[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
inca unul cu ciclide africane (sau mai corect, cichlidae...)  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
amatorudaciclide
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/05/2010 16:11:16
Messages: 57
Location: bucuresti
IP:
Offline

salutare

dupa indelungi dezbateri (cam 1 an) am reusit sa finalizez acvariul
greu, dar a meritat (si timpul si banii...)

date tehnice:

brut - 240 litri, geam de 8 (aici o sa va luati de mine, dar nu am ce sa fac, asa l-am primit)
dupa decor, filtru pietre, nisip - aprox 200 litri
decor - homemade, poliester extrudat cu ciment si oxid de fier
filtru - homemade, powerhead 750 l/h, cam 10-12 l capacitate, 4 medii filtrare (1 burete grosier, 2 bureti fini, 1 carbune activ), bineinteles si spartura de coral si sscoici aferenta
lumina - 2 neoane T8 - powerglo si marineglo 20W
pietre - vestitul hornbach (scump, dar au fost singurele ce au "dat bine - am avut incercari cu pietre de rau si cu sisturi)
nisip - tot hornbach, granulatie mica
aer - o pompa resun (primita, care si face fata)
mobilier - structura metal acoperita cu pal

Pesti
8 Labidochromis caeruleus
8 Pseudotropheus elongatus

PH-ul undeva spre 8
Duritatea s-a stabilizat la 10
Temperatura 24 grade


cam atat, restul daca aveti voi ceva de zis

image
image
image
image
image
image
amatorudaciclide
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/05/2010 16:11:16
Messages: 57
Location: bucuresti
IP:
Offline

oops, nu s-au incarcat pozele......
poate ma ajutati un pic la acest capitol

This message was edited 1 time. Last update was at 24/05/2010 16:57:09

Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai venit! Sigur ca te ajutam
Spune-ne si de unde esti si completeaza-ti rubrica respectiva la Profil.

image image image image image image

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
amatorudaciclide
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/05/2010 16:11:16
Messages: 57
Location: bucuresti
IP:
Offline

vestitul bucuresti
micul paris (odata, pe vremea bunicilor...)

mai, ce poze frumoase )))))
amatorudaciclide
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/05/2010 16:11:16
Messages: 57
Location: bucuresti
IP:
Offline

si daca tot avem poze, astept pareri pro sau contra (e ok, mai imbunatatim ceva, etc...)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Io zic sa mutam topicu' la sectiunea despre acvarii cu cichlidae ........ Ce zici?

Poze: smilie ... Poze cu plante
amatorudaciclide
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/05/2010 16:11:16
Messages: 57
Location: bucuresti
IP:
Offline

nicio problema
presupun ca il muta domnu' administrator, nu?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1) Bun venit pe forum!

2) Combinatia mistica de caeruleus & elongatus vad ca a prins foarte bine la acvaristii "iubitori de africani"... sunt mandru de mine ... si de Lofty

- pestii par a se simti bine si nu mi se par prea aglomerati... asta e un lucru bun acum, cat sunt tineri.
- la maturitate / batranete pot fi tinuti si in numar mai mare... aglomeratia le reduce agresivitatea.

3) Dupa parerea mea (este o opinie pur personala si nu trebuie luata decat ca o observatie) pietrele acelea "nu se potrivesc" cu fundalul de polistiren... si cand zic asta nu ma refer la culoare (se vor umple de alge in 4-5 luni si vor arata identic), ci la "forma & stil"... eu cred ca "ar fi mers" mai bine niste pietre de rau, rotunjite ca forma.

4) Nu cred ca iti trebuie carbune activ in filtru (in 2 saptamani nu mai este deloc "activ" si se colmateaza)... nici buretelui "fin" nu ii vad rostul, sincer!

- pune doar burete "grosier", pentru a crea un mediu propice dezvoltarii filtrului biologic.
- oricum nu scapi de schimburile regulate de apa, asa ca nu te baza pe filtru ca sa-ti curete "mecanic" apa din bazin.



PS: Ascunde si tu cutiile alea de pe acvariu... cel putin, atunci cand faci poze .

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

un acvariu frumos, imi place, se vede ca ti-ai facut lectiile...
Sfat: - scoate carbonu activ si baga inele ceramice sau burete
- eu m-as fi dus cu pietrele pe toata lungimea (adica si in partea dreapta)... asta tine de gustul fiecaruia
Imi place lumina data de neoane, pestii arata superb, o combinatie interesanta, cred ca o sa incerc si eu.
Sa-ti traiasca pestii si sa te bucuri de ei

Don't force it ... Get a larger hammer.
amatorudaciclide
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/05/2010 16:11:16
Messages: 57
Location: bucuresti
IP:
Offline

pentru koala

opiniile personale sunt opinii personale si sunt luate ca atare.
pietrele - asa cum am mai spus, am incercat si cu pietre de rau (sa dea bine, ca la mama lor acasa) si cu pietre tip sist, si parca lipsea ceva (pentru mine), pana am gasit pietrele actuale (love at first sight), care deja au inceput sa fie colonizate de alge (doar brune si, din cate am citit, astea ar fi bine sa creasca in acvariu)
carbunele activ - mai in toate articolele despre filtrare, se recomanda carbune activ, burete grosier si burete fin (nrmal, ca si experienta fiecaruia isi spune cuvantul si cred ca o sa il scot, dar mai intai sa termin cutia pe care am cumparat-o )
cutiile de pe acvariu - sa vada lumea ca ma implic


pentru mihai86

motivul pentru care pitrele sunt puse doar in stanga - am lasat si un spatiu doar cu nisip "virgin" sa aiba si pestisorii mei loc de tzaka-paka


P.S. multumesc pentru comentarii


calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Da' vezi ca ptr tzaka-paka le trebuie totusi, niste locuri mai retrase...n-o fac in vazul lumii si, mai ales, plaja aia libera de nisip predispune la deranj din partea alorlalti colocatari....masculii de africani, in timpul lu' tzaka-paka au "grija" sa-si elibereze jumatate din bazin inainte de...act! Altfel, dragut acvariul.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
amatorudaciclide
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/05/2010 16:11:16
Messages: 57
Location: bucuresti
IP:
Offline

chestia cu plaja si cu "dansul" am vazut-o pe net (din pacate nu mai stiu daca era din habitatul natural sau din cel artificial) si am zis sa le ofer ceva gen "spa"

partea placuta este ca i-am si prins in flagrant cu "delictul in gura" (cu toate ca au dansat si in cele mai neasteptate locuri)

si acum o dilema pentru cine stie: 2 femele (cel putin asa cred ca sunt), una caeruleus, alta elongatus, aveau gusa la un moment dat, stateau retrase, nu prea mancau. am zis "hopa-hent", o sa fiu tatic. acum nu prea mai este atat de evidenta gusa. intrebarea este: au fost icre si s-a intamplat ceva cu ele? nu au fost icre? au fost icre si sa stau cuminte sa astept?

to be or not to be, this is the question
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Este foarte posibil ca ceea ce ai vazut pe net sa fie din mediul lor natural, unde, intr-adevar, "danseaza" in zone libere, gen plaje. Dar, chiar si acolo, masculul "amenajeaza" un fel de "con vulcanic", din nisip, inaltat pe margini si unde nu-s deranjati din cauza vastitatii mediului lor.
Ai dreptate, africanii si-o pun oriunde. , dar, pe masura ce vor creste, fiecare mascul dominant va avea "garsonul" lui unde va mana de la spate femelele.
Gusa...ai femele tinere, neexperimentate. Primele ponte si le halesc. Motivele sunt: lipsa de experienta sau de spatiu, ceea ce cauzeaza stres. Sunt si femele care isi controleaza numarul de icre...adica, depun foarte multe, primele 2-3 zile au gushi imense, dar dupa 3-4-5 zile aceasta se reduce, dar au icre in gura...probabil mai consuma din ele....dupa 14 zile gusa reincepe sa creasca in dimensiuni. Deci, la tine se poate intampla orice.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
amatorudaciclide
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/05/2010 16:11:16
Messages: 57
Location: bucuresti
IP:
Offline

"gura pacatosului adevar graieste"

tocmai de aceea am pus un strat de nisip de 5-6 cm grosime (sa isi faca de cap cum vor)... dovada o sa o vedeti (daca o sa reusesc cu ceva poze) - s-au apucat si au sapat in nisip ca chiorii, deja au facut o groapa cam de 20 pe 20 (i-am surpins in campul muncii - si continua sa sape, noroc ca sub sub nisip am sticla, ca ma trezeam cu ditamai gaura )

si cu "poantele", nu cred ca sunt stresate de spatiul oferit, dar cine stie....
mai astept un pic si daca nu cresc din nou, le prind pe cele doua si le bag niste bilute mici de otel, sa dea bine in acvariu (si aici e partea in care se aude rasul lui base)

This message was edited 2 times. Last update was at 26/05/2010 13:02:38

amatorudaciclide
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/05/2010 16:11:16
Messages: 57
Location: bucuresti
IP:
Offline

dupa ceva timp, fac un update la poze

image
image
image
image
image

sper sa va placa!

domnu' admin, se poate un help cu pozele? (si poate ma lamureste si pe mine cineva de ce nu reusesc cu pozele.....)

multumiri

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2010 15:36:06

Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, sa traiti!

Poza 1:
image

Linkul corect este
"http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs318.snc3/28583_123129387724030_100000809081996_114622_447995_n.jpg"

in loc de

"http://www.facebook.com/photo.php?pid=114622&id=100000809081996" = ceea ce ai pus tu acolo.

Cum procedezi: pe facebook, dai click dreapta pe poza, alegi "Properties" si copiezi linkul de la rubrica "Adress (URL)". Linkul e mai lung decat ce "se vede afisat", trebuie sa "mai derulezi in jos".

Ia incearca tu pentru celelalte.

Si poti folosi "Preview" inainte de a da "Submit", ca sa vezi ce o sa apara in postare.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
amatorudaciclide
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/05/2010 16:11:16
Messages: 57
Location: bucuresti
IP:
Offline

cata promptitudine

hai sa incercam

image

image

image

image

image


da, bre, mergeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
amatorudaciclide
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/05/2010 16:11:16
Messages: 57
Location: bucuresti
IP:
Offline

inca un update cu poze

image


image


image


image


image


image
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In ultima si in antepenultima poza se poate vedea o femela de elongatus cu gusa plina... bravo!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
amatorudaciclide
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/05/2010 16:11:16
Messages: 57
Location: bucuresti
IP:
Offline

multzam, este una si aceeasi care, la momentul postarii pozelor nu mai era atat de gusata.

am ales sa las "natura" sa isi faca mendrele si ca atare, cred ca a "lansat" la apa niste puiuti.... sa vedem mai incolo daca "rasare" ceva dintr-un ungher al acvariului....
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com