[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 260l  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Buna dimineata, tocmai am comandat un acvariu de 260 l cu dimensiunile 150Lx35lx50h si am cateva intrebari la care as fi foarte recunoscator daca mi-ati raspunde:
1.Doresc sa cumpar un filtru intern Hagen Fluval U4, deoarece nu stiu daca filtrul extern poate fi pus deasupra acvariului, si in caz ca ar putea fi pus mi-ar trebui unul care sa nu depaseasca 32cm inaltime, iar eu nu am reusit sa gasesc. Credeti ca ar face fata filtrul ?
2.Doresc sa populez acvariul cu vivipari, in jur de 50, cat mai diversificat, dar nu am gasit niciunde toti pestii care fac parte din familia viviparilor.
3.As vrea sa stiu ce plante sa pun care sa nu fie foarte pretentioase, deoarece accesul la interiorul acvariului este mai dificil.
4.As vrea sa stiu cat trebuie sa fie substratul fertilizant, 5 cm ar ajunge ?

Si daca aveti idei pentru acvariul meu le astept cu drag.
Multumesc,
Darius Yadegari
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

GOOGLE

- For aquariums from 90 L to 150 L(20 to 40 U.S. Gal.)
- 3 way flow control with adjustable output
- 2 foam pads, 2 poly/carbon cartridges
- 40 g Bio-Max
- 1 Venturi, 2 Output diverters
- 230 V, 50 Hz, CE/UK Version
- 180 cm line cord
[Yahoo!]
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

sau Aqua Medic Rio 300
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

acum am vazut si un Aquael Internal UNI 1000 sau cel cu UV, voi ce m-ati sfatui sa fac ?
Redknee
Member

Joined: 12/11/2009 11:09:27
Messages: 172
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu iti sugerez sa vinzi acvariu ala de 35 latime si sa faci unul mai putin lung si mai lat.
O sa-ti dai coate-n gura de nervi ca l-ai facut asa ingust.
La volumul ala iti mai sugerez sa renunti la vivipari si sa bagi ceva mai... interesant?
Daca tot ai acces greu la acvariu de ce bagi 50 de pesti care in 2 luni o sa fie 1000 si o sa-ti petreci ziua chinuindu-te sa pescuiesti surplusul?
Ca plante eu zic vallisneria sa nu lipseasca, am tinut cateva fire mai mici intr-o cutie de 0.5 litri, fara fertilizare, neplantate, in intuneric aproape total(aveau cam destula lumina cat sa nu zica ca-i bezna) si cu toate ca nu o sa ma creada nimeni dupa 2 saptamani de astfel de tratament inuman plantutele nu au crapat si sunt la fel de bine ca atunci cand le-am pus acolo. Nu au crescut deloc dar sunt intregi.
Mai multe sa-ti spuna astia mai batrani ca se stiu mai bine ca mine.

Nu mananc din palma indiferent de meniu Si mai stiu ca un vanator de succes ajunge prada-n pustiu
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

Poti sa incerci si un filtru cascada de la Hagen,am auzit lucruri bune despre ele,am unul si sant multunit de el chiar daca este cel mai mic din gama(20).
Aquael Internal UNI 1000 sau cel cu UV-nu am avur dar pe alte forumuri din discutiile purtate s-a tras concluzia ca cel care are UV nu face nimic pentru ce de obicei UV este generat de tuburi cu descarcare in gaz inert si nu cu diode emitatoare de UV.Aceste diode exista, se fabrica dar sant de puteri mici si practic nu au nici un efect.Ai tutea incerca su un Eheim Aquaball 2212 sant foarte fiabile si foarte bine cotate de utilizatori.
Daca ar fi dupa mine -Hagen.Se intelege de la sine ca la volumul tau de apa o sa folosesti 2 filtre,astfel vei putea sa faci mai usor mentenanta(le speli pe rand) fara pericol de deciclare.
[Thumb - EHEIM%20aquaball.jpg]

[Thumb - AquaClear%2070%20(2).jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/03/2010 09:20:21

[Yahoo!]
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Am gasit un filtru la Hagen care este model nou si spune ca face fata la acvarii de pana la 240 de litri.....o sa`l comand momentan pe acesta deoarece cred ca este calitativ superior fata de Aquael care este recomandat pt acvarii intre 250-400 l... pe viitor trebuie sa vad cum fac pt a instala un filtru extern, trebuie imporvizat ceva... oricum am decis sa fac un acvariu cu ciclide africane, deja am cumparat niste pietre urmeaza sa vad cum le asez, si un sac de nisip dar nu prea`mi place deoarece este inchis la culoare si as vrea ceva deschis pt a fi in contrast cu pietrele....daca aveti idei va rog sa mi le impartasiti, va voi tine la curent cu tot ce se intampla , si voi pune poze cand o sa primesc acvariul... ca iluminat as vrea sa`mi recomandati ceva pt ca am studiat forumul si am citit undeva despre aquaglow.....
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

O sa reiau tot si va rog sa ma corectati unde gresesc, sau unde credeti ca se poate mai bine:

Acvariu Ciclide africane

- acvariu 260l brut (cam 200 net) realizat din geam de 10mm cu intarituri, dimensiuni 150Lx35lx50h
- filtru intern Hagen Fluval U4 (urmeaza sa pun si un filtru extern)
- iluminat : neone aqua glo, si aici astept sfaturile voastre pt ca este o gama larga .
- substrat : am un nisip cu o granulatie mai mare, dar care mi se pare cam inchis si pana la urma cred ca voi merge pe un nisip coralifer.(astept parirle voastre)
- incalzitor : Jbl Protemp de 150W
- o sa incerc sa plantez cateva plante vallisneria.

Pesti : si aici va rog sa-mi dati niste sfaturi, dupa ceva documentare pe forum si pe siteuri as tinde spre 12-14 pesti :
- Labidochromis caeruleus
- Iodotropheus sprengerae
- Pseudotropheus elongatus

Astept parerile voastre si o sa va tin la curent , o sa incerc sa pun si niste poze maine cu locul unde va fi amplasat acvariul...

Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

YDarius wrote:Acvariu Ciclide africane... acvariu 260l brut (cam 200 net) realizat din geam de 10mm cu intarituri, dimensiuni 150Lx35lx50h
Dimensiunile nu sunt tocmai potrivite pentru africani (volumul total - mic; latimea - prea mica).

YDarius wrote:- iluminat : neone aqua glo, si aici astept sfaturile voastre pt ca este o gama larga .
Ar fi suficiente 2 tuburi T8 de 120 cm lungime si 40w. Hagen Aqua Glo + oricare dintre un daylight banal, Marine Glo, Phillips Aquarelle, etc in functie de ce culoare a pestilor vrei sa pui in evidenta...

YDarius wrote:- substrat : am un nisip cu o granulatie mai mare, dar care mi se pare cam inchis si pana la urma cred ca voi merge pe un nisip coralifer.(astept parirle voastre)
Iti trebuie nisip cu granulatie foarte fina, maxim 1mm.

YDarius wrote:- o sa incerc sa plantez cateva plante vallisneria.
N-or sa reziste plantate direct in substrat pentru ca hobby-ul principal al masculilor o sa fie mutarea nisipului prin acvariu.

YDarius wrote:Pesti : si aici va rog sa-mi dati niste sfaturi, dupa ceva documentare pe forum si pe siteuri as tinde spre 12-14 pesti : - Labidochromis caeruleus - Iodotropheus sprengerae - Pseudotropheus elongatus
Sunt multi pentru acel volum, mai ales daca le creezi teritorii (adica formezi diverse aranjamente din pietre). Masculii de Caeruleus pot ajunge si la 13 cm si latimea va vi insuficienta pentru ei. Ai putea incerca totusi cu 2 familii (7-8 pesti).

Mi se pare ca ti-ai reconsiderat prea repede optiunea de la vivipari spre africani... un banc de neoni + multe buturugi + plante nepretentioase nu suna bine? Nu mai dai bani nici pe filtrul extern...

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Cam asa arata acvariul meu dupa o saptamana :

aici urma sa fie pus acvariul

image

asa arata gol

image

si asa arata acum...

image
image
Inca nu este gata, este la ciclat, mai trebuie adaugate cateva pietre, ceva nisip, etc..

This message was edited 1 time. Last update was at 18/03/2010 00:48:30

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Pietrele-s asezate prea liniar. Aranjeaza-le altfel .

Poze: smilie ... Poze cu plante
gunner
Junior member

Joined: 09/03/2010 14:07:01
Messages: 59
Location: Focsani/Cluj
IP:
Offline

nu prea cred ca are cum sa le aranjeze altfel ... are latimea acvariului de doar 35cm ...
acum inteleg de ce erau fixe L/l/h , dar arata fain .
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Se pot face doua gramezi cu inaltime diferita in margini sau o gramada mare intr-o parte, inaltimea bolovanilor scazint treptat spre cealalta parte.

Poze: smilie ... Poze cu plante
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

asa ma gandeam si eu, sa fac doua gramezi in margini, credeti ca ar arata mai bine ? per total cred ca este acceptabil
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

YDarius wrote:asa ma gandeam si eu, sa fac doua gramezi in margini, credeti ca ar arata mai bine ?

Fa-le si vezi daca-ti place. Incearca mai multe aranjamente pina-l gasesti p-ala care-ti place cel mai mult . Trebe sa eviti simetria si liniile drepte prea evidente.

Poze: smilie ... Poze cu plante
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

pai oricum nu ramanea asa....dar nu mai am nici pietre, si nu mai avea rabdare sa-l umplu cu apa
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com