[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Astronotus ocellatus  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

L=100 cm, l=55 cm, h=60 cm
Pesti: 2 oscari, 25+ cm, varsta 1 an si vreo 8 luni,
1x18 TL-D W Philips aquarelle ,Moonlight made by Bilti (..nu mai stiu exact cati w, dar are 6 leduri )
Incalzitor Aquael 250 w, T=26 C
Canistra Tetratec 1200 + 2 filtre interne Resun SP1100(exclusiv pentru filtrare mecanica)
Substrat: nisip alb , provenienta Hornbach , granulatie 2 mm.
Ii hranesc exclusiv cu produse Jbl de ceva vreme mananca doar: JBL Novo stick xl
Decor: cateva pietre acoperite de alge , si 3 buturugi: una din comert, 2 preparate de mine (oricum asezarea lor in acvariu este relativa, pestii duc o munca continua de reamenajare a decorului, le muta pe unde vor ei de la o zi la alta, eu am renuntat sa ma mai chinui sa le asez )
Poze:

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

Poze : http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/poze%20recente%20acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2010 09:29:38


http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
stiucarul
Member
[Avatar]

Joined: 22/12/2008 14:01:54
Messages: 134
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Foarte faini oscari si foarte fain acvariu. Felicitari
Ma bucur ca mai sunt acvaristi care tin oscari.
Eu am renuntat la pestele asta din 2 motive, in primul rand se speriau noaptea foarte tare si sareau in draci in tot acvariul,
am gasit solz lipit pe intaritura transversala, iar in partea din spate unde aveam cele 2 locasuri pe unde bagam furtunele filtrelor si cablu de la incalzitor aruncau apa in afara acvariului,
plus mi-au spart un termometru si nu asa ca s-au lovit de el , pur si simplu i-au muscat varful acela colorat in rosu pana l-au spart.
Si al 2-lea motiv, pentru ca nu era aleasa perechea, se bateau tot timpul.
Apoi ce sa mai zic ca sunt murdari si se rahatesc nonstop, pestii astia nu au maniere, vorba sunt niste manelisti
Un exemplu de cafteala:
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Stiu ca scriu dupa 4 luni de inactivitate pe topic dar nu ma pot abtine
Bestiali oscarii luci_sandor!!!
.... imi amintesc si eu de cand aveam 3 exemplare in acvariu , o femela si 2 masculi ( dintre care un red ca ai tai) care trageau niste batai teribile. Am stat cu un nod in gat luni de zile pana s-a ales perechea, ptr ca mi se parea ca se vor ucide intre ei.
Oricum , sunt misto rau oscarii rosii!
Sa iti traiasca !


Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

...de fapt sunt 5 luni....
si eu am intrat foarte rar pe forum in ultimul timp.....deh...munca...

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

Din pacate revin cu o veste foarte proasta.Aseara a murit masculul.Cred ca a murit din cauza ca a inghitit nisip in cantitate foarte mare.S-a umflat in zona abdominala foarte mult.Nu am mai avut ce sa ii fac.
Daca are cineva unul in plus...poate incercam sa vedem daca il accepta ca si pereche.
Multumesc anticipat.

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi pare tare rau, stiu cum este!

- esti sigur ca a inghitit nisip?... mi se pare extrem de improbabil, mai curand as suspecta o ocluzie intestinala, datorata mancarii in exces.
- incearca sa-l diseci, ca sa-ti dai seama exact de cauza mortii... oricum, e greu de acceptat cand iti moare un asemenea peste (nu stiu de ce, dar daca ai 50 de neoni si mor jumatate din ei, nu te necajesti atat de tare ca in cazul in care iti moare un peste de talie mare).


Succes cu gasirea altui mascul!
... poti face iarasi pereche, eu am reusit sa imperechez femela ramasa "vaduva" cu un nou mascul. Si, au scos si pui!

This message was edited 1 time. Last update was at 21/10/2011 13:21:51


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

...intr-adevar banuiala ta s-a adeverit, nu am gasit deloc nisip in intestinele pestelui.Era o acumulare de sange in intestin...posibil sa fi fost o lovitura?!
Mancare in exces nu au primit, o data pe zi mananca, si nu le-am dat decat JBL Novo stick pentru cichlidae de talie mare, de asta nu suspectam ocluzia.
Partea proasta e ca perechea sta posomorata, nici nu se prea misca prin acvariu, nu vrea sa manance...
[Thumb - 2011-10-21 16.02.55.jpg]


http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, e nasol!

- Sangele in intestine NU poate sa provina de la vreo lovitura!... daca pestele s-ar fi lovit atat de tare incat sa-si lezeze grav un intestin, atunci sangele i s-ar fi scurs in cavitatea abdominala.
- Prezenta sangerarilor abundente intestinale are urmatoarele cauze posibile: ulceratie sau intoxicatie.

Ulceratia poate fi produsa de o lezare puternica a stomacului, sau a intestinului... cauzele pot fi diverse (ulcer, infectie bacteriana, etc.) si e greu de apreciat asa, pe vorbe.
Intoxicatia deasemenea poate produce sangerari abundente si poate fi cauzata de ingerarea vreunui compus toxic... sau de o apa improprie, foarte, foarte acida.


Faptul ca si femela e apatica poate fi pus pe seama faptului ca a ramas singura, insa eu as verifica totusi parametrii apei din acvariu.
Excludem mancarea din posibilele cauze, deoarece zici ca nu mananca decat un singur tip de granule.
Ai bagat ceva nou in acvariu? Suspectezi ceva in sensul acesta?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

In acvariu nu am umblat, chiar nimic nu le-a perturbat existenta.Se poate sa fi fost o ulceratie...de intoxicat nu poate fi vorba, apa e in parametri normali, ph 7.0
Vad ca femela e putin mai activa....se tot duce la coltul lor....se intoarce...si tot asa...e cert faptul ca ii simte lipsa...sa vad unde gasesc un exemplar, poate reusesc sa ii combin...

Ps la ceea ce ziceai mai sus :MA OFTIC de mor...era un exemplar superb, avea 31 cm si aprox 800 gr... uffff, il aveam de cand avea 3 cm.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/10/2011 19:02:32


http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

....Am postat si la cumparari...ma poate ajuta cineva cu un mascul de oscar...sau sa ia femela mea...sa nu mai stea singura si apatica...nu si-a revenit...mananca cand si cand...si nu prea se misca de la "coltul lor".
Multumesc anticipat.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/11/2011 22:50:05


http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com