[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou acvariu!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
MoDy
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 12:44:54
Messages: 83
Location: 1decembrie ,Ilfov
IP:
Offline

Buna seara!
Astazi am vorbit cu un vecin si a spus ca imi face un acvariu de aprox 400 de litri home made!
Peste o sapt este gata!
Si vreau sa va pun niste intrebari!
Am urmatorii pesti intr-un acvariu de 12 litri:
1 guppy
1 xipho
1 moly alb
1 neon rosu
1 neon negru
1 xipho negru(femela)
Si o planta..nu stiu cum ii zice...
un filtru cu hailea rp-400...Pentru 100-200 L
In noul acvariu as vrea sa stiu:
Cum sa asez?
Unde sa asez?
Ce lumina trebuie?
Ce pesti recomandati?
Ce plante recomandati ?9bucuresti)
Ce nisip?
-Iar la nisi as vrea sa stiui daca as putea face propriul nisip...adica sa il cern printr-o sita etc..
Cum sa fie asezate hardware de la acvariu!
Ce mai trebuie cumparat!
Cat trebuie ciclat?
Ce apa trebuie?

Stiu ca sunt multe intrebari dar nu vreau sa repet greseliile!

Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Buna Seara si tie !
Daca iti construieste un acvariu de 400 l atunci va trebui sa-l lasi aproximativ 2/3 saptamani sa se usuce siliconul.
Suportul, poate fi din placi duble de Pal, cel putin pilonii principali, sau daca nu un schelet metalic.
Trebuie sa asezi acvariul intr-un loc ferit de lumina solara si surse de caldura.
Plante iti recomand cu crestere rapida, cel putin la inceput.
Lumina ? zi-mi prima data ce ai de gand cu acvariul, astfel voi sti ce sa-ti recomand.
Pesti ? 200 de neoni
Gasesti pietris la saci mari in Bucuresti la magazinele de specialitate, sau daca nu poti da la sita pietris de rau. (marimea 2/3 mm)
Iti trebuie un filtru extern.
Apa de robinet.
Citeste intre timp si ciclul azotului
MoDy
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 12:44:54
Messages: 83
Location: 1decembrie ,Ilfov
IP:
Offline

Multumesc Radu..Respectele mele!
Dar planuri as vrea sa fie ceva cu pesti nici mari nici mici marimea unui xipho..As vrea ceva jucaus...Si in acelasi timp cuminte!
Ceva sa fie multe specii nici prea populat deci spunetimi de care si cati!
Filtru care il am acuma nu este bun?
Apa de la robinet? Am apa de la put..a fost trata cu cloramina..deci ce substante sa ma duc sa cumpar la magazin daca se poate o lista cu tot ce trebuie? Multumesc
S.F
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/04/2010 22:25:08
Messages: 18
Location: Ploiesti
IP:
Offline

totusi, un salt de la 12L la 400, nu crezi ca este cam mare? gandeste-te putin la intretinerea lui , sa nu-l abandonezi pe urma.

Nu poti schimba trecutul, dar iti poti nenoroci un prezent linistit ingrijorandu-te despre viitor.
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Saltul ca saltul, da' omu a intrebat si de plante. Bun, sa zicem ca se axeaza pe pesti, iar plante pune ceva acolo sa se vada frumos, trebuie sa foloseasca in zona de plantare un substrat nutritiv iar la fertilizarea in coloana de apa iti dai seama ca va trebui sa faca un efort financiar. La fel cu filtrarea, incalzirea si lumina. Daca tine doar pesti si 2-3 fire de cabomba si elodeea la capitolul fertilizare si lumina poate sa scape mai usor. Schimbul de apa o sa fie si ala un efort saptamanal care, cred eu , este decisiv in buna functionare a acvariului si tine exclusiv de proprietar. Cum e sa muti prin casa peste 100 litri de apa saptamanal, sau cel putin la 2 saptamani, presupunand ca la scos apa din acvariu foloseste un furtun lung pana la toaleta? Ca de schimb la picatura am vazut ca e o mica problema cu apa din zona lui. Nu stiu din ce zona e omul dar apa de put cu duritate scazuta nu prea am vazut pe nicaieri, cel putin la forumistii nostri. Sau ca sa scape usor sa treaca pe ciclide. Nisip fin, fara fertilizanti, o mana de pietre, unul sau doua neoane cele mai ieftine si aia e.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
MoDy
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 12:44:54
Messages: 83
Location: 1decembrie ,Ilfov
IP:
Offline

@scificuss :te cred si inteleg nu o sa imi fie greu...Buna ideea cu furtunul..Dar nu mie greu sa ma deplasez 5 metri;)
In schimb vreau sa citesc cat mai mult sa fac o lista cu ce trebuie nu vreau sa fie nici plantat nici gol..Deci ceva nisi finut...Ce recomandati plante cateva unde se aseaza...etc.
Saltul?Nu cred ca este ceva..In schimb asta este Mai mic acuma nu mai fac...!
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

asta ar fi varianta cea mai ieftina:

Plante : Niste valisneria, cabomba, si ceva plutitor( daca vrei neoni).Ca fertilizant poti folosi substante din magazin, sau daca vrei mai ieftin o bomba cu co2 homemade, dar si mai bine un sistem de co2 din magazin.
Pesti : As da tot ce ai acolo ,inafara de neonul rosu, si as lua 4 neoni pe ei, si as lua de la mine 10 neoni si 3-5 cory albino, sau un haplosterium.
Filtru : Ai avea nevoie de unul mai puternic, extern.
Iluminare: Nu ma pricep dar aici e un articol bun http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2163.page ., insa eu as folosi doua tuburi de 40W, dar nu sunt sigur asa ca aici mai bine te sfatueste altcineva. Sa nu uiti de un capac care sa le sustina.
Incalzitor: nu ma pricep.
Substrat: ai putea lua niste nisip mai fin, de 1-2mm, care sa acopere 1-2 degete de substrat, si pietris de 4-6mm care sa acopere 2-3 degete. Acestea fiind luate din natura.
Insa acesta trebuie trecut prin sita, spalat de 20 30 de ori si apoi fierpt, dupa care eu l-as mai spala de vreo 5 ori.
Ciclare: 3-4 saptamani sau daca vrei sa pui substante care grebesc cilclarea( insa eu as merge pe modalitatea fara acesta, natura stie mai bine sa-s faca treaba) procedezi in felul urmator:
ziua 1 as aseza substratul, si as pune apa de la robinet, si las apa la declorizat pentru schimbarea urmatoare.Las echipamentele in functiune.
ziua 3 dupa ce a iesit clorul schimb 30% din apa cu una fara clor^.Schimburi zilnice de 30% din apa in urmatoarele zile.
ziua 4 pun plantele. Continuu schimbatul apei.Pui substantele nutritive pentru plante sau pui bomba cu co2.
ziua 5 ai zis ca mai ai un acvariu unde functioneaza un filtru. As lua buretele din acesta si l-as stoarce in noul acvariu.
ziua 18 as face schimburi de apa la doua zile si eventual as pune niste cory, dar acestia sunt pesti de grup si trebiuie sa fie minim 5.
ziua 25 as pune si restul pestilor.

Deci cum am mai zis aceasta ar fi cea mai ieftina varianta. In total ar costa cam 350 lei, asta fara fertilizant, incalzitor si sistem co2

Pentru filtru extern (e un topic mai vechi dar ar putea fi de ajutor):http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/7713.page
Daca am gresit cu ceva, va rog sa ma corectati.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/05/2010 17:20:09


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu vreau sa stric topicul lui MoDy, dar nu ma pot abtine.
Am marea rugaminte de a da sfaturi numai daca stiti ce vorbiti. Rog a nu se raspunde aici la eventualele intrebari pe care le voi pune, pentru a nu polua topicul.
HumanFace wrote:Ca fertilizant poti folosi substante din magazin

Care sunt alea? Vorbim cumva de fertilizanti? Substrat, fertilizanti in masa apei, sau ce?
Ca incepator, poti merge pe un substrat JBL-Aquabasis sau Florapol, acoperite cu pietris granulatie 2-3 mm, sau cu Manado. Sau poti folosi linia de la Dupla, ca nu-i mare diferenta de pret.
HumanFace wrote:haplosterium

Adica Hoplosternum thoracatum. De ce neaparat un peste asa de mare? Or fi ei 400 de litri, dar si asta creste pana pe la vreo 20 de cm.
HumanFace wrote:Sa nu uiti de un capac care sa le sustina.

De ce neaparat capac? Poate folosi o lampa suspendata, cu rezultate la fel de bune. Poate chiar mai bune, daca face un acvariu puternic plantat.
HumanFace wrote:Substrat: ai putea lua niste nisip mai fin, de 1-2mm, care sa acopere 1-2 degete de substrat, si pietris de 4-6mm care sa acopere 2-3 degete. Acestea fiind luate din natura.
Insa acesta trebuie trecut prin sita, spalat de 20 30 de ori si apoi fierpt, dupa care eu l-as mai spala de vreo 5 ori.

Despre substrat am vorbit mai sus.
Dar de ce nisip acoperit cu pietris? Ca oricum se va comata si va putrezi cam tot ce-i pe acolo. In plus, daca vrea sa aspire substratul, cum o va face fara sa amestece cele doua "componente"?
De unde stie ca trebuie sa-l spele de 20 sau de 30 de ori? Cand sa se opreasca? La 20 sau la 30? Nu cumva trebuie spalat pana iese apa limpede? Iar la treaba cu fiertu, sa-mi fie iertat, dar vorbim de un acvariu de 400 de litri. Stiu, ma repet.
HumanFace wrote:Schimburi zilnice de 30% din apa in urmatoarele zile.

De ce? Nu-i cam mult? Chiar daca face ciclarea cu pesti, nu-i nevoie sa schimbe atata apa.
Oricum personal recomand sa dai toti pestii, sa ciclezi, apoi sa cumperi ce-ti place.
HumanFace wrote:ziua 4 pun plantele. Continuu schimbatul apei.Pui substantele nutritive pentru plante sau pui bomba cu co2.

De ce plantele in ziua 4? Si de ce si CO2-ul tot atunci. Daca ai plantele din prima zi, atunci le pui. Si CO2-ul la fel. Multe (adica "enorm" de multe) plante cu crestere rapida, pentru acvariul ala asa mare. Asta te va ajuta sa scapi de algele de la inceput
HumanFace wrote:ziua 5 ai zis ca mai ai un acvariu unde functioneaza un filtru. As lua buretele din acesta si l-as stoarce in noul acvariu.

Ar merge si dupa o zi doua de functionare a acvariului, timp in care clorul ar cam iesi din apa.

Cam asta as spune io in completare.
A, si vezi ca si Radu ti-a mai vandut cateva ponturi


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

O mica completare daca se poate, la toate cele scrise mai sus: bomba aia de co2 nu va face mare lucru la cei 400 litri. La ai mei 200 litri am folosit 2 bombe in paralel, cat a stat butelia la incarcat si performantele au fost... hai sa zic prea putin multumitoare...

In alta ordine de idei, trebuie luate in serios costurile care le va implica fertilizarea unui bazin de 400 litri. Asta daca se doreste un acvariu cat de cat plantat. La fel cu lumina: sa zicem un 300 watti pe ora, timp de 10 ore pe zi fac 3 kW pe zi, ori 31 zile fac... 93 kW pe luna, doar iluminatul.

De ce am expus aceste aspecte care poate ca sunt banalitati? Pentru ca si mie mi se pare cam brusca (desi laudabila) trecerea de la 12 litri la 400 litri... E ca si cum ai trece de la Oltcit la BMW 735i. Ar fi pacat sa te descurajezi dupa aia si sa abandonezi proiectul.

Spor.
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Desi nu am avut, eu te sfatuiesc sa treci pe africani la asemenea bazin. Astia care aveti iarba in ele sa nu aruncati cu pietre dacat in bazinul omului
Am spus astea din prisma banilor, daca sunt fonduri baga plante la greu
[Email] [Yahoo!]
pandacul
Junior member

Joined: 19/09/2005 12:03:08
Messages: 27
Location: bucuresti
IP:
Offline

salutare domnilor,
eu nu mai inteleg nimic!Citesc forumul de multi ani si scriu foarte rar.Asta pt ca eu consider ca am mai multe de invatat si nu am experienta necesara sa intru in polemici,sau sa dau sfaturi.Dar...printre putinele idei acceptate de adevaratii acvaristi din aceasta comunitate,parca era si aceea ca un bazin mare,e mult mai usor de echilibrat decat unul mic!
Acum de ce descurajati initiativa colegului nostru?Un salt prea mare?Cate salturi trebuia sa faca?Eventual din 50 in 50 de litri?Pai nu erau MULT mai mari cheltuielile?
Si eu am trecut,brusc de la 60 de litrii la aproape 400. Garantez ca nu regret.Iar in privinta cheltuielilor...stim toti ca este o pasiune cam scumpa.Din fericire,investitiile merg facute si treptat.Am prepareat bombe cu drojdie,ani de zile,apoi a venit si instalatia.Am folosit iluminat divers pana a aparut si T5-ul,etc,etc.Ieri am dat doua milioane pe fertilizanti,dar daca nu aveam banii astia,nu crapa nici o planta.Parerea mea este sa nu descurajati o initiativa laudabila.
cu deosebit respect.

pindacul
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Pai nu vad de ce sa il fi descurajat cineva. Eu cel putin am subliniat ideea sa se gandeasca bine la tot ce implica un acvariu de 400 litri, deoarece omul, din cate am vazut nu are o foarte vasta experienta in acvaristica si pus in fata faptului implinit s-ar putea sa renunte pe la jumatatea drumului, ceea ce ar fi pacat.

Din propriile observatii, un acvariu mare are fara doar si poate o mai buna stabilitate in chimismul apei, dar si timpul necesar intretinerii va creste, atat cat si costurile de intretinere. Si desi se stie ca acest hobby nu este ieftin, totusi e bine sa expui unui om la inceput de drum cam la ce sa se astepte, tocmai pentru a-si putea duce proiectul pana la capat, fara sa se vada nevoit sa renunte la acesta din motive financiare sau din lipsa de timp.

This message was edited 2 times. Last update was at 19/05/2010 17:18:39

HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

alber wrote:Nu vreau sa stric topicul lui MoDy, dar nu ma pot abtine.
Am marea rugaminte de a da sfaturi numai daca stiti ce vorbiti. Rog a nu se raspunde aici la eventualele intrebari pe care le voi pune, pentru a nu polua topicul.
HumanFace wrote:Ca fertilizant poti folosi substante din magazin

Care sunt alea? Vorbim cumva de fertilizanti? Substrat, fertilizanti in masa apei, sau ce?
Ca incepator, poti merge pe un substrat JBL-Aquabasis sau Florapol, acoperite cu pietris granulatie 2-3 mm, sau cu Manado. Sau poti folosi linia de la Dupla, ca nu-i mare diferenta de pret.
HumanFace wrote:haplosterium

Adica Hoplosternum thoracatum. De ce neaparat un peste asa de mare? Or fi ei 400 de litri, dar si asta creste pana pe la vreo 20 de cm.
HumanFace wrote:Sa nu uiti de un capac care sa le sustina.

De ce neaparat capac? Poate folosi o lampa suspendata, cu rezultate la fel de bune. Poate chiar mai bune, daca face un acvariu puternic plantat.
HumanFace wrote:Substrat: ai putea lua niste nisip mai fin, de 1-2mm, care sa acopere 1-2 degete de substrat, si pietris de 4-6mm care sa acopere 2-3 degete. Acestea fiind luate din natura.
Insa acesta trebuie trecut prin sita, spalat de 20 30 de ori si apoi fierpt, dupa care eu l-as mai spala de vreo 5 ori.

Despre substrat am vorbit mai sus.
Dar de ce nisip acoperit cu pietris? Ca oricum se va comata si va putrezi cam tot ce-i pe acolo. In plus, daca vrea sa aspire substratul, cum o va face fara sa amestece cele doua "componente"?
De unde stie ca trebuie sa-l spele de 20 sau de 30 de ori? Cand sa se opreasca? La 20 sau la 30? Nu cumva trebuie spalat pana iese apa limpede? Iar la treaba cu fiertu, sa-mi fie iertat, dar vorbim de un acvariu de 400 de litri. Stiu, ma repet.
HumanFace wrote:Schimburi zilnice de 30% din apa in urmatoarele zile.

De ce? Nu-i cam mult? Chiar daca face ciclarea cu pesti, nu-i nevoie sa schimbe atata apa.
Oricum personal recomand sa dai toti pestii, sa ciclezi, apoi sa cumperi ce-ti place.
HumanFace wrote:ziua 4 pun plantele. Continuu schimbatul apei.Pui substantele nutritive pentru plante sau pui bomba cu co2.

De ce plantele in ziua 4? Si de ce si CO2-ul tot atunci. Daca ai plantele din prima zi, atunci le pui. Si CO2-ul la fel. Multe (adica "enorm" de multe) plante cu crestere rapida, pentru acvariul ala asa mare. Asta te va ajuta sa scapi de algele de la inceput
HumanFace wrote:ziua 5 ai zis ca mai ai un acvariu unde functioneaza un filtru. As lua buretele din acesta si l-as stoarce in noul acvariu.

Ar merge si dupa o zi doua de functionare a acvariului, timp in care clorul ar cam iesi din apa.

Cam asta as spune io in completare.
A, si vezi ca si Radu ti-a mai vandut cateva ponturi



Un hoplosterium se simpte bine intr-un acvariu de 120L, de ce ar fi prea mare pentru 400L?

Varianta cu capacul mi se pare mai sigura, mai ales daca ar fi luat un hoplo, deoarece acesta are ''prostul obicei'' de a sari din acvariu.

"In plus, daca vrea sa aspire substratul, cum o va face fara sa amestece cele doua "componente"? " Nisipul avand o granulatie mai mica se va scurge prin pietris.

Nu mi se pare asa mult 30% din apa, dar poate ma insel.



http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Offfff si am zis sa nu poluam.
Daaaar:
HumanFace wrote:Un hoplosterium se simpte bine intr-un acvariu de 120L, de ce ar fi prea mare pentru 400L?

De unde stii ca e ok in 120 de litri. Reluam o tema vehe de cand lumea pe forumu' asta. Cum ti se pare un animal (oricare ar fi el) a carui lungime nu reprezinta cam 1/4 din lungimea spatiului? In 400 de litri poate, dar oricum mi s-ar parea inestetic chiar si acolo. Vorbim de un plantat?
HumanFace wrote:Nisipul avand o granulatie mai mica se va scurge prin pietris.

Despre celelalte argumente nimic?
Ar fi totusi interesant de ce recomanzi cele doua straturi.
HumanFace wrote:Nu mi se pare asa mult 30% din apa, dar poate ma insel.

Pai tu il pui sa declorineze zilnic 120 litri de apa. In ce, unde, cum? Realizezi ce inseamna ca munca fizica o asemenea operatiune executata zilnic? Fara filtre la reteaua de apa sau fara un schimb la picatura? Io cred ca ai ceva boala pe bietu' om si vrei sa-l...sinucizi

Am o rugaminte. Cand mai citezi ceva, citeaza doar paragraful in discutie. Altfel riscam sa umplem paginile aiurea.

pandacul wrote:Citesc forumul de multi ani si scriu foarte rar

Mooooaaama, ce batran esti. La data inscrierii pa forum ma refer.

LUPmic wrote:Desi nu am avut, eu te sfatuiesc sa treci pe africani la asemenea bazin

Ihi, pare un sfat decent

ModY, mai esti prin zona? Iti faci temele, sau ne tocim degetele doar de amoru' artei?



"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
MoDy
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 12:44:54
Messages: 83
Location: 1decembrie ,Ilfov
IP:
Offline

Nu este nici o problema..Am lipsit putin din pricina scolii...
Maine este posibil sa primesc acvariul...Il mai las 2-3 sapt sa se usuce siliconul si dupa aia va urmaresc sfaturiile!
Eu stau in comuna 1 Decembrie Judetul ILfov...Apa este de la put si a fost tratat cu cloramina...Dar o pot sa o ciclez...Stau langa Raul arger...Cum ar fi mai bine sa ma fac cu niste pietris?
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

MoDy wrote:...Stau langa Raul arger...Cum ar fi mai bine sa ma fac cu niste pietris?


Cu o lopata, o sita, o galeata si chef de munca
Vezi ca pentru 400 de litrii vei avea ceva de munca.
[Email] [Yahoo!]
MoDy
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 12:44:54
Messages: 83
Location: 1decembrie ,Ilfov
IP:
Offline

Scuzati-ma langa raul arges!
Ok dar daca as lua nisip de pe malul marii ar fi bun?
La vecinul meu am vazut ca are de acela spalat bine si...Este pus si pe post de substrat deci plantele isi dezvolta radacinile in acel nisip este bun?
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Pai tie pentru plante nu-ti trebuie chiar nisip, ci pietris cu o granulatie mai mica(2-4mm).
De ce intrebi de nisip de mare daca iti trece Argesul prin "spatele casei"?
[Email] [Yahoo!]
MoDy
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 12:44:54
Messages: 83
Location: 1decembrie ,Ilfov
IP:
Offline

Intreb pentru ca parca este ceva mai "grandios" acea culoare..Daca stiti care este argesul in timpuriile asta este cam murdar..
Deci nu este neaparat substrat special cumparat din magazin....pot pune si pietris cu o granulatie mai marisoara?deci pun acel pietris si dupa aia un nisip cu o granulatie fina?
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu este bine sa puui nisip de mare, deoarece are bucatele mici de scoici, care cresc duritatea apei.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com