[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect pond  XML
Forum Index » Terariu si pond
Author Message
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

Va salut
Am in plan un pond [este gata cam in proportie de 60%, adica mai am putin de sapat, sa torn betonul (sau sa folosesc folie?), sa iau pompa si sa-l umplu cu apa], care sper sa fie gata pana in iunie.
Nu este mare, vreau sa bag in el 2-3 koi, nuferi, zambile de apa, etc.
La filtru inca nu m-am gandit, ori fac unu`, ori cumpar unu`(ce ziceti ce ar fi mai indicat, dupa mine pondul nu va avea mai mult de 2000l).
Poze:
http://img17.imageshack.us/i/pond5.jpg/
http://img688.imageshack.us/i/pond4.jpg/
http://img208.imageshack.us/i/pond3h.jpg/
http://img7.imageshack.us/i/pond2v.jpg/
http://img707.imageshack.us/i/pondd.jpg/
Iar ca decor:
http://img199.imageshack.us/i/pond7.jpg/
http://img689.imageshack.us/i/pond6.jpg/
Multumesc.

Ionut

This message was edited 1 time. Last update was at 08/05/2010 17:56:55


Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
catalin cirstea
Member
[Avatar]

Joined: 16/01/2010 19:08:03
Messages: 180
Location: constanta
IP:
Offline

In primul rand cred ca mai ai de sapat si nu numai in adancime ci si in latime daca se poate.Ce adancime are?
In al 2-lea rand foloseste folia,evita betonul.
Ial 3-lea rand incearca sa definitivezi in trepte mai accentuate(daca reusesti sa-l latesti),ar fi bine sa poti definitiva cam 4 trepte de adancime,ultima undeva la 2 m adancime,daca se poate putin mai mult ar fi si mai bine.Nu in ultimul rand confectioneaza un filtru dintr-un butoi de varza,in fct. de capacitatea pond-ului,apoi achizitioneaza o pompa de apa cat mai puternica,bineinteles in functie de volumul "filtrului".
Spor la treaba!
[Email]
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

Voi mai sapa, nu cred ca voi sapa 2m, max 1,2m ca sa pot sa intru in el daca e nevoie, o sa maresc latimea (unde pot), sa vad daca pot sa il fac in 4 trepte, daca nu il voi face in 3, voi cauta o schita pe net (pentru filtru) si il voi face(cred ca un butoi de 60l ajunge si o pampa de 2000-3000l/h).
Multumesc.

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

noutati cu iazul?este gata?
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am o intrebare si va rog sa nu-mi dati in cap

La iarna care e situatia cu un astfel de pond? Se acopera si se incalzeste sau se scot pestii?

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nici-nici.
De regula iazurile artificiale se proiecteaza cu o adancime care sa permita supravietuirea pestilor. Chiar daca apa face un strat de gheata la suprafata, pestii vor fi ok dedesubt. In gheata se mai practica gauri pentru a se putea face schimbul de gaze si oxigena apa. La fel se procedeaza si in crescatorii sau in baltile care sunt cat de cat protejate.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/07/2010 00:23:20


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

ovidiualn wrote:noutati cu iazul?este gata?

Din pacate nu este gata, am mai sapat are cam 1,5m adancime, dar din cauza ploilor s-a umplut de mai multe ori cu apa iar o parte din pamantul scos a ajuns iar in iaz, si s-a formant un strat de mocirla de apriximativ 40cm ...
Acum tre sa mai astept sa se usuce mocirla ca sa pot sa o scot (am intrat acum cateva zile in el si am ramas blocat ...)

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

Nu dispera! asa am patit si eu cu prabusirea malurilor din cauza ploii...Dar sa vezi ce satisfactie o sa ai cand totul v-a fi gata, stiindu-se faptul ca lucrurile bune se obtin greu...

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2010 18:15:53

ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline


La iarna care e situatia cu un astfel de pond? Se acopera si se incalzeste sau se scot pestii?

Daca iazul are minim 90 de cm adancime,pestii sunt in regula datorita unui fenomen fizic "bizar":iarna,cea mai calda apa din iaz se afla la fund si nu la suprafata cum ,se intampla de exemplu ,intr-un acvariu( ipotetic) unde apa este statica. Explicatia este ca la 4 gr C apa are cea mai mare densitate,adica este cea mai grea.Se formeaza astfel pe fundul helesteului o "patura" de apa mai calda decat cea aflata in contact cu aerul rece al iernii, loc unde pestisorii intra intr-un fel de hibernare,respira mai rar,bataile inimii sunt mai rare,se hranesc mai putin spre deloc.Exista insa o conditieestisorii trebuie pusi in helesteu primavara sa poata trece prin toate succesiunile lunilor de vara-toamna,sa suporte variatiile de temperatura natural,gradual intai crescator si apoi descrescator.Daca ai pune un pui de crap koi toamna in iaz nu ar avea nici o sansa de supravietuire ,iarna.
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

Azi am terminat iazul, am folosit folie normala, verde, am pus un singur strat (initial am vrut sa pun doua), am pus apa, pietris normal si 7kg de pietris colorat (pe care l-am scos din acvariul de 52l).
Urmeaza sa iau pompa si in 2 saptamani sa bag si pestii (1 pangasius, 2 gurami, 2 sanitari si 3 carasi), nuferi nu cred ca mai gasesc acum
[Thumb - SDC11455.JPG]

[Thumb - SDC11458.JPG]

[Thumb - SDC11456.JPG]


Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

se descurca omul cu ce are! bravo.
numai ca folia aceasta este distrusa de razele ultraviolete ale soarelui,practic te v-a tine numai un sezon si la anul alta.
iti recomand o folie ieftina,pentru prelate,din rafie.sunt mult mai rezistente decat ce-ai pus tu si mai ieftina. eu am un bazin ,pt carantina ,din ea de 3 ani
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

Am luat azi un Resun SP-1200l pe care il folosesc pe post de pompa, urmeaza sa fac marginea (din pacate nu am piatra si nici nu am de unde sa iau si voi folosii caramizi )
Vor revenii cu poze.

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

Am terminat de facut marginea (am pus caramizi), am bagat si sanitarii, guramii si pe pangasius, acum pot sa ma apuc de reamenajarea acvariului de 52l ... ma duc vineri in obor sa caut crapi koi sau carasei (nu am gasit la mine) sa iau niste plante pentru iaz si acvariu si poate niste pestisori pentru acvariu.
[Thumb - SDC11462.JPG]

[Thumb - SDC11461.JPG]


Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

ceva noutati cu pondul?
vreau si eu sa ma apuc de unul, si momentan ma inspir de la cine a facut
am si eu 2 intrebari (daca se poate): ce tip de sanitari ai bagat, si daca o sa folosesti vreo metoda de incalzire externa, in perioada rece?
pondul arata promitator, ape limpezi si pesti sanatosi.
[Yahoo!]
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

luci92050 wrote:ceva noutati cu pondul?
vreau si eu sa ma apuc de unul, si momentan ma inspir de la cine a facut
am si eu 2 intrebari (daca se poate): ce tip de sanitari ai bagat, si daca o sa folosesti vreo metoda de incalzire externa, in perioada rece?
pondul arata promitator, ape limpezi si pesti sanatosi.

Pondul nu mai este, am fost nevoit sa-l astup
Sanitarii erau hoplo, sfatul meu e sa-l faci adanc (~1.5m).
Bafta.

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Terariu si pond
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com