[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
am incurcat-o cu balasturile astea.....!  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

nu mă pricep, frate!de nici o culoare
am zis io că merge, că faq, că dreq, dar degeaba
salve 2 all

vreau sa fac un capac pt acvariu si , dupa ce am cumpărat pt iluminat aproape tot de la eurovial lighting, adică 3 neoane de 30 w, 6 capete, 3 startere şi 2 balasturi - unu' de 58 w pentru a lega 2 noini in serie şi unu' de 30 w - nu ştiu cum să fac şlegăturile şi mai ales unde pentru că în balastul ăla de la Phillips nu găsesec intrările pentru fire aşa cum îmi arată mie schemele unor cunoscători http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=229&highlight=balast.
deci fratilor, cum şi pe unde bag io firele în balastul ăla meseriaş de firmă şi cum leagă tata neoanele astea 2+1 (gratuit, era să zic!!!)??????????+
tks

nu văd nici o intrare, poate vedeţi voi şi io nu; pe unde e?http://forum.softpedia.com/index.php?act=Attach&type=post&id=48524
http://forum.softpedia.com/index.php?act=Attach&type=post&id=48527 şi
http://forum.softpedia.com/index.php?act=Attach&type=post&id=48528

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare!
Ceea ce vad eu in poze, nu sunt balasturi electronice, ci niste drosere.
Legaturile, in numar de doua, se vad foarte bine si sunt surubelele din ultima poza.
Modul de realizare al conexiunilor cauta-l pentru drosere, daca nu cumva au desenat pe ele modul de legare. Eu am unele mai vechi care arata schematic pe ele cum se leaga.
Daca nu reusesti, o sa iti pun un desen, dar sigur am vazut o schema fie aici, fie pe forumul vechi, nu mai stiu sigur.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

se poate să vezi drosere ,e adevărat, dar ele tot balasturi se numesc:
http://repairfaq.ece.drexel.edu/sam/flamp.htm#wd9
şi după cum ai văzut balastul ăsta ohilips are 4 găurele
care şi pt ce se vor fi folosind?

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

uite cum este legat la mine (un singur neon) : AICI


cu galben este starterul , negru este neonul.

image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

vezi ca acolo unde bagi firele in droser e o jmekerie, le bagi cumva prin rotire si ele se prind foarte bine, si daca vrei sa le scoti, la fel... au ele o catare (ce comic e cuvantul asta "catare" ....il stiu de la bunica-miu) )

Eu am folosit fire de la cablu UTP...taica-miu paranoic tzipa pe aici ca nu-s bune, ca se ard....ca... dar functioneaza de vreo 8 luni si n-am probleme cu instalatia ;)
Firele le-am lipit cu letconul direct pe piciorusele neonului si am izolat cu silicon. Cads o sa se arda neonul, tai si lipesc la loc...pare incomod dar odata la un an- doi...nu-i mare greutate, e treba de 10 minute.

Iti recomand ca droserele sa le fixezi pe laterala din spate a capacului (la exterior bineinteles) ...si sa iti cumperi si un suport d`ala in care se fixeaza starterul, pe care la fel in prinzi de capac. In nici un caz nu baga droserele in capac...stau in umezeala si fac si caldura.
Cablaraia o prinzi frumos cu cuisoare, tablitze..ce gasesti prin casa, dar sa stea intinsa bine, si sa nu se frece de muchiile acvariului pt ca risti sa se taie.
Bafta

image
[Email]
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

furnici, primul link din primul tau post, este la un droser electronic (pe care ti-l recomand si eu). Asta nu mai are nevoie de startere, cantareste cat un fulg (nu cat un tanc, precum cele clasice), nu se incinge ca cele clasice iar cuplarea la neon se face foarte simplu: doua fire negre (care sunt de fapt pe un cablu bifilar) la un capat al neonului, celelalte doua, la celalalt capat, si ce ti-a mai ramas (un fir negru si unul rosu), le bagi in priza.

celelalte doua linkuri sunt pt drosere clasice (alea grele, care de fapt sunt niste bobine, cu miez feromagnetic -> inteleg ca de-astea ti-ai luat...). in cazul lor iti trebie startere, iar schemele pe care chiar tu le-ai pus sunt foarte bune. problema ta este ca nu gasesti gaurile in care sa bagi firele. sunt acolo unde ti-a aratat si colegul BLEED, numai ca atentie!!, daca la un droser de 30W montezi un neon de 30W, trebuie sa infigi firele in gaurile din margini, nu asa cum este aratat in poza, o gaura din margine si una din mijloc (pt ca arzi neonul...). sarma pe care o bagi trebuie sa fie monofilara si o infigi acolo, pur si simplu... daca vrei sa o scoti, atunci trebuie sa o rasucesti in timp ce tragi (ca si cum ai dessuruba-o...)
BAFTA!
[Email]
elnino
Unripe member

Joined: 08/08/2005 20:50:44
Messages: 2
Location: oradea
IP:
Offline

salut! aceeasi problema am avut-o si eu cu droserele philips, dar pana la urma m-a descurcat un electrician. cele doua "gaurele" (borne) de la extremitati se folosesc - una=intrare,cealalta=iesire - asa merg la mine.
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Intr-adevar se folosesc intrarile de la extremitati. Imi cer scuze, n-am fost atent. Ca sa nu-l duc in eroare pe Furnici, am modificat schema, deci SCHEMA BUNA - MODIFICATA AICI[/url]

image
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com