[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Red Sea Max C-250 in black  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Pfffff. Imi pare rau.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Pacat , poate stii totusi de unde provin pestii, adica sunt din ferme sau din captura, intreb pentru ca la Botosani este un acvariu marin public (la mall) , imens ,apreciez la circa 5000 litrii, cu relativ putini corali si nu foarte multi pesti.Desi este intretinut de o firma si este genul de acvariu destept(automatizat )am observat ca la trei -patru luni pestii par a fi altii ,si dupa mici cercetari am dedus ca mor relativ repede , sunt adusi altii ,si tot asa(acvariul are 5-6 ani de functionare)Concluzia mea ar fi ca desi acvariul este sufcient de mare ,nu pare a fi o garantie a succesului, sigur sunt factori de stres ,hrana etc.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ca tocmai mi-a implinit bazinul 3 ani de la prima apa. Bai nene, la mine e ca la tiganci, nici naiba n-ar putea sa-mi masoare parametri apei, ca sculele nu au scala asa de mare.
Schimb de apa.. cand imi aduc aminte (si am memoria scurta), mancare ori fara numar ori uit de ei, dar pe cuvantul meu ca merge de minune. N-am mai pierdut pesti (ultimul peste mort a fost o sinucidere), coralii (aia naspa, moliciuni) merg de minune.. skimmerul nu a functionat cine stie cate saptamani (blocata pompa de melci) si tot ce fac e sa ii sterg geamul ca ma scoate din sarite sa-l vad murdar.
Si avem o intelegere: eu nu pun mana pe acvariu, iar acvariul nu ma deranjeaza pe mine.

Ca sa rezumam, stabilitatea e cheia. Nu umbla la acvariu decat daca e necesar.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pacat de Morish, ei sunt mai speciali nu rezista foarte mult nici in litraje muuult mai mari, 2-3 ani exceptional nu stiu de caz mai longeviv la romani cel putin, cred ca e o combinatie de calitatea apei(spatiu?!) si hrana speciala
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

O sa incerc sa fac un set de teste pe lumina naturala.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Teste n-am facut, dar acum ca mi-a mai trecut, trebuie sa spun ca ma asteptam sa moara. Il hraneam la mana, pentru ca pestele, desi manca bine, avea o problema cu vazul. Globii oculari erau mai mari decat e normal, probabil din cauza unei cornee prea groasa, ceea ce ducea la o eroare in estimarea tintei de un cm mai jos. Ca atare, nu reusea sa manance decat direct din cub.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

De vreo doua zile, am si o veste buna cu acest acvariu: o armata de (probabil sute) de melci colonista.

Am adaugat vreo 3-4 specimene la inceput de tot, pe cand acvariul era steril, ma bucur ca au reusit sa se gaseasca.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Cum mai merge bazinul?

My nano reef



[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Blue14 wrote:Cum mai merge bazinul?


Cel din living room se matureaza inca, insa la frag tank lucrurile par sa mearga cu mult mai bine. Probabil ca a ajutat si refugium-ul generos.

[Thumb - 20210116_161736.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com