[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Borcanu'  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Daca doresti pot cumpara eu un Eheim SH de aici ori nou .
Cautam amindoi ori pe Ebay,il comandam si ti-l aduc eu

fostul user ozy
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Asta n-ar fi o idee rea
Dar tu cand vii in tara?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Noi vom pleca pe 6 aprilie din Sttuttgart, o escala Viena,Budapesta, poposim olecuta la parintii mei Sf Gheorghe. Eu sper undeva 11-12 apr sa fiu in Iasi

fostul user ozy
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am inteles.
Atunci analizez situatia si vad ce gasesc pe ebay si daca ma hotarasc sa iau asa te anunt.

Mersi frumos

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

oky doky

fostul user ozy
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

L-am filmat pe Grigore in timp ce vroia sa impresioneze oglinda

http://youtu.be/UbnOONjC1ZM

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Foarte frumos.
Nu prea am vazut Spade Tail pana acum asa frumos. Doar ceva pe un albastru spalacit. (Ma refer la petshop-uri din Romania, nu la ce este pe internet)

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2012 10:01:10


Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Hahah e sanatos - bravo.
Al meu era sfios in fata oglinzii, cred ca doar odata s-a infoit la ea, in rest iesa din raza ei.

Chiar, face bubble nest de unul singur ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

@cristi: Am avut noroc sa-l gasesc
Dar si domnul de la petshop ul de unde ma aprovizionez cu pesti are in general exemplare frumoase indiferent de speciile de acolo. Probabil pe langa o sursa buna are si grija mai multa.

@iulian: Si Grigore la inceput prefera sa fuga la ascunzatoare cand vede oglinda, insa acum am insistat si probabil s-a suparat de tupeul "inamicului"
N-a facut pana acum cuib...Daca si cand o sa se intample, cu siguranta anunt aici

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

In seara asta am incercat din nou cu blood worms si spre surpiza mea (placuta) a halit ca nesatulul Maine cred ca-i dau mai putintica mancare, caci acu' i-a cam crescut burta
Am incercat si la ceilalti pesti si ei vad ca apreciaza.

Ma bucur ca pana la urma nu le-am luat degeaba

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mai impresionant decat un Betta infulecand un blood worm este o femela betta infulecand un blood worm..

Pestanul se duce pana langa worm, il musca, da din cap sa-l ameteasca bine sa nu se mai zbata ca sa-l inghita mai repede (instinctul asta, oricum e degeaba, viermele e mort!) si apoi il rontaie.
Femela insa ? Il suge de la 1cm. Nu stiu cum face. Dar daca e fomista si cade un worm pe langa ea, nu mai sta tacticos sa-l muste, il inghite cu totul de la distanta. Am ramas socat, cred ca o sa-i fac un film data viitoare.

Bravo, pare fericit

Vrem filme cu el.


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Aaa, am uitat sa zic, s-a invatat sa ia si mancarea de pe deget. De acu suntem "bro's"

Am sa mai revin cu un filmulet dupa ce iau o oglinda micuta sa o pot manevra prin acvariu si dupa ce ma lamuresc cu melodia pusa pe filmulet. Am o melodie tare buna pentru el

LE: Am vazuto femela de betta la petshop tare simpatica, dezvoltat si daca tin eu minte bine cand are dungi pe dansa in lungime e pregatita de imperechere...ei asta avea. Mi-a fulgerat un gand prin mintea asta a mea...dar m-am abtinut. Borcanul meu totusi e mic pentru 2 exemplare, chiar si temporar. Si din cate am vazut, pentru inmultire e recomandat un acvariu fara substrat si fara filtru (eventual un bolborositor). Iar alt acvariu n-am si nici acord nu primesc sa-l fac Nu de alta, dar dupa ce il golesc, nu rezista mult pana sa-mi fete mintea ceva sa amenajez in el

This message was edited 1 time. Last update was at 01/03/2012 01:52:57


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cum ziceam in topicul crevetilor, revin cu niste poze cu tigerii.
Au mai iesit un pic acum pe intuneric, putin "incurajati" si de mine. Cu lanterna telefonului atasata, am tras cateva poze.

image

image

image

image

image

Deasupra un pic din alga de va povesteam. Dar a dat inapoi de cand am ridicat un pic lampa care sta deasupra muschiului si de cand am inceput sa dozez easy carbo. Oricum, in poza e evidenta caci a focalizat pe muschi.

image

Nervos pe reflexia din geam

image

Inca vre 2-3 poze mai gasiti aici: https://picasaweb.google.com/116008472429220477361/MISCBorcanu06Martie2012#

This message was edited 2 times. Last update was at 06/03/2012 02:32:37


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Hei, l-ai trezit pe Grigore, doar ca sa tragi niste poze?
Frumosi creveti, sa-ti traiasca si sa se'nmulteasca!

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

stefanp wrote: cand are dungi pe dansa in lungime e pregatita de imperechere...ei asta avea


Stiam invers cand are dungi longitudinale e stressata (sau ma rog asa se zice) la mine le avea dimineata cateodata cand se aprindea lumina - sau cand schimb apa samd. Dungile trebuie sa fie verticale ... oricum, ideea e sa o pui in acvariul mare pana vezi ca punctuletul acela alb de sub ea e alungit un pic (iar, se spune ca asta e un alt semn) si dupa aceea o pui in borcan langa Grigore si te uiti daca face bubble nest (o pui in borcan dar fara sa-i dai drumul) de exemplu intr-un PET de 2L taiat ceva mai sus de luciul apei incat sa nu sara pestii unul la altul. Eventual si cu ceva gaurele sa circule apa, doar sa nu ajunga Grigore la ea.

Problema cea mai mare ... este ca daca vrei sa cresti puii e mult mai greu - ca va trebui sa-i separi pe masculi (in pahare mari / borcare / recipiente) samd ... si sa ii cresti ... am vazut pe net (dar nu mai dau de film - ceva asemanator cu asta dar mai multe borcane) o ferma de betta cu borcane identice si cu instalatie de picuratoare si de aerisire. De asemenea unii masculi nu vor fi frumosi si n-o sa-i vrea nimeni, si atunci ... ce faci cu ei ?

Am cochetat si eu cu ideea dar nu vreau batai de cap... nu am cui sa-i dau si unde sa-i tin.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

@cristi: Avea o noapte intreaga la dispozitie sa doarma, nu s-o fi suparat asa tare pe mine. Acum dimineata vad ca e drept la apel, deci i-a trecut
Multumesc pentru urari, in primul rand sper sa traiasca si sa scap de blestemul tigerilor

@iulian: Ups, am incurcat dungile
Ei, imi trecuse mie o idee asa cand am intrat in petshop, dar nu ma complic nici eu. Mai mare ar fi fost dorinta sa le revad procesul de imperechere (pe care l-am mai vazut o singura data pe viu, cand eram mititel si in ciuda conditiilor au avut chef de "oarece treburi" )...dar nu am acum disponibilitate sa duc pana la capat tot ce presupune imperecherea si cresterea puilor.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Foarte frumosi crevetii.Sunt dispus sa cumpar cativa puisori cand o sa ai .Si Majestatea Sa Grigore sexy ca intotdeauna ).

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai decat sa astepti la mine, mai degraba iti dau numarul de telefon al lui Dan si cumperi de la el exemplare mature.
Eu am cumparat ieri cateva bucati, ca sa refac gasca de 6. Deci are pe stoc.

Daca vrei, iti dau un pm.

Mersi pentru aprecieri

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

stefanp wrote:Pai decat sa astepti la mine, mai degraba iti dau numarul de telefon al lui Dan si cumperi de la el exemplare mature.
Eu am cumparat ieri cateva bucati, ca sa refac gasca de 6. Deci are pe stoc.

Daca vrei, iti dau un pm.

Mersi pentru aprecieri

Da ar fi o idee,astept PM si v-oi vorbi cu el,cred ca v-oi tine si eu cu un betta.Week-endul asta imi cumpar si eu.

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mai intai testeaza bettanul cu niste creveti mai ieftini, 2-3 rcsi. Tigerii sunt 12 lei bucata, nu cred ca vrei sa-ti haleasca cateva zeci de lei intr-o zi

Eu i-am pus pe astia care ii aveam caci oricum erau sortiti mortii daca ii lasam in acvariu cu rcs. Am asteptat aproape 2 saptamani sa ma asigur ca Grigore nu atenteaza la ei si pe urma am completat.

Ti-am trimis pm-ul.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com