[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
fertilizare , substrat , etc  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Intentionez sa imi fac si un acvariu de apa dulce ,plantat , intr-un cub de 60x60x60 .In cateva zile ma apuc de achizitii .
Pe scurt : Dupla / Dennerle / Aqua-Medic / Tropica / Ada ? Care din ele?
Ma refer ca si linie completa de fertilizare , de la substrat pana la solutii . Ceea ce-mi doresc, nu stiu si daca reusesc , un acvariu in genul celor expuse de colegii nostrii la sectiunea aquascaping .
Mi-e dor de un plantat ...
Astept parerile voastre .

Multumesc !

This message was edited 4 times. Last update was at 20/04/2010 23:59:57

[Yahoo!]
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

la oricare te-ai hotara ,mergi pe aceeasi linie si substrat si fertilizare. asa o sa ai randamentul cel mai ridicat.sia cum mai depinde si de ce finante dispui. toti lauda si probabil asa este ADA. incearca cu ea daca te tine buzunaryl daca nu merge si denerle.

app mi se pare tare ciudate dimensiunile acelea

mesaj pentru europa si nu numai
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Iti recomand ADA daca ai rabdare, daca nu e super tare Dupla. Se foloseste foarte usor si rezultate foarte bune!

fost cesrobis
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

M-ar tenta un substrat cu viata mai lunga, ca sa nu fiu nevoit sa umblu repede la el . Care ar fi cel mai longeviv dintre cele enumerate mai sus??
[Yahoo!]
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

vrei sa impaci capra cu varza. ca durabilitate odata si odata tot o sa se consume. cel de la ada am inteles ca mergi si doi ani cu el,zicea cineva , apoi deh restul am inteles ca la interval de un an un an jumatate ar trebuie refacut setup-ul.

mesaj pentru europa si nu numai
strikius
Junior member

Joined: 29/05/2006 23:52:04
Messages: 55
Location: Galati
IP:
Offline

salut, desi este off topic. Sunt curios, asa ai acvariul, adica cub, sau asa vrei sa-l faci?
Eu am un acvariu similar, adica aproape un cub, mai mic e drept si cinstit visul meu este sa renunt la el ca acvariu principal.
Sunt pe undeva pe forum (sau erau) proportiile recomandate pt. acvarii, daca poti sa te apropii de ele ar fi mai bine.
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

reefer wrote:M-ar tenta un substrat cu viata mai lunga, ca sa nu fiu nevoit sa umblu repede la el . Care ar fi cel mai longeviv dintre cele enumerate mai sus??


Din ce stiu un incalzitor de substrat cu controller ar tine substratul la un randament bun timp indelungat.

Terralit + volcanit este bun si un pret acceptabil.

Succes!

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Substratul de la Dupla se poate folosi la nesfarsit. Adica Dupla Ground. Il poti scoate, spala si refolosi ori de cate ori vrei. Reteta e Dupla Root si Duplarit G dupa care Dupla Ground. Cand observi ca se duce substratul poti baga Duplarit K. Sunt bile de refertilizare. La fel exista si la ADA irron bottom care se baga in substrat, insa in timp Aquasoil se taseaza adica peste 2 ani se recomanda schimbarea.

fost cesrobis
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu e chair asa cu Dupla Gound.
Taman ce-am discutat despre asta Duminica (ai o absenta nemotivata, apropo!).

Si asta expira, nu mai are acelasi randament, chiar daca-l scoti, il speli si refaci totul de la capat. Dar asta se intampla undeva dupa vreo 3 ani cel putin.

Viata mai lunga la substrat tine si de plantele pe care le ai acolo. Depinde cat papa si alea din sol, depinde cat de puternice au radacinile... Iar pentru prelungirea vietii unui substrat exista si posibilitatea refertilizarii din mers. Ca exemple, vezi JBL 7 Balls sau Dupla Duplarit K.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Din cate stiam eu, Dupla Ground e inert, dar uite ce se intampla daca lipsesc. Oricum tine mai mult ca ADA si e mai usor de folosit.

fost cesrobis
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

Ca sa nu mai deschid un topic nou, postez aici. Acum un an am facut un setup pe linia de fertilizare JBL, dar nu sunt multumit de el. Vreau sa refac setupul si sa merg pe pe alta linie de fertilizare. Insa nu stiu care ar fi mai bun. ADA este exclus din lista pentru ca nu pot sa-mi permit deocamdata. Intre Dennerle, Dupla si Aquatic Natures care ar fi mai bun. Ce parere aveti despre Dupla? Care ar fi toata linia de fertilizare pe care ar trebui sa folosesc si cat?! Este vorba de un acvariu de 60x30x40.
[Email] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Reteta Dupla e dupa cum urmeaza:
* Dupla Ground
* Dupla Root
* Dupla Plant
* Dupla Plant 24

Dupla Ground - substrat steril, la acvariul tau ai nevoie de o galeata de 20 de litri pentru un strat de aproximativ 10 cm.
Dupla Root - un praf activator care se pune in substratul steril dupa cum urmeaza: 1/3 dupla ground, dupla root, inca 2/3 dupla gound.
Dupla Plant - pastile cu continut ridicat de fier, aditie saptamanala, cam o pastila la 20 de litri pentru apa schimbata. In timp, o sa vezi ca e nevoie de mai mult de-atat, in functie de ce plante o sa ai in bazin.
Dupla Plant 24 - aditiv zilnic, o pictura la 50 de litri.

Pentru macro poti folosi orice solutie de macro pe care o gasesti in magazin sau home made.

PS: Puteai sa deschizi un topic nou, nu era nicio problema. Sau sa dai un search dupa Dupla pe forum.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

am mai citit azi dupamasa dar nu inteleg un lucru: care este diferente intre Dupla Plant (acele tablete) si Dupla Root K? Dupla Duplarit K si Dupla Duplarit G pudra pentru ce mai sunt?
[Email] [Yahoo!]
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

olinno wrote:am mai citit azi dupamasa dar nu inteleg un lucru: care este diferente intre Dupla Plant (acele tablete) si Dupla Root K? Dupla Duplarit K si Dupla Duplarit G pudra pentru ce mai sunt?


Dupla Plant se pun in apa sub forma de praf, adica le sfarami inainte. Deci este fertilizant pentru coloana de apa. Dupla RootK sunt pentru refertilizarea substratului, se infig in substrat dupa cum crezi tu ca ar trebui refertilizat substratul. Duplarit K sunt bile lateritice si functioneaza ca si RootK. Duplarit G este un praf lateritic si functioneaza ca si Dupla Root, fertilizantul de baza pentru substrat, se pune inainte de a seta acvariul. Deci ai alternativ produse de sinteza (Dupla Root si Dupla RootK) si din provenite din zacaminte naturale (Duplarit K si Duplarit G).
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

dupla root se poate folosi cu orice substrat steril, sau neaparat trebuie dupla ground ca sa dea randament bun ?
[Email] [Yahoo!]
klauss74
Member
[Avatar]

Joined: 02/12/2009 18:48:46
Messages: 115
Location: bucuresti - titan
IP:
Offline

Alex.B wrote:Substratul de la Dupla se poate folosi la nesfarsit. Adica Dupla Ground. Il poti scoate, spala si refolosi ori de cate ori vrei.......



chiar daca e colmatat ???

faNfaN
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Alex.B wrote:Din cate stiam eu, Dupla Ground e inert, dar uite ce se intampla daca lipsesc. Oricum tine mai mult ca ADA si e mai usor de folosit.

Pai bine mai monshericule, ai uitat treaba cu incarcarea substratului cu elemente prezente in apa? Se poate una ca asta?
olinno wrote:dupla root se poate folosi cu orice substrat steril, sau neaparat trebuie dupla ground ca sa dea randament bun ?

Ar merge si cu altceva, dar pe barba ta. In principiu trebuiesc respectate instructiunile producatorului.
klauss74 wrote:
Alex.B wrote:Substratul de la Dupla se poate folosi la nesfarsit. Adica Dupla Ground. Il poti scoate, spala si refolosi ori de cate ori vrei.......



chiar daca e colmatat ???

Pai daca il speli nu se decolmateaza?

This message was edited 1 time. Last update was at 24/11/2010 23:13:30


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
klauss74
Member
[Avatar]

Joined: 02/12/2009 18:48:46
Messages: 115
Location: bucuresti - titan
IP:
Offline

alber wrote:

Ar merge si cu altceva, dar pe barba ta. In principiu trebuiesc respectate instructiunile producatorului.
klauss74 wrote:
Alex.B wrote:Substratul de la Dupla se poate folosi la nesfarsit. Adica Dupla Ground. Il poti scoate, spala si refolosi ori de cate ori vrei.......



chiar daca e colmatat ???

Pai daca il speli nu se decolmateaza?



pai de aceea intreb, ca sincer e prima data cand citesc ca-l pot refolosi ... o veste cat de cat buna , avand in vedere ca inca nu m-am hotarat ce substrat sa aleg pt noul setup ..

faNfaN
[WWW] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu, nici Dupla Ground nu poate fi folosit la nesfarsit.

Colmatarea se rezolva. Adica cea grosiera, faptul ca e plin de mizerie. Il speli si-l faci ca nou din punctul asta de vedere. Da' mai in adancul lui, porii granulelor de substrat in timp se inchid, se astupa si nu isi mai fac treaba cum trebuie, nu se mai activeaza bine cu Dupla Root. O putem numi tot "colmatare" intr-un fel.

Ce-i drept, il poti refolosi de cateva ori, dar nu la nesfarsit. La mine a mers vreo... 2 ani jumatate, timp in care am refacut setup-ul o singura data. Deci a trecut printr-un singur proces de curatare temeinica si refolosire. A, nu m-am exprimat bine: l-am folosit eu numa' 2 ani jumate. Ca el ducea si mai mult, cred ca mai mergea refacut inca o data si ar mai fi dus destul, macar inca un an. Este un substrat foarte fain cu singurea retinere la culoarea lui putin excentrica sa spunem.

LE: Acum am vazut ca am spus cam acelasi lucru si mai sus.
Si ca sa fiu on topic, @reefer: cum ramane cu plantatul? Ceva noutati?

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2010 01:08:07


I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com