[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bulele de aer din acvariu se vad urat.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Asa arata acvariul meu. Un home made de 600x300x350. E cam sarac, dar e abia inceputul si nu am vrut sa-l populez prea tare pana nu reusesc sa fac tot ce e mai bun. Recent, bomba de drojdie . Ma deranjeaza bulele de oxigen si nu stiu cum sa scap de ele. Am inteles ca sunt prin magazine niste "treburi" care se lipesc de geam si ar trage acele mici bule de oxigen. Am primit sfaturi sa ridic acel oxigenator la suprafata apei, dar daca am facut asa ceva, nu mai merge. Nu arunca nici jet de apa. Ce sa fac? Cum sa fac? Sa cumpar oare un alt oxigenator+filtru incorporat? Pot face vreo modificare la cel pe care-l am acum? Sper ca intelegeti ce vreau sa zic. Pun o poza cu acvariu. In partea stanga se vede filtrul.
[Thumb - 24052010562.jpg]

[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

renunta la bulele de aer, sunt inutile. este suficient ca filtrul sa valureasca usor suprafata apei - in felul asta vei avea toata oxigenarea de care ai nevoie.



providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Am incercat, insa in momentul in care il scot la suprafata, nu mai face nimic. Se aude si merge in gol.
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai pune-l exact sub suprafata apei.
in mod normal, un filtru de acest tip are un robinet la iesire cu care se ajusteaza numarul de bule. el trage aer de deasupra apei cu ajutorul unui furtun (pe care e montat si robinetul). tot ce ai de facut este sa scoti furtunul si sa ai grija ca filtrul sa nu aiba de unde trage aer.
ideea e ca filtrul nu are cum sa scoata bule daca nu este in contact cu aerul. deci scufunda filtrul suficient de mult incat sa nu aiba contact cu aerul si suficient de putin incat sa poate valuri suprafata apei (de dedesubt).
n-ar trebui sa fie complicat deloc.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2010 11:24:26




providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Am incercat si cred ca mi-a iesit. Cel putin fata de cum era acuma e bine. Furtunul iese din acel "robinet" si ajunge intr-un reglaj, de unde poti da aer sau poti lua aer. am blocat de tot acel reglaj, iar la "robinet" am mai inchis putin si l-am lasat jumate in apa, jumate la suprafata(ma refer la tubul pe unde ieseau bulele). Acuma vad ca e bine. Apa face valuri. Acum arata asa
[Thumb - 25052010563.jpg]

[Thumb - 25052010564.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2010 11:40:29

[Email] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Am zis si mai sus, dar ma repet. Am vazut prin magazine, ca un tub, de lungimea unui termometru, cu ventuza(se prinde pe geam) o chestie care scria pe ea ca trage bulele de oxigen din acvariu pentru a da mai bine vederea acvariului. Stie cineva despre ce e vorba? A folosit cineva asa ceva?
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

despre ce minunatii vorbesti ?
scufunda tot filtrul sub apa si nu vei mai avea bule de o2.
Daca vrei o2 faci valuri.
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Pai asa am facut. Cand voi mai avea treaba pe la acele pet-shopuri, voi face poza la acea treaba, sa vedeti.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com