[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Blyxa japonica  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

O stiti cu totii, o planta frumoasa si relativ usor de crescut. Atat de usor de crescut, incat a devenit invaziva
De ce spun asta?
De la o vreme, pe unde nici nu ma astept, apar pui de Blyxa japonica.
Apare inatai un firicel, apoi altul si asa mai departe. Stiind ca Blyxa este o planta stem care se inmulteste prin taiere si replantare, am cautat o alta explicatie. Pe care nu am gasit-o.
Am scos din puii noi si am observat ca au radacini mici, asa cum se cuvine unui pui care se respecta. Adica nu se continua cu...sa zicem un fir al unei radacini ramase prin substrat de la o planta veche. Ceea ce mi-ar fi aratat faptul ca prin cine stie ce modificare , planta incepe sa dea stoloni. Iar ca din radacina taiata a plantei sa dea in continuare o alta planta este exclus. Motivul? Zonele in care apare nu au au legatura cu zonele in care am avut planta.
Flori de la planta asta n-am avut pana auma, asa ca seminte cred ca n-am de unde. Parerea mea. (asta doar in cazul in care Blyxa se poate inmulti in acvariu si prin seminte)
Ca sa nu mai spun ca apare in locuri unde nu am avut pana acum planta. Pana si prin tufa de Pogostemon helferi, care ocupa zona din mijloc fata a acvariului.
Deci?
LE Parca Marti daca nu ma insel, spunea de ceva asemenator

This message was edited 1 time. Last update was at 24/03/2010 23:40:38


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Alber, ia uitat-te la poza asta si zi-mi ce sunt firicele alea albe, alea sunt stoloni ? http://www.99poze.ro/blyxa/1/

This message was edited 1 time. Last update was at 24/03/2010 23:55:28


nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nupe. Alea sunt radacini in toata regula. Un pic adventive

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Da Alber,

si la mine este prezent fenomenul, chiar astazi am scos un pui din mijlocul unui petic de glosso...Cum a ajuns ala micu' acolo nu stiu da' nici probleme nu-mi fac din pricina asta

setup 1 | setup 2
[WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Pai nu-mi fac nici io probleme, ca nu-i alga. Dar as vrea sa pricep fenomenu'. Asa paranormal cum e el.
Si tu zici de un pui. In Glosso, e adevarat.
Dar la mine sunt vreo 9-10, fara exagerare. Plus inca vreo 2-3 scosi acum cateva zile pentru studiu

This message was edited 1 time. Last update was at 25/03/2010 00:17:11


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

radacini zici? asa de sus ?
1- baga o poza cu stoloni sa vedem si noi ce sunt aia
2.- cum arata puisorii pe care ar trebui sa ii vad pe langa planta mama, scuza-ma, dar sunt interesat de planta asta, am dat o gramada de bani pe ea, si nu vreau sa o pierd,
asa ca ma intereseaza subiectul.

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

popey wrote: radacini zici? asa de sus ?

Search pe forum si gasesti informatii garla. Mai e si google
popey wrote:1- baga o poza cu stoloni sa vedem si noi ce sunt aia

Tot search pe forum, sau daca vrei musai poze....
popey wrote:cum arata puisorii pe care ar trebui sa ii vad pe langa planta mama

Se vede ca nu ai citit cu atentie ce am scris in primul post. Acolo descriu si planta ai vorbesc si despre locurile in care apare.
Am o rugaminte. Vrei sa lasi topicul sa mearga in directia pentru care a fost creat?
As vrea totusi o explicatie a aparitiei unor pui, nu o discutie despre....anatomia plantei. Multumesc

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Alber, fii atent aici

Cred ca asta s-a intamplat si la mine (eu chiar am vazut in acvariul meu tije cu boboci de blyxa plutind prin acvariu)...daca tijele au seminte, acestea ar fi putut vegeta odata cazute in substrat.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/03/2010 00:45:55


setup 1 | setup 2
[WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Pai tu ai vazut floare? Tija aia cu boboc neinflorit poate furniza o samanta destul de matura pentru "se prinde"? Eu la cat ma chiorasc in acvariu si n-am vazut tija sau floare neam. Iti dai seama ca saream din papuci si postam in secunda doi. Dar nimic.
Ma rog, nimic, vad ca floarea poate apare si submers, intre firele plantei, nu doar emers. E posibil sa-mi fi scapat.
Ca am impresia la cat am scotocit netu ca altfel nu se inmulteste. Ma rog, in afara de taiat si replantat

This message was edited 1 time. Last update was at 25/03/2010 00:54:50


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Nu, in bazinul asta n-am vazut floare de blyxa....da' am vazut tije cu boboci plutind si ma gandesc ca acei boboci ar putea avea in dotare seminte viabile. Cred ca asta ar putea fi singura explicatie logica.

setup 1 | setup 2
[WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Marti wrote:ma gandesc ca acei boboci ar putea avea in dotare seminte viabile. Cred ca asta ar putea fi singura explicatie logica.

S-ar putea ca asta sa fie explicatia. Ca altfel...de unde? Din nimic asa, nu merge.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:Iar ca din radacina taiata a plantei sa dea in continuare o alta planta este exclus.

Cred ca nu-i exclus . Uite ce-am patit eu: am scos tot Dupla Groundu' dintr-un acvariu, l-am spalat si l-am pus intr-o punga. Dupa 2-3 luni l-am refolosit. In scurt timp au aparut din sol niste plante mici, neidentificabile. Evident ca n-aveam nici cea mai mica banuiala privind "identitatea" intrusilor. Dupa ce-au crescut ....... era Blyxa. Precizez ca nu vazusem flori niciodata. Banuiesc c-au ramas in Dupla Ground bucati de radacini care stat vii in mediu umed pina au dat de conditii bune si-au inceput sa creasca. Nu vad alta explicatie. Ma mai gindesc c-ar fi posibil ca faca la radacina niste formatiuni asemanatoare bulbilor din care sa creasca puii, ar putea fi o metoda de inmultitre "inventata" de catre planta, nu stiu ce sa spun. Poate astfel de "bulbi" desprinsi de planta mama sa fi ajuns si-n acvariu' tau in zone in care nu te asteptai ....... probabil s-au desprins cind ai scos plante si s-au imprastiat. Poate aberez .

Sintem deja doi care s-au trezit cu pui de Blyxa fara sa vedem flori, mi-e greu sa cred ca sintem amindoi chiori desi nu exclud varianta cu florile si semintele.

Poze: smilie ... Poze cu plante
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alber wrote:O stiti cu totii, o planta frumoasa si relativ usor de crescut. Atat de usor de crescut, incat a devenit invaziva


Cum faceti sa o cresteti? La mine e mica si pierde frunzele vechi care se distrug si cad , dar se incapataneaza sa nu moara. Ati vazut ce blyxa are Tom Barr? http://www.aquaticquotient.com/forum/showthread.php?t=65178. Mi-e greu sa cred ca sunt carente in acvariu atat timp cat fenomenul nu e prezent la celelalte plante.
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Oarecum of-topic: apropo de florile de Blyxa - s-ar parea ca da tije cu flori (care nu sunt altceva decat frunze modificate...) mai des, de fapt cam in continuu, daca PO4 este tinut la valori relativ maricele, 1 - 2ppm. Presupun ca si mai sus de-atata.
Bineinteles, si ceilalti parametri trebuie sa fie suficienti.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi-e greu sa cred ca sunt carente in acvariu atat timp cat fenomenul nu e prezent la celelalte plante.

De ce nu?
Blyxa e una din plantele care are nevoie de toata seria de elemente si consuma mult. Fata de altele care de exemplu prefera NO3 mai ridicat si PO4 mic - sau invers.
Mai mult, are radacini puternice, prefera un sol bogat si lumina destul de multa.

Referitor la Tom Barr... pai gandeste-te ca omul ala foloseste Estimative Index ca metoda de fertilizare, care inseamna ca are niste valori pentru NO3 si PO4 care ar speria pe multi. Deci Blyxele lui au tot ce le trebuie si mai mult (nu la NO3 si PO4 se reduce totul, dar despre calitatea solului si fertilizarii micro nici nu are rost sa comentam la dl. Barr).

This message was edited 1 time. Last update was at 25/03/2010 11:39:21


I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gengiskhan wrote:
Mi-e greu sa cred ca sunt carente in acvariu atat timp cat fenomenul nu e prezent la celelalte plante.

De ce nu?
Blyxa e una din plantele care are nevoie de toata seria de elemente si consuma mult. Fata de altele care de exemplu prefera NO3 mai ridicat si PO4 mic - sau invers.
Mai mult, are radacini puternice, prefera un sol bogat si lumina destul de multa.

Referitor la Tom Barr... pai gandeste-te ca omul ala foloseste Estimative Index ca metoda de fertilizare, care inseamna ca are niste valori pentru NO3 si PO4 care ar speria pe multi. Deci Blyxele lui au tot ce le trebuie si mai mult (nu la NO3 si PO4 se reduce totul, dar despre calitatea solului si fertilizarii micro nici nu are rost sa comentam la dl. Barr).


Adaug 10ppm de NO3 si 1ppm de PO4 saptamanal, micro Dupla Plant 2 pastile pe saptamana la 100l apa si Dupla Plant24 3-4 picaturi pe zi. Solul e Dupla Root+Dupla Ground, are cam 3-4 luni, refertilizat de 2 ori cu Dupla RootK, CO2 presurizat, lumina 2*39W T5. Glosso creste de nu se poate, deci lumina ar fi...sa aiba blyxa nevoie de mai multa lumina decat glosso? Testul de fier de la Dupla arata violet, spre 0.5ppm deci cred ca micro ar fi. Sa fie prea putin macro pentru cateva fire amarate de Blyxa?
Am sa mai maresc doza sa vedem ce se intampla.
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adaug 10ppm de NO3 si 1ppm de PO4 saptamanal

Gata, ai raspunsul. 10ppm saptamanal? Pai e putin.
Gandeste-te ca ar trebui sa ai un target de 10 - 15 ppm (minim). Target inseamna o concentratie aproximativ constanta de 10 - 15ppm. La fel si PO4: 1 - 2ppm.
Ei, daca tu adaugi 10ppm saptamanal, pai aia dispar in cateva zile (sau mai repede!), astfel ca la sfarsit de saptamana, cand fertilizezi din nou, acolo e spre 0ppm de ceva timp. Blyxa e o planta flamanda dupa macro.

Bineinteles, conteaza mult cat de planta te acvariul si ce alte plante mai ai pe-acolo, da' eu tot cred ca e putin.


Ok... deja poluam topicul lui alber cu discutii despre fertilizare. Scuze.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

gengiskhan wrote:Blyxa e o planta flamanda dupa macro

Nu doar flamanda. Ci il si iubeste pe macro. Platonic. Si sufera mult cand nu il are
bluemonk wrote:La mine e mica si pierde frunzele vechi care se distrug si cad , dar se incapataneaza sa nu moara

Ai planta dintr-un acvariu in care mergea foarte bine? Ca s-ar putea sa fie si defecta. Sa-ti zic de ce.
La un moment dat am cumparat P Helferi. De la producatorul X. Nu a mers planta aia neam. Nu murea, dar nici nu crestea. Mai tarziu, am cumparat de la producatorul Y. Am bagat-o in acvariu ca si pe precedenta. Ma refer la parametrii apei, lumina, amplasare in acvariu, chiar si dimensiunea si tipul plantelor din vecinatate. E, asta a mers de minune, fara s-o doara capu'. Creste frumos, face pui, ii si educa Problemele cu prima planta le-am pus pe seama neadaptarii acesteia la viata submersa, ea fiind crescuta in fabrica (probabil) emers.
Asa o fi si la tine. Poate nu se adapteaza planta si pace.
Faraonu wrote:Cred ca nu-i exclus

Io ziceam ca-i exclus, deoarece apare in zone in care nici macar radacina de Blyxa n-are ce cauta. Adica departe de zona in care creste ea de regula.
Dar dupa ce ti-am citit argumentarea ulterioara...Mai ales aia cu oculismul m-a imbarbatat sa zic asa. Mi-a saltat moralul

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu sunt de parere ca nu conteaza daca planta a venit intr-o forma mai proasta. Daca-i dai tot ce vrea, n-are cum sa nu creasca.

O precizare importanta (parerea mea ): Blyxa este exclusiv submersa, nu are forma emersa, deci daca vine de la un producator, va veni submers.

Acuma, pe subiect: am cautat si eu pe ici si colo si se pare ca florile de blyxa, chiar daca nu se deschid, totusi produc seminte. Nu sunt 100% sigur de informatie, dar ar fi un raspuns.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Stiti ce este amuzant? Ca am impreia ca bluemonk are Blyxa de la mine. Care o am de la Lofty, de muuuuult timp. Deci....Da' nu mai stiu exact, trebuie sa ne confirme sau nu bluemonk
Da Radu, ai dreptate cu submersul. Tarziu mi-am dat seama.
Ca si cu florile de altfel. N-am vazut nici o poza de B. japonica cu floarea....inflorita. Am vazut doar de augbertii

This message was edited 1 time. Last update was at 25/03/2010 13:03:00


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com