[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tree of Life  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

M-am gandit daca merita sau nu acest setup, titlul de "aquascape", stiu ca mai este de lucru la el, dar fiindca plantele cresc si sunt sanatoase, acest lucru este posibil. Pentru ca moss'ul a crescut, firele de riccia pierdute prin moss inca de la inceput, au crescut foarte mult, cred ca isi merita acest bonsai subacvatic numele de "Tree of Life" ...o fi mai pompos numele, dar ma gandesc ca are viata in el.

Am inceput cu multe plante cu crestere rapida, pentru a stabiliza acvariul, le-am tinut acolo vreo 3 saptamani dupa care am inceput sa scot treptat, cele mari le-am inlocuit cu altele mai mici, putin mai pretentioase de altfel.

Vreau sa mentionez inca de pe acum, ca acvariul este inca intr-o continua modificare, vreau sa renunt treptat la sagittaria (creste mai mult decat mi-am imaginat de la inceput) si cred ca voi ramane doar pe un lan de parvula, asta daca nu imi propuneti voi altceva. Recent, de vreo 2saptamani am primit de la Dogibeer un pot de HC pe care l-am cautat mult si bine...l-am prins de o piatra, astept sa vad cum se comporta, a fost crescut emers de altfel, probabil daca o duce bine am sa continui un mic covoras in partea din fata, ramane de vazut.

Plante care nu se vad inca in acvariu sunt, Eleocharis acicularis, care este in coltul din dreapta spate, si multe fire de parvula amestecate printre sagittaria in partea din fata.

Blyxa japonica o duce bine, creste mult, voi fi nevoit sa renunt la cateva fire, de altfel mi-a facut si pui.

Cateva poze:

image

image

image

image


Este un acvariu home-made cu dimensiuni mai ciudate (nu eu l-am facut):

50x25x30 - aproximativ 25l-26l net
Lumina: 1 Osram 865 Daylight/18W + 1 Osram Fluora 77/18W
Fauna: peste 50 RCS, 4 Microrasbora Galaxy, 5 Rasbora arlequin, 2 melci asasin
Flora: Blyxa Japonica, Eleocharis parvula, E. Acicularis, E. Vivipara, HC, HM, Riccia Fluitans, Christmass Moss, Sagittaria subulata, Micranthenum umbrosum, Pistia.
Substrat: Aquabasis plus + Manado
Fertilizare: Ferropol la schimb de apa, Ferropol 24 o picatura/zi, PPS-pro, Easy Life Ferro(cand e cazul), Easy Carbo si aditie Co2 din butelie cu tot ce trebuie, mai putin ph controller si electrovalva. Am remarcat ca se dizolva mai bine, de fapt mult mai bine dioxidul de carbon prin filtru de tigara decat prin difuzoarele ceramice clasice, sunt foarte multumit.

Filtru intern, parca Aquapro ii spune, e ceva chinezesc oricum, are burete si cateva inele ceramice sera siporax.
Incalzitor SERA 25W

Cam atat, astept critici, pareri, ce doriti voi

Multumesc.

This message was edited 4 times. Last update was at 23/04/2010 22:01:44

[Email] [WWW]
Timi
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2010 13:17:34
Messages: 46
Location: Giurgiu
IP:
Offline

frumos, ma bucur ca esti multumit si de ''noul'' difuzor co2.
[Email]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Foarte
[Email] [WWW]
orly
Member
[Avatar]

Joined: 08/12/2009 22:57:26
Messages: 126
Location: Bucuresti - Ozana - Balta Alba
IP:
Offline

Super frumos .
Uimeste-ne in continuare

Rabdare si tutun 0722.731.565
[Yahoo!]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

superb!
ce i frumos si lui Doamne Doamne place!

ca si locatari te ai gandit sa mai adaugi ceva? daca da, cateva Iriatheryna werneri si, sau Pseudomugil cred ca ar da super bine..eu am un acvariu in genul care initial a fost populatcu endleri..de cateva zile am introdus un grup de werneri..sunt superbi si de aceea recomand..la tine ar da simai bine

uite aici o poza facuta de curand
image
si un endler
image

bafta!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Multumesc pentru aprecieri.

Locatari nu cred ca o sa mai bag ceva, am uitat sa precizez in primul mesaj ca am si doi Otocinclus
[Email] [WWW]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

De mare efect pomul cu ricia! Frumos!
[Email]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Merci Narcis
[Email] [WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Imi place foarte mult lemnu' cu muschi ....... scoate repede Sagittaria ca strica toata frumusetea acvariului .

Poze: smilie ... Poze cu plante
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Porcu wrote:Imi place foarte mult lemnu' cu muschi ....... scoate repede Sagittaria ca strica toata frumusetea acvariului .


O scot, numai sa am la cine sa o dau, ca din cei cunoscuti nu prea se dau in vant dupa ea si mi-e cumva sa o arunc ca am dat si eu ceva bani pe cateva fire. O sa raman la parvula.
Multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 26/04/2010 13:52:54

[Email] [WWW]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Fara sa supar pe nimeni, riccia nu isi are locul acolo, deoarece atunci cand se dezvolta, partea inferioara va putrezi. Cresterea rapida va face ca efectul de coroana sa se piarda rapid. Mai bine incearca un moss, insa te sfatuiesc sa il cureti periodic filtru este un filtru mecanic natural. Sa speram ca parvula va mai drege un pic aspectul
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Asa arata acum, pozele au fost facute in seara asta:

image

image

image

image

image


[Email] [WWW]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Foarte tare!

Biotop Malawi || Biotop Amazon
YellowBee
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/04/2010 17:15:35
Messages: 21
Location: Constanta
IP:
Offline

foarte foarte frumos. felicitari!

I had a heart attack this morning. I can't do any more drugs 'til at least lunch.
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Va multumesc ! Multa truda cu acvariul asta, of of
[Email] [WWW]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Foarte interesant ti-a iesit pana acum acvariul dar eu parca a-si face niste modificari incat sa nu sara ochiul omului de la Vivipara la bonsaiul cu moss.
Sfatul meu ar fii sa scoti Vivipara si sa o inlocuiesti cu Acicularis, ar arata mult mai bine dar sa fii pe faza sa nu creasca unul in celalalt.
[Yahoo!] [ICQ]
klayus
Member
[Avatar]
Joined: 12/05/2009 11:35:01
Messages: 110
Location: Constanta
IP:
Offline

este FOARTE TARE! felicitari. este printre cele mai reusite acvarii pe care le-am vazut. totusi in partea dreapta ar merge altceva, dar nu stiu ce! eventual si gol si cu un fundal albastru deschis...!
ca sugestie, nu ca n-ar fi extraordinar si asa , ar merge in loc de piatra din dreapta acoperiata, cred eu, cu HC, un copacel la fel ca cel mare, dar in miniatura!
oricum felicitari din nou, ai tot respectul meu . presupun ca e nevoie de multa rabdare si "bibileala" la el!

numai bine

This message was edited 2 times. Last update was at 07/06/2010 10:27:40

[Yahoo!]
nevergreen
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/12/2008 12:25:13
Messages: 62
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

daca vrei sa iti creasca populatia de RCS nu cred ca rasborele sunt o combinatie buna pentru ele, indiferent ca sunt micro sau nu.
eu tin impreuna mcirorasbore cu red cherry si populatia stagneaza de cand sunt impreuna.
Giany
Membru de baza

Joined: 23/05/2010 11:27:22
Messages: 407
Location: Bucuresti, zona Brancoveanu
IP:
Offline

cum ai facut copacu ala ?
[Email] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

dogibeer84 wrote:Foarte interesant ti-a iesit pana acum acvariul dar eu parca a-si face niste modificari incat sa nu sara ochiul omului de la Vivipara la bonsaiul cu moss.
Sfatul meu ar fii sa scoti Vivipara si sa o inlocuiesti cu Acicularis, ar arata mult mai bine dar sa fii pe faza sa nu creasca unul in celalalt.


Atti, numai eu stiu cat am cautat vivipara imi place mult cu toate ca iti dau dreptate, acicularis ar merge mai bine, nu am decat cel de la tine pe care l-am pus in partea stanga a acvariului, acum recent am pus cateva fire si pe langa vivipara.

klayus wrote:este FOARTE TARE! felicitari. este printre cele mai reusite acvarii pe care le-am vazut. totusi in partea dreapta ar merge altceva, dar nu stiu ce! eventual si gol si cu un fundal albastru deschis...!
ca sugestie, nu ca n-ar fi extraordinar si asa , ar merge in loc de piatra din dreapta acoperiata, cred eu, cu HC, un copacel la fel ca cel mare, dar in miniatura!
oricum felicitari din nou, ai tot respectul meu . presupun ca e nevoie de multa rabdare si "bibileala" la el!


Merci, nu stiu daca este printre cele mai reusite dar sa stii ca am muncit la el ceva, a trecut prin foarte multe schimbari, asta e cea mai ok dintre toate zic eu, oricum eu sunt inca la stadiul de experimentari :p

nevergreen wrote:daca vrei sa iti creasca populatia de RCS nu cred ca rasborele sunt o combinatie buna pentru ele, indiferent ca sunt micro sau nu.
eu tin impreuna mcirorasbore cu red cherry si populatia stagneaza de cand sunt impreuna.


Tin sa te contrazic am peste 100 de rcs, am vandut zeci de rcs deja din acest acvariu. Stii de unde am inceput ? 3 masculi si 3 femele, care apoi au depus, mi-au facut pui, numarasem prima data cca. 14-15pui mici. In acvariu mai aveam pe langa microrasbore si niste rasbora arlechin, cum iti imaginezi ca am ajuns la peste 100 de rcs ? e mossul foarte des, si nu au cum sa se atinga de purici, mai mult de atat rasborele am vazut ca nu prezinta niciun interes pentru puii de rcs care deabia daca depasesc 2-3mm si inoata prin fata lor.

Giany wrote:cum ai facut copacu ala ?


Din lut si apa glumesc. E un bonsai uscat, de fapt a fost un bonsai candva, pe care l-am trecut prin mai multe procedee de uscare, respectiv fierbere, lasat in apa zile bune. La un moment dat l-am bagat si in cuptor la o temperatura mica, pentru a grabi procesul de uscare ca nu mai aveam rabdare. Apoi am pus cateva fire de moss pe el.
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com