[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tangled Roots  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Felicitari Bogdane!
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Felicitari Maestre!
Tot ce iti mai trebuie este o rama frumoasa si un perete gol, cu mult spatiu pentru viitoarele rame!


Multumesc Silviu !
Da , chiar m-am gandit sa-l printez si sa-l pun la loc de cinste impreuna cu "felicitarea" primata de la IAPLC .

Abia astept sa vad nebunia ta de acvariu , chiar sunt curios cum va arata.

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Gabi C wrote:Felicitari Bogdane!


Multumesc prietene ! ;)

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare , revin cu cateva poze ale setupului Tangled Roots din 05.11.2017 (ziua 573).
De o vreme incoace "l-am pedepsit", de aprox. 2 luni de zile e fara carbon lichid si aprox. o luna fara CO2 presurizat si numaratoarea continua...ce am observat in acest timp este ca Bucephalandrele cresc chiar mai sanatos fara CO2 , planta cea mai afectata de lipsa CO2-ului fiind Hygrophila Pinnatifida si parca nici gazonului de Eleocharis pusilla Mini nu-i prea place.

image image

image image

Utopia Reef 400
My Aquariums
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Foarte bine arata bazinul Bogdan.
Si eu am observat ca bucephalandrele merg mai bine fara CO2.
Cu riscul sa ma injure Skija ( ) cred ca CO2 presurizat e vital in primele luni de viata ale unui bazin. La un bazin matur ca al tau nu mai e o necesitate primordiala . La fel a fost si la mine in vara cu Lost nature . Ultima luna a mers fara CO2 doar cu fertilizare micro si macro .

This message was edited 1 time. Last update was at 06/11/2017 20:37:01

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Foarte frumos Bogdan! Nu vreau sa ma gindesc cita munca este acolo,
prefer sa admir rezultatul. Felicitari!

Legat de CO2 ... mai bine tac!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Gabi C wrote:Foarte bine arata bazinul Bogdan.
Si eu am observat ca bucephalandrele merg mai bine fara CO2.
Cu riscul sa ma injure Skija ( ) cred ca CO2 presurizat e vital in primele luni de viata ale unui bazin. La un bazin matur ca al tau nu mai e o necesitate primordiala . La fel a fost si la mine in vara cu Lost nature . Ultima luna a mers fara CO2 doar cu fertilizare micro si macro .


Si eu tind sa cred la fel ca CO2 nu e o necesitate primordiala , mai ales in conditiile in care nu ai plante pretentioase si daca ai un bazin matur ca al meu. Da, ritmul de crestere este incetinit putin, recunosc...ei dar in cazul meu parca ma bucura ca doar nu ma mai grabesc nicaieri, scopul meu e sa-l mentin in aceeasi forma cat mai mult timp posibil.

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Foarte frumos Bogdan! Nu vreau sa ma gindesc cita munca este acolo,
prefer sa admir rezultatul. Felicitari!

Legat de CO2 ... mai bine tac!


Multumesc Silviu , a fost putin de munca la inceput dar in asamblu asta e un setup la care nu am alocat mai mult de 2 ore MAXIM pe saptamana niciodata. Am avut grija inca de la inceput sa-l gandesc simplist din punct de vedere al plantelor , poate doar aranjarea lor a fost mai complexa sa zicem dar nici aici nu am facut vreun efort major ( am impresia ca am "o inclinatie oarecum artistica" asa ca totul imi vine natural).
Asa sa te gandesti ca in ultima perioada de aprox. 2 luni fertilizez cand imi aduc aminte , schimb apa la fel tot la 2-3 saptamani si zic eu toate astea cu un impact minim asupra lui.

Concluzia la care am ajuns eu este ca in primul an de viata ( eu asa calculez setupurile in ani de zile, nu in luni de zile ) trebuie sa faci lucrurile ca la carte astfel incat sa ai un setup longeviv si foarte usor de intretinut, asta daca iti doresti unul.

P.S. sunt multe de spus , am experimentat cate ceva cu acest setup si am tras unele concluzii personale...dar e prea mult de scris iar eu sunt un MARE lenes

This message was edited 1 time. Last update was at 06/11/2017 22:22:34


Utopia Reef 400
My Aquariums
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Poate te loveste harnicia cind ajung prin Cluj (ceea ce nu a mai fost posibil asta vara pentru ca am avut mai mult de umblat prin sud) si ne vedem, poate chiat luna asta.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Am incercat si eu cu un setup mai vechi acum vreo 3 ani parca fara co2 , a mers cam o luna bine dupa care ......hair alge , gsa , gda.......si la tine se vad mici urme de bba , gsa si hair alge

Acvariul tau merge fara co2 bine ptr ca ai plante foarte multe si absorb

Sper ca l-ai lasat asa ca vrei sa incepi altceva

This message was edited 1 time. Last update was at 06/11/2017 22:26:54

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

skija wrote:Am incercat si eu cu un setup mai vechi acum vreo 3 ani parca fara co2 , a mers cam o luna bine dupa care ......hair alge , gsa , gda.......si la tine se vad mici urme de bba , gsa si hair alge

Acvariul tau merge fara co2 bine ptr ca ai plante foarte multe si absorb

Sper ca l-ai lasat asa ca vrei sa incepi altceva


Vorba celor de la Sector 7 " semnele au fost mereu acolo ...dar voi chiar mai credeti in coincidente ?! , treziti-va oameni buni !!! " ... Hai sa lamuresc , pe timpul verii din cauza caldurii evident am facut BBA , GSA si Hair algae, fiind deja obisnuit cu asta din experientele anterioare (la fel s-a intamplat si vara trecuta) iar acum tot ce se mai vede este ca urmare a anotimpului calduros care a trecut. Hair algae nu mai am ( nu stiu unde ai vazut tu), BBA mai am foooarte putin iar GSA se mai face pe lemn si pe cate o frunza de anubias sau bucephalandra dar total neglijabil zic eu .( acum tu stii ce puternica e lampa de la ADA ca doar de la tine o am , merge 6 ore continuu la intensitate maxima imposibil sa nu faci putin GSA pe decor si pe plantele cu crestere lenta daca sunt in batatia directa a lampii si pana la urma nici nu vreau sa-mi fac un scop in viata din a avea cel mai curat acvariu plantat de pe planeta, fara pic de alga..nu de alta dar nici nu exista! ).
Concluzia la care am ajuns si eu intr-un final e ca " iarna nu-i ca vara" !

Cert e ca eu nu incerc sa demonstrez nimic la nimeni si nici ca stiu mai multe, pur si simplu e lenea mare si motivatia mea pentru acvaristica plantata este in stare latenta.

Nu vreau sa incep altceva in materie de plantat, cel putin nu cu acvariul de acasa.

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Poate te loveste harnicia cind ajung prin Cluj (ceea ce nu a mai fost posibil asta vara pentru ca am avut mai mult de umblat prin sud) si ne vedem, poate chiat luna asta.


Sper sa am si eu timp liber atunci cand ajungi prin Cluj sa ne vedem la o poveste .

Utopia Reef 400
My Aquariums
unqben
Junior member

Joined: 08/04/2016 10:40:13
Messages: 63
IP:
Offline

Foarte fain arata bazinul, este o "betie" de culori de nuante acolo, foarte frumos armonizate ! Chiar daca nu sunt o figura ilustra pe acest forum ( deocamdata ) permite-mi te rog sa te felicit - Superbe plante ! , asa ceva mai rar..

This message was edited 1 time. Last update was at 30/11/2017 22:40:51

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc mult pentru cuvintele frumoase, ma bucur ca iti place si ca ai inteles exact unde am vrut "sa bat" cand am ales atatea nuante si texturi!

Utopia Reef 400
My Aquariums
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sa trecem la lucruri cu adevarat serioase: bazinul asta trebuie conservat si pus in vitrina, pentru posteritate.
Ai mana buna si la plantate si la marine

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Sa trecem la lucruri cu adevarat serioase: bazinul asta trebuie conservat si pus in vitrina, pentru posteritate.
Ai mana buna si la plantate si la marine


Multumesc Dan , ma bucur ca apreciezi acvariile mele !

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc colegilor de acest forum pentru interesul cu care acest juranal a fost urmarit.
Jurnalul se poate inchide, setupul a fost desfiintat astazi.

Numai bine , rau la nimeni !

Utopia Reef 400
My Aquariums
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com