[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pareri setup acvariu 300l brut  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Salut ma numesc Adrian sunt din Cluj Napoca si vreu sa va prezint acvariul meu ,astept pareri pro si contra .Este primul acvariu serios de cand m-am apucat de acvaristica adica din noiembrie cand am inceput cu un acvariu de 9 -10 litri cred ca avea ,apoi unul de 30 l ,iar pe 26 februarie am dat drumul la noul acvariu de 300 litri brut net 284 l ,100 l x50 l x 60i ,geam de 12mm fara intarituri fund 20mm laminat (12+8),substrat jbl +pietris manado jbl,incalzitor substrat jbl 250,incalzitor pro temp s300 jbl,filtru extern jbl cristal profi e1500 ,capac cu 6 instalatii pt tubuti t 5, momentan am doua tuburi unul jbl ultra tropic de 45w 4000k si ultra natur 45 w 9000k tot de la jbl .Plante Anubias Barteri var. Nana,Lilaeopsis Brasiliensis ,Blyxa Japonica ,Cryptocoryne wendtii var. Tropica ,Cryptocoryne Becketii,Bolbitis heudelotii,Heteranthera Zosterfolia ,Limnophila Aromatica,Microsorum Pteropus ,Rotala Macrandra,Java Moss,Christmass Moss,Riccia fluitans,cabomba aquatica si inca una care nu ii cunosc denumirea,un fel de nufar si o planta plutitoare ca o salata,2 radacini de mangrove,pietre de munte.Pesti... varza totala de la acvariile vechi unde am am adunat prea multe specii momentan am 2 xifo,4 moly negri,1 beta si doua femele,1 paradis,7 neoni negri,1 pleco ,1 cory,2 gurami albastri si unul sidefiu nu stiu cum ii spune ,1 zebra , 1 pomacea , 2 Red Cherry , 2 Caridina Babaulti,2 Melanoides tuberculata ,si 17 pui de xifo si 9 de moly,crevetii ii tin in acvariul mic de 10 litri cu puii de xifo si moly pana fac ceva cu guramii ,beta.

Fertilizanti bag ferropol de la jbl si 24 si Easy Life Easy Carbo ,am sa fac si o bomba cu co2 sper zilele astea.


Astept parerile voastre ,multumesc.

Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salut Adrian,

Coincidenta ca sunt si eu din cluj si am inceput cu acvaristica din decembrie ,anul trecut, de atunci o tin tare. Ce pot sa zic decat sa-ti urez bafta in continuare si ca un mic sfat, fa ceva cu pestii aia ca ai prea multe specii diferite, nu stau acum sa analizez care cu care sunt compatibili, dar sunt sigur ca ai si incompatibilitati pe acolo.
Daca esti interesat de un sistem Co2, poti conta pe mine ;) asta daca renunti la ideea de bomba cu drojdie.

P.S: pune si niste poze.

Numai bine,

Dan.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/03/2010 02:36:03

[Email] [WWW]
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

fiarevechi wrote: Salut ma numesc Adrian sunt din Cluj Napoca si vreu sa va prezint acvariul meu ,astept pareri pro si contra .Este primul acvariu serios de cand m-am apucat de acvaristica adica din noiembrie cand am inceput cu un acvariu de 9 -10 litri cred ca avea ,apoi unul de 30 l ,iar pe 26 februarie am dat drumul la noul acvariu de 300 litri brut net 284 l ,100 l x50 l x 60i ,geam de 12mm fara intarituri fund 20mm laminat (12+8),substrat jbl +pietris manado jbl,incalzitor substrat jbl 250,incalzitor pro temp s300 jbl,filtru extern jbl cristal profi e1500 ,capac cu 6 instalatii pt tubuti t 5, momentan am doua tuburi unul jbl ultra tropic de 45w 4000k si ultra natur 45 w 9000k tot de la jbl .Plante Anubias Barteri var. Nana,Lilaeopsis Brasiliensis ,Blyxa Japonica ,Cryptocoryne wendtii var. Tropica ,Cryptocoryne Becketii,Bolbitis heudelotii,Heteranthera Zosterfolia ,Limnophila Aromatica,Microsorum Pteropus ,Rotala Macrandra,Java Moss,Christmass Moss,Riccia fluitans,cabomba aquatica si inca una care nu ii cunosc denumirea,un fel de nufar si o planta plutitoare ca o salata,2 radacini de mangrove,pietre de munte.Pesti... varza totala de la acvariile vechi unde am am adunat prea multe specii momentan am 2 xifo,4 moly negri,1 beta si doua femele,1 paradis,7 neoni negri,1 pleco ,1 cory,2 gurami albastri si unul sidefiu nu stiu cum ii spune ,1 zebra , 1 pomacea , 2 Red Cherry , 2 Caridina Babaulti,2 Melanoides tuberculata ,si 17 pui de xifo si 9 de moly,crevetii ii tin in acvariul mic de 10 litri cu puii de xifo si moly pana fac ceva cu guramii ,beta.

Fertilizanti bag ferropol de la jbl si 24 si Easy Life Easy Carbo ,am sa fac si o bomba cu co2 sper zilele astea.


Astept parerile voastre ,multumesc.
[Thumb - IMGP0681.JPG]


Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Vreau sa cumpar un reactor si un numarator de bule de la jbl si momentan am sa fac o bomba dar pe viitor am sa iau o butelie si tot ce mai trebuie ph controler etc., nu prea mai dispun de bani am investit enorm m-a secat de bani dar dau tot pentru pasiune si in general pt ceva ce vreau sa iasa nu bine ci foarte bine cu cat mai mult posibil.

renunt la gurami si ii inlocuiesc cu un card de neoni rosii poate mai bag si negri ca imi plac mult .cu beta si femelele nu sunt decis parca nu as renunta dar vreau sa bag crevetii in acvariul mare si beta ma c-am opreste doar daca nu vreau un beta mare si gras ,nu stiu viviparii cum se inteleg cu crevetii ,dar cert e ca beta l-am observat cum incerca sa ciuguleasca melcul pomacea si acum arata ca dupa o bataie crancena tot capul e facut varza ca melcul se inchidea in carapace si ii prindea capul betanului.

Ce parere aveti de un card de soni de sticla?am inteles ca ii deranjeaza lumina puternica si ma gandesc cand o sa am 6 tuburi de 45 w fiecare ... multa lumina nu cred ca le face prea multa placere.

This message was edited 2 times. Last update was at 17/03/2010 10:14:17


Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Am cateva plante care am citit ca se planteaza pe pietre sau pe radacini ,acum sunt plantate in substrat ,trebuie sa le mut pe vreo radacina sau merg si asa.

Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

fiarevechi wrote:... Anubias Barteri var. Nana... Bolbitis heudelotii... Microsorum Pteropus... Java Moss... Christmass Moss... Riccia fluitans...
Astea trebuie asezate pe pietre/buturugi.

fiarevechi wrote:Ce parere aveti de un card de soni de sticla?
E foarte probabil sa te referi la "somni" de sticla (aka Kryptopterus Biccirhis).
Uite cateva pareri aici si aici.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
geo13
Member

Joined: 23/05/2009 10:50:12
Messages: 113
Location: Bucuresti -Colentina colt cu Teiul Doamnei
IP:
Offline

Nu stiu de ce dar pietrele imi par calcaroase. Le-ai verificat?
[Email] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

geo13 wrote:Nu stiu de ce dar pietrele imi par calcaroase. Le-ai verificat?


Exact la asta ma gandeam si eu cand am vazut poza.
Adrian, sa incerci testul cu otetul, daca cumva nu esti sigur.
[Email] [WWW]
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Am pus otet pe o piatra si a inceput sa scoata mici bule ,ca si aeratorul de la pompa de acvariu dar nu in multe locuri .Este posibil sa fie calcaroasa?Azi am luat zece noni rosii si un pui de pomacea ,ce imi place ca se mai alatura cardului si neonii negri.Daca este cineva din Cluj Napoca care este interesat de unschimb am 3 gurami si un paradis care vreau sa ii dau un guram albastru matur ,unul pui,un guram sidefiu si un paratis matur in schimb la sumi ,neoni cardinali,sae sau rasbora.Nu pot sa imi dau seama cum s-au evaporat doua femele de beta intr-o zi,habar nu am unde sunt ca nu le vad nici moarte !!!

Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

fiarevechi wrote:Am pus otet pe o piatra si a inceput sa scoata mici bule ,ca si aeratorul de la pompa de acvariu dar nu in multe locuri .Este posibil sa fie calcaroasa?

Nu "posibil", e sigur ca-s calcaroase.

Poze: smilie ... Poze cu plante
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Salut tuturor pasionatilor de acvaristica si aquascaping,am facut modificari majore in acvariu,am scos pietrele ,s-au dovedit ca sunt calcaroase ,acum vin cu intrebarea una dintere ele nu am scos-o pentru ca ini tine sa nu cada radacina mare dealtfel se duce pe spate ,este vreo problema daca ramane sau cel putin pana gasesc ceva sa pun in locul ei sa nu cada buturuga,maine dau guramii, paradisul, moly ,gupy,si bag un card de neoni negri ,si am sa am in acvariu 10 neoni albastri .20 neoni negri,2 femele beta,un cory,un pleco ,2 pomacea ,4 creveti -2 red sherry,2 nu mai tin minte cum se numesc,si inca doi melci spiralatide substrat,2 xifo si pui de moly si xifo de 2 -3 sapt.,plantele le-am reorganizat ,am pus anubiusul pe radacina si inaca doua plante care sunt destinate plantatului pe radacini.Saptamana care vine bag inca 4 tuburi fluorescente 270 w total .jbl ultra tropic,ultra natur,ultra color toate dublate 45 w fiecare,si mi-am comandat echipament pt co2 ,reactor ,numarator de bule valva unisens,si cele doua componente pt bio co2 de la jbl asta pana am sa am bani de o butelie cu ceasuri cu valva elecromagnetica etc. suplimentar easy life co2 .Ce spuneti este ok ce stiti despre bomba asta de firma .Recomandatimi ce pesti sa mai bag ,rasbora ,sumi,somn de sticla,sau ce credeti voi ,astept pareri sa nu fac nici ciorba ,sa fie compatibili cu neonii ca astia fac cardul cel mai mare.

Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Am facut reamenajari in bazin si acum este cu totul altceva.

Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

fiarevechi wrote:Am facut reamenajari in bazin si acum este cu totul altceva.

Daca vrei sa-ti prezinti acvariul, o poti face tot aici, sau poti sa deschizi un topic nou fie la Coltul incepatorului fie la Aquascaping.
Prezentare nu se face la semnatura, pe care am sa te rog sa o reeditezi - e mult prea mare.
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Multumesc de sugestie.Uitati poze cu acvariul.
[Thumb - IMG_6600-3.JPG]


Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Rotala,ceratopteris...
[Thumb - IMG_6683.JPG]

[Thumb - IMG_6642.JPG]

[Thumb - IMG_6660.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 01/05/2010 23:31:17


Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Usor-usor capata forma. Nu-l lasa si baga plante din greu

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Din ograda...
[Thumb - IMG_6588.JPG]

[Thumb - IMG_6700.JPG]

[Thumb - IMG_6594.JPG]


Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Asa arata acum o saptamana si nu mi-a placut deloc cum statea cioata in bazin ,variata asta este cea mai buna ,nici nu iti dai seama ca sunt doua cioate alaturate.
[Thumb - IMG_6808.JPG]

[Thumb - IMGP1158.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 01/05/2010 23:52:07


Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Pana acum am trecut prin multe am deciclat filtrul ,am avut apa laptoasa,apoi apa verde ,l-am tinut in bezna 4 zile si a revenit la normal ,acum nu stiu cum sa scap de particulele in suspensie,in filtru am pus si vata sintetica si nimic apa este usor galbuie de la cioate ,transparenta dar cu mici particule ce nu vor sa dispara ,am redus si debitul la filtru nimic ele se tin tare parca ar fi agatate ,schimb de apa nu am facut de 3 saptamani ,parametrii apei sunt ok masurati cu jbl 5 in 1.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2010 00:13:31


Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

fiare vechi wrote:schimb de apa nu am facut de 3 saptamani

De ce?
Un 20-25% saptamanal ar fi de bun simt. Si sa nu spui ca nu ai unde declorina apa. Sunt filtre cu carbune care scot foarte bine clorul si metalele grele, solutii care se adauga in apa pentru fixarea acestora, asa ca....

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com