[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Va Salut!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu personal nu umblu deloc acolo, curat doar buretii, in apa scoasa si atat, oricum cand muti filtrul deranjezi mizeria asa ca, cand o sa ii dai drumul o sa se curete in timp, eu am sertare, nu saculeti, dar e acelasi lucru. Eu iti spun sa nu te atingi, acum faci cum vrei.

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Poate nu se compara sau nu se poate face la acel filtru , eu am filtru extern. Iar primul care face contactul cu apa este un un burete grosier care e pe fundul filtrului,dupa acea am pus materialele filtrante .
In 6 luni nam desfacut filtru pana acum o saptamana eram si curios.Materialul biologic in afara de colonizarea cu bacteri nu avea nimic pe el mizerie.
Sub buretele grosier sa adunat ceva dar tot nu era de curtat.
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cand pui materialele in saculeti se aduna caca in ei. Eu ii flescaiam de 2-3 ori in apa scoasa din acvariu, sa iasa grosul cacutului.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Exact asa am si eu la acvariul cu creveti, matrix in saculeti si perlon deasupra. O data pe luna spal perlonul si saculetii cu matrix in apa lasata la declorinat si tratata. Se imprastie putina mizerie in acvariu, tocmai de asta fac operatiunea in ziua in care schimb apa si aspir, pentru ca o parte din mizerie intra inapoi in filtru, dar o parte se aseaza pe substrat.
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Cand pui materialele in saculeti se aduna caca in ei. Eu ii flescaiam de 2-3 ori in apa scoasa din acvariu, sa iasa grosul cacutului.


Exact asa am si eu la acvariul cu creveti, matrix in saculeti si perlon deasupra. O data pe luna spal perlonul si saculetii cu matrix in apa lasata la declorinat si tratata. Se imprastie putina mizerie in acvariu, tocmai de asta fac operatiunea in ziua in care schimb apa si aspir, pentru ca o parte din mizerie intra inapoi in filtru, dar o parte se aseaza pe substrat.


Multumesc dragilor, aveam nevoie de confirmare
[Email]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Acum, melcul este un melc comunitar (physa marmorata cred) dar nu e stress cu el pt ca ajuta, doar sa controlezi inmultirea lui.

Mda, m-am umplut de melci , nu prea am stiut sa-i controlez, am vreo 5-6 adulti si restul pui (cred ca sunt vreo 20-30).....rog help cum sa ii tin in frau , sau sa-i mai exterminez.
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Inmultirea exagerata poate fi un semn ca ceva nu e bine in bazin.
Ai mai multe optiuni:

- culegerea manuala, pe masura ce apar (probabil ca au deja oua depuse prin tot bazinul)
- capcana pentru melci
- optiunea mea favorita: baga 1-2 melci Anentome Helena https://www.nevertebrate.ro/anentome-helena-melcul-asasin-272

Vad ca inca suntem la sectiunea "despre noi", unde doar ne prezentam.
Ar fi timpul sa incepi un jurnal in sectiunea potrivita si sa faci un rezumat acolo (acvariu, flora, fauna, data start, echipamente, mentenanta, aditii, etc)


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Mercic Boss,

- optiunea mea favorita: baga 1-2 melci Anentome Helena https://www.nevertebrate.ro/anentome-helena-melcul-asasin-272

cred ca asa o sa procedez...

Vad ca inca suntem la sectiunea "despre noi", unde doar ne prezentam.
Ar fi timpul sa incepi un jurnal in sectiunea potrivita si sa faci un rezumat acolo (acvariu, flora, fauna, data start, echipamente, mentenanta, aditii, etc)


Nu se poate muta toata discutia?, ma gandesc ca mai sunt incepatori ca mine si pot citii tot topicul....oricum sunt dator cu o limonada .

P.S. daca nu se poate muta tot, am sa fac un rezumat si o sa incep un jurnal nou

This message was edited 3 times. Last update was at 15/09/2022 10:26:59

[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ii culegi manual si ai grija de echilibrul din bazin: mancare putina la pesti, cules frunze si plante moarte, schimburi de apa, din astea normale.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Eu credeam ca sunt vrajeala capcanele pentru melci, pana am vazut video-ul asta
https://m.youtube.com/watch?v=JLw9c9Q-Evo - Capcana pentru melci de la Sera
Edit: sari peste partea cu montajul, da la min 7:15

This message was edited 1 time. Last update was at 15/09/2022 17:31:32

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Au zis bogdaproste malacii aia

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Fadds wrote:Eu credeam ca sunt vrajeala capcanele pentru melci, pana am vazut video-ul asta
https://m.youtube.com/watch?v=JLw9c9Q-Evo - Capcana pentru melci de la Sera
Edit: sari peste partea cu montajul, da la min 7:15

pfff super capcana....cred ca tre sa-mi iau si io niste malaci, la cat melci am
[Email]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Continuam discutia aici
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/49272.page#p441100

Se poate inchide jurnalul.
Multumesc,
[Email]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com