[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ameiurus nebulosus sau somn pitic  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

In primul rand imi cer scuze daca am sa debitez vreo ineptie
Pustiul meu a "capturat" din juvelnicul cuiva doi somni pitici ... pe care deocamdata i-am gazduit intr-un recipient improvizat. Au cam 9 centimetri fiecare si din cate am vazut sunt foarte mancaciosi. Aveti idee cam cat de mari cresc ? Au vreo cerinta speciala ? Desi trebuiau sa ajunga probabil in tigaie nu as vrea sa ii chinuim inutil ... Deocamdata asteptam un acvariu de vreo 50 litri ... este putin ?
Multumesc frumos pentru orice raspuns

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu debitezi vreo ineptie, doar ca nu esti singurul care si-a pus aceasta problema. La o simpla cautare pe forum, chiar cu numele pestelui tau, am gasit urmatorul topic.
As vrea sa retii din el aspectele-sa zic asa-ecologice, biologice si de ce nu umane.
Aclimatizarea in acvarii a unor pesti nativi din Romania sau din zona noastra geografica, este daca nu imposibila, foarte grea. Prima problema ar fi cea legata de temperatura. La noi, exista variatii mari de temperatura de la vara la iarna, variatii ce trebuiesc create pestilor si in acvariu.
In al doilea rand, dimensiunea. Vei gasi aici cateva date despre acest peste, date care cred ca te vor lamuri asupra nevoilor acestui peste.
Oricum, nu cred ca vei gasi foarte multi care sa sustina ideea ta, cateva dintre argumentele contra ti le-am expus si eu

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Cred ca in final am sa ii duc frumusel unde le este locul si eventual incepem cu o pereche de vivipari cat mai micuti (guppy de exemplu). Acum multi ani am tinut in acvariu bibani soare care apoi au ajuns inapoi in balta, au crescut repede, mancau ca porcii si deja erau chinuiti.
Multumesc de sfaturi.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Horvathio
Unripe member

Joined: 03/07/2011 14:52:55
Messages: 1
IP:
Offline

nu e ineptie ce spui tu ci e ineptie ce spune Alber. Somnul despre care vorbesti este originar din America de Nord, nu din romania, stiu ca postul este vechi dar eu am de 1 saptamana 2 somni pitici intr-un acvariu de 20L, este o specie invaziva care rezita la ape cu temperaturi ridcate,poluate si cu oxigen putin ...is mancaciosi si se hranesc cu absolut orice...hrana vie, momeli agricole, planton acvatic, icre, pesti mici etc....Acesti pesti is considerati o pacoste de piscicultori datorita faptului ca se adapta in orice mediu este destul de rezistent si manca tot....eu am reusit sa ii tin de o 1 saptamana in acvariu si nu dau nici un semn de neplaceri..partea trista e ca sunt nocturni si necesita planton mult in acvariu altfel nu vei vedea prea multa miscare din partea lor

This message was edited 1 time. Last update was at 03/07/2011 15:23:53

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com