[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Economie  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

M-au apucat nostalgiile comuniste si m-am apucat sa fac economie de energie electrica . Am lipit polistiren expandat pe spatele si lateralele acvariilor de pe rastelu' de acasa. Ba si pe sticla-capac. Am lasat doar o "fanta" cit sa incapa tubu' de neon. Fata acvariilor am "dublat-o" cu o sticla de 3 mm asezata pe niste sine la 4 mm de sticla acvariului. Ca o vitrina. Se ia jos usor - ca poate mai trebuie sa sterg intre ele.



Singura problema nerezolvata a ramas "picatura" (doar in sezonu' cald - in sezonu' rece citeva spire pe teava de la calorifer incalzesc apa). Apa care intra in acvariu e cam rece. Nu foarte rece, da' destul de rece sa ma supere. Tubu' pppaaa care vine apa de la retea (are vreo 18-20 C) se "intersecteaza" cu tubu' pppaaa care pleaca apa din acvarii (vreo 28-30 C). pe o distanta de circa 1 m. As vrea sa pun un schimbator de caldura acolo. Apa care intra in acvarii ar avea astfel 23-25 C. Nu e de neglijat.

Stiti unde gasesc de cumparat asa ceva? Daca nu, poate aveti idei ceva DIY. "Masa din bucatarie" asteapta !

Poze: smilie ... Poze cu plante
Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Poti folosi o serpentina din sticla de la un laborator Se mai gaseste asa ceva la scoli sau licee care au un laborator de chimie.
Daca nu o poti confectiona dintr-un cilindru de plastic in care introduci o serpentina facuta din teava subtire de cupru . Prin cilindru trece apa calda iar prin teava de cupru apa rece in contracurent.

<<-->>
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Kreator wrote:... Se mai gaseste asa ceva la scoli sau licee care au un laborator de chimie...

Sau la magazinele cu articole tehnico-medicale. Am vazut relativ recent.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Cupru ?, la intrarea in bazin?! Sama la calu de lemn!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com