. Voi cum faceti cu pestii vostri ii hraniti la ora/ore fixe ?
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Te felicit pentru alegerea facuta! Daca bettanul e vioi, inseamna ca e sanatos, daca nu vrea sa nu dai sa manance, poate e constipat.

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Iti recomand hrana dedicata pestilor betta. fulgii nu sunt o alegere foarte buna.

fost cesrobis
Vladu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:15:54
Messages: 36
Location: De la Bucuresti la Targoviste
IP:
Offline

Banuiesc ca te referi la ceva mai "viu". Ce imi recomanzi pentru el ? Larvele ar fi o solutie ?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com