[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salut  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

O poza din august
Nu stau cu ochiul, sunt sub tratament, merg zilnic la control.
[Thumb - 20863320_10211117273508063_4686079852237530042_o.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 21/11/2017 12:36:17

Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

payti wrote:Legat de caras, cum as putea sa l tratez????


Ia vezi, seamana cu ceva de aici?

https://www.google.ro/search?q=ulcer+goldfish&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiKtbvTvM_XAhUJOBoKHcmABZUQ_AUICigB&biw=1866&bih=1048


payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

nu seamana. initial era doar rosu, apoi s a umflat
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

daca tu crezi ca s-a marit acea rana... mai pune niste poze.. incearca sa le faci cat mai clar....asta in cazul in care nu trebuie sa folosesti okiul cu pricina

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

payti wrote:O poza din august
Nu stau cu ochiul, sunt sub tratament, merg zilnic la control.

eu cred ca erai la doctir.. la chrurgie reparatorie sau ceva in genul..aveai degetul prea mare in diametru si vroiai sa il faci mai mic...stiu io....

Mai facem haz de necaz.. ca romanul...Eu am avut o perioada, aveam treaba cu cuiele...nu exisdta SAPTAMANA sa nu iau inul.. ori la munca ori acasa...cind in talpa cand in mana..dar mai rau am luat de 3 ori.. odata in mana.. a iesit pe partea cealalta,in centrul palmei.. noroc ca nu a atins ceva nasol... asta a fost un noroc,.. si de 2 ori in talpa...ce am injurat de toti sfintii atunci... parca imi intrase in creier

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ultimele modificari .... Am inceut sa vad. Carasul este mai bine, ii scade rana! I am dat morcovi. Sa vada mai bine si sa nu se mai raneasca
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Si o poza
[Thumb - 20171125_191804.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Incepe sa arate interesant. Moss-ul va ramine asa, in smocuri sau planuiesti sa-l extinzi. In forma asta arata foarte bine.
A meritat efortul ... si spitalizarea!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Deocamdata las asa sa vad cum creste, mai am o rezerva de moss pe o piatra in spate, prinsa cu nailon. Mi se pare cam mare pomisorul. Nu mai par asa mari stancile ... Oricum, nu cred sa pot sta fara sa fac nimic, mai ales ca iarna i lunga ...
De vreo satamana am inceput sa pun profito. Inca continui sa pun apa acidulata, zilnic! Nu imi dau seama cum e, dar rau nu e. Nu am pus mai multa apa ca mi se parea ca o lua razna carasul, dar dupa aceea am observat ca seara fermenteaza mancarea in el si se ridica ca si balonul la surafata Deabia mai coboara la fund, innotand din greu. Dar dimineata este OK.
Posibil sa cumpar si easycarbo sa vad diferenta.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Iti place sa experimentezi. Asta nu e rau. Insa, ti-am mai scris cu ceva timp in urma : in acvaristica sunt citeva carari batatorite. Una din ele este cea a CO2.
Eu as cumpara un sistem ieftin si simplu, cum e cel de la Tropica, si nu as folosi lichide.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am uitat, apropos de dospit mancarea in caras: IL FOLOSESC PE POST DE REACTOR DE CO2 O sa ma mai gandesc legat de CO2, este vreme ... Vreau sa vad cu easycarbo si cum e cu algele, vad ca BBA tot mai incearca sa se faca pe Anubiasi ... dar ii rezolv cu alcool. Ser sa nu se invete si plantele la alcool!

This message was edited 3 times. Last update was at 25/11/2017 22:08:12

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ai sa ramii cu niste plante betive ... dar cu simtul umorului!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am uitat sa spun, mossul l am lipit tot cu picatura, dar cu gel! M am riscat iarasi zi.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Gelul e OK. Nu curge, nu se intinde, si nici nu lipeste rapid, asa ca mai poti corecta cite putin.
Mai cu seama, nu tisneste din flacon. Adica exact chestia de care e bine sa te feresti pe viitor.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

payti wrote:Deocamdata las asa sa vad cum creste, mai am o rezerva de moss pe o piatra in spate, prinsa cu nailon. Mi se pare cam mare pomisorul. Nu mai par asa mari stancile ... Oricum, nu cred sa pot sta fara sa fac nimic, mai ales ca iarna i lunga ...
De vreo satamana am inceput sa pun profito. Inca continui sa pun apa acidulata, zilnic! Nu imi dau seama cum e, dar rau nu e. Nu am pus mai multa apa ca mi se parea ca o lua razna carasul, dar dupa aceea am observat ca seara fermenteaza mancarea in el si se ridica ca si balonul la surafata Deabia mai coboara la fund, innotand din greu. Dar dimineata este OK.
Posibil sa cumpar si easycarbo sa vad diferenta.



nu e din cauza ca fermenteaza mancarea in el.....carasii sunt pesti carora le place sa se joace cu bulele de oxigen sau aer.. daca ai urmaresti, vezi ca de multe ori ies la suprafata,trag cate o gura de aer si cind ciboara ,da drumul aerului pe la branhii. Alta faza prin care se "HRANESC" cu aer e cu mancarea.. daca le dai fulgi sau ceva plutitor, majoritatea trag si aer si o perioada se cam chinuie sa coboare... asta in cazul fericit,dar sa ai vezi cand ,atat de nehaliti sunt incit trag aer de se ridica cu burta in sus...
e indicat sa le dai mangare care nu sta la suprafata,sau fulgii inmuiati ca sa se scufunde\

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am facut proba cu mancare scufundata doar, tot asa se ridica, merge el cum ai spus si ia bule de aer pe care apoi le elibereaza. Eu cred totusi ca se si produc gaze de la digestie. Ar trebui sa i atasez o contragreutate
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Vezi ca sunt hranitoare speciale pentru carasi. Nu-mi amintesc unde dar am vazut dispozitive de felul unor tuburi care se scufunda in apa iar hrana se pune prin partea emersa. Hrana se inmoaie si se scufunda astfel incit este pusa la dispozitia carasilor in zona medie a apei. Imi imaginez ca nu e foarte dificil de construit un astfel de dispozitiv, seamana mult cu hranitoarele pentru creveti. Sunt si alte variante care permit hranei sa fie preluata dupa ce se inmoaie. De exemplu :

http://www.zoofast.ro/trixie-hrnitor-rotund-pentru-peti-pg-14950.html

sau ceva de genul acesta :

https://www.nevertebrate.ro/inel-hranire-eheim-feedingstation-17521

This message was edited 2 times. Last update was at 26/11/2017 20:31:23


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

intre cei 7 pe care ai am, sunt 2 care exagereaza cu aerul...un blak moor si unul auriu....blak moor nu ia asa mult.. daca a prins dimineata, pina seara si-a revenit dar celalalt.. e innebunit dupa aer.. si totusi sunt norocos ca nu ia ca sa se intoarca cu burta in sus.. eu caind vad ca nu poate sa coboare calumea, nu ai mai dau mancare pana a doua zi.. normal isi revine, daca nu, pina nu il vad ca innoata normal nu le mai dau mancare..sufere putin si ceilallti dar.. nu e nevoie sa il scot pe tocator sa se zbata putin ca sa elimine aerul...nu il stresez

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Silviu, le dau mancare granule care coboara rapid, le mai dau fulgi la care nu prea apuca carasul deoarece zebrele curata raid. Nu vreau hranitor, ca sa mai caute ei dupa mancare, si asa nu au de lucru toata ziua. Nu imi fac probleme daca ramane mancare neconsumata.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ar trebui sa iti faci probleme daca ramane mancare neconsumata...mincarea care nu se consuma plus dejectiile pestilor,inseamna mai mult amoniac,mai mult de lucru pentru bacteriile din filtre.Nu ai sa vezi pesti morti de foame...daca dai mai putina mancare .nu inseamna ca mor de foame,dar ai productie de amoniac mai mica

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com