[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pesti stresati ?!?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Vladu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:15:54
Messages: 36
Location: De la Bucuresti la Targoviste
IP:
Offline

Salut ! Acvariul meu de 40 de litri are in dotare un filtru EHEIM Pick-up 2006,
http://www.eheim.com/base/eheim/inhalte/index7b55.html?key=liniendetail_27471_ehen" target="_blank" rel="nofollow"> http://www.eheim.com/base/eheim/inhalte/index7b55.html?key=liniendetail_27471_ehen
(pe el scrie pentru maxim 45 de litri). Problema este in felul urmator , vad ca toti pestii stau in partea opusa filtrului , iar intr-adevar cand apropii urechea de acvariu se aude un zumzait si o vibratie constanta(nu va ganditi acum ca trepideaza sa cine stie ce). Ce sa fac ? sa-l schimb ? Streseaza pestii sau nu sunt afectati in nici un fel ?

This message was edited 1 time. Last update was at 17/04/2010 18:26:16

brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Ce pesti ai in 40 litri?
Vladu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:15:54
Messages: 36
Location: De la Bucuresti la Targoviste
IP:
Offline

o pereche de xipho si o pereche de molly aa si o zebra
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Nu cred ca exista filtru care sa nu scoata absolut nicio vibratie sau zgomot, pestii nu ar trebui sa fie stresati din cauza filtrului. Ce ar putea sa-i streseze este calitatea apei. Pestii tai nu sunt pentru acvariu de 40 litri, fac multa mizerie si filtrul s-ar putea sa nu faca fata.
Vladu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:15:54
Messages: 36
Location: De la Bucuresti la Targoviste
IP:
Offline

brawn wrote: Pestii tai nu sunt pentru acvariu de 40 litri


Dupa calcule, tabele si altele cred totusi ca volumul de apa este chiar suficient pentru cele 2 perechi + o zebra. Intr-adevar sunt cam mizerabili, filtrul face fata, iar eu fac curat in acvariu cam o data pe saptamana. Singura problema era zgomotul si vibratia filtrului(inperceptibila pana cand nu iti lipesti urechea de acvariu). Deci sa-l schimb sau nu ?

This message was edited 1 time. Last update was at 17/04/2010 21:04:12

sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

nu cred ca are rost sa schimbi filtrul. daca sunt stresati pestii se poate sa fie din alta cauza, chimia apei sau ceva ii deranjeaza dar nu cred ca filtrul.

mesaj pentru europa si nu numai
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com