[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminare DIY - Temperatura functionare la droser enorm de mare  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, mi-am adaugat o alta instalatie pe langa cea existenta in capac la acvariul de 54 L ca sa am 30W. Deci inca un neon de 15W care este aprins pe un circuit de un droser electromagnetic si starter 1 X 20 W marca T&G.
Am bricolat totul frumos a iesit super okay, toata partea electrica bine izolata, droserul si starterul in afara capacului puse intr-o cutie de protectie de plastic special pentru instalatii exterioare.
Am testat tot bricolajul asta in mai multe faze. In seara asta l-am tinut cam 2 ore si ....

PROBLEMA: Se incinge ca dracu droserul, nu il pot tine in mana! Nu cred ca este normal asa ceva, si sunt curios care e cauza.

Va multumesc anticipat pentru sfaturi

PS Am dezactivat instalatia si stau pe cea normala, pentru ca oricum nu aveam in plan sa dau drumul la iluminare pana nu am CO2

This message was edited 1 time. Last update was at 02/07/2010 00:42:57


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

bobesque wrote:

PROBLEMA: Se incinge ca dracu droserul, nu il pot tine in mana! Nu cred ca este normal asa ceva, si sunt curios care e cauza.
[/size]

Droserele electromagnetice se incalzesc destul de mult (depinde de firma) dar al tau nu cred ca este normal sa nu poti tine bana pe el.In locul tau as incerca cu un droser universal de tip chinezesc care merg destul de bine la tuburile t8 si nici nu se incalzesc tare(merg foarte bine si droserele de tip LOHUIS de 36 w)
[Thumb - 14052010098.jpg]

[Yahoo!]
geo13
Member

Joined: 23/05/2009 10:50:12
Messages: 113
Location: Bucuresti -Colentina colt cu Teiul Doamnei
IP:
Offline

Asa se incalzesc droserele electromagnetice. Am avut unele care au topit plasticul la lampi care erau facute de clasa ip68(etanse la apa).
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bun deci se incalzesc in asa hal de topesc lucruri... Pai nu-mi place ideea. Ce ma mira este ca instalatia originala din capac nu se incinge asa mult.

Droserele electronice se incalzesc mai putin? Sunt o solutie?

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2616
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

dar de ce l-ai pus intr-o cutie de plastic?
cumva ca sa se incalzeasca si mai mult? )
schimba-l cu unul electronic, chinezesc, de plastic, la 10 lei bucata, nu le mai pune tot felul de protectii inutile si o sa fie ok, te misti mai departe la ce e important, respectiv acvariul si ce e in el, nu neoanele. eu folosesc astfel de drosere de mai bine de 2 ani si nu am nicio bataie de cap.



bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Chiar sunt afon in chestii d-astea cu drosere electronice sau whatever.... Deci, daca-mi dai si o marca-doua ca exemplu si cam pe unde gasesc, te pup.


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Am 5 balasturi inductive de 30 W Phillips, in functiune 10 ore pe zi (5 ore, pauza 2, 5 ore) de aproape 2 ani. Se incing de le ia naiba, nu poti tine mana pe ele. Asa sunt balasturile inductive. Montarea unui condensator in paralel cu alimentarea (corpurile noi de iluminat cam vin din fabrica cu asa ceva) ajuta un pic la diminuarea temperaturii de functionare, dar nu prea mult (poveste lunga cu imbunatatirea factorului de putere, consum si implicit caldura disipata). Balastul electronic functioneaza la temperaturi mult mai joase, daca e de firma are si o fiabilitate mai mare comparativ cu cel inductiv, dar pretul e pe masura.

PS: pe mine nu ma deranjaza prea mult temperatura balasturilor. Le-am montat in masa acvariului, unul langa altul cam la 5 cm distanta si am bagat sub ele niste distantiere - cate 2 piulite de 8 - ca sa nu stea lipite de pal. Racirea se face destul de bine, si pana in prezent nu am avut probleme.
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, la mine e mai inghesuita treaba si facusem asa: o cutie de forma fusiforma utilizata la protectia prelungitoarelor de exterior, in care am bricolat frumos si inghesuit ata balastul cat si starterul si firele...
Deci ori scot cumva afara balastul ala, ori imi iau unul electronic... As prefera unul electronic, ca nu am chef sa gasesc cine stie ce lucruri topite prin casa

Deci va rog mult, daca aveti pricepere sa ma indrumati catre unn balast electronic, raport bun performanta/pret care sa fie in stare sa faca urmatoarele lucruri: sa nu se incinga si sa aprinda un amarat de neon de 15W.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2616
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

du-te maine in obor pe la magazinele de electrice (eu am luat de la unul de pe partea stanga a magazinului cum stai in fata la McDonalds) si intreaba de balast electronic pentru neon.
tre sa coste in jur de 10-20 de lei, sa fie universal (teoretic aprinde orice putere de neon) si asta e. sunt mai multe marci, eu am si unele care se cheama Vito si unele no name.
pt un neon de 15 wati este alegerea cea mai buna. unele din chinezariile astea au si dulii pt neon, deci nici macar nu te mai chinui cu firele, bagi neonul in dulii, pui un stecher de bagat in priza si gata treaba.

edit:

uite cum am modificat eu capacul la juwel 60 si cum arata balasturile astea cu mufele aferente de neoane. instalatia de fata o folosesc si acum fara probleme, desi am facut-o acum 2 ani

image

image

This message was edited 2 times. Last update was at 02/07/2010 11:49:56




bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multzam, esti un inger
Circuitul l-am facut deja, ca dulii am cumparat de pe okazii niste dulii rezistente la apa (au o garnitura de cauciuc care imbraca perfect capul de neon) la 10 RON bucata - vezi atasament.
Deci o sa schimb doar partea de circuit a balastului.

Multumesc frumos, si sa ai o zi faina
[Thumb - socluT8-rezistentlaapa.jpg]


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2616
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

cu placere, sper sa-ti foloseasca



alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Un sfat. Incearca sa gasesti drosere (balasturi) de la Osram sau de la Phillips. Sunt mai scumpe e adevarat, dar lucreaza altfel. Vor aprinde corect tubul, repede si fara sa palpaie in plus sunt mult mai rezistente in timp.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multzam mult de sfaturi Alber dar deja am luat un balast electronic de la Obor, marca Vito.
Data viitoare caut mai mult si iau una din cele indicate.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com