[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal de incepator/bord  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

minnardy wrote:Ahhh....speram sa fii din Bucuresti...in 21 voi fi la Bucuresti si-mi puteai da niste viermi ptr identificare.
Ai hranit pestii cu tubi vii? Ca astia se pot afunda in substrat si o duc bine...sau unde sunt localizati viermii aia?


din pacate eu ajung pe 18 dim in bucuresti si plec pe 19 ...pesti nu am ...deloc, am avut dar sunt intr`un alt acvariu , iar tubii nu am bagat niciodata, viermii subtiri sunt si in substrat si uneori pe geramuri, dar foarte rar, in principiu seara dupa ce sting lumina apar la interval , ma gandesc ca una din cauze poate fi lipsa aspirarii substratului, pentru ca nu am facut-o sa nu pierd noii pui de creveti

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:

castigatorul la cea mai mare frunza(de pana acum) de pe un anubias nana :
image
(frunza aparuta dupa adaosul de macro)



nu e anubias. e ceva echinodorus.

Acvariul meu
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Iar daca era Anubias nu avea ce cauta acolo . Locul i-ar fi fost pe o buturuga sau o piatra. Cred ca stii asta, nu? Alfel risti sa strici o planta careia trebuie sa-i purtam un respect deosebit.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

am zis ca e ceva anubias mic, dupa forma, si dupa cum creste, si da stiam ca se leaga de ceva dar l-am lasat in nisip pentru ca in momentul cand l-am introdus in acvariu avea doar 2 frunze, si nu am stiut ce sa fac ... momentan inca mai caut despre el, poze si numele adevarat, daca stie cineva ce este puteti sa imi spuneti, sa nu mai fac confuzii

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:am zis ca e ceva anubias mic, dupa forma, si dupa cum creste, si da stiam ca se leaga de ceva dar l-am lasat in nisip pentru ca in momentul cand l-am introdus in acvariu avea doar 2 frunze, si nu am stiut ce sa fac ... momentan inca mai caut despre el, poze si numele adevarat, daca stie cineva ce este puteti sa imi spuneti, sa nu mai fac confuzii

Asteptam, vedem, parca si io am ceva asemanator.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
eu_florin3l
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2007 13:25:15
Messages: 38
Location: Constanta
IP:
Offline

mie imi pare a fi un echinodorus aquartica

http://www.youtube.com/watch?v=hTT3K0HHbnQ
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:momentan inca mai caut despre el, poze si numele adevarat, daca stie cineva ce este puteti sa imi spuneti, sa nu mai fac confuzii

Este o varietate de echinodorus. Care exact... nu stiu, dar una care va creste mare, va da frunze din ce in ce mai mari. Se va inalta foarte mult si va creste repede.
[WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

doar o poza si atat, pentru ca stiti detaliile, cred ca asta e varianta finala, astept sa se dezvolte totul acum ....
image

ps. MULTUMESC marius(marusanu) pt background

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Va salut dragi colegi ...dupa aproape 1 luna vin si eu cu un update. Pe scurt ce s-a intamplat cu bazinul meu :
Am mai adaptat inca un tub de 15w , philips 830 ...da stiu ca este galben/portocaliu , dar nu am gasit 865 la dimensiune de 50cm maxim, Nici T5 nici T8. Daca stiti cumva de unde pot achizitiona doar UN tub va rog mult ajutati-ma si pe mine.

Plante
...nici o specie noua, in seara asta voi pune cateva fire noi de limnophila aromatica, pentru ca ale mele sunt inca pui

riccia a crescut in cantitati industriale, am tuns-o, "replantat" inca pe
cateva pietre

H.C.(cuba) se intinde de toata frumusetea, iar de cand am adus al 3-lea neon "bolboroseste" intr-o veselie

Blyxa si Zaterifolia au inceput sa se ingalbeneasca/topeasca de vinerea trecuta cand, reductorul meu de presiune a decis sa faca pe nebunul, iar cand am ajuns acasa culoarea din testerul permanent de co2 era un galben spre rosu ...nu vreau sa stiu ce ph aveam , si da, toate vietatile erau
concluzia care am tras-o este ca au consumat toate substantele nutritive din apa si acum am inceput sa maresc unpic doza de fertilizare
ferropol 24 - 2picaturi in loc de 1
ferropol saptamnal -1,5ml zilnic
pps pro -> 1,5ml in loc de 1ml

Lumina:
aquaglo + sunglo + osram 830 = 45w
program iluminare cu 4h la pranz....

"Chiriasi"
aproximativ 15 creveti red cherry

Alge
Cladophora s-a topit efectiv dupa intamplarea de vineri, se poate observa in una din poze ... GDA-ul este la locul ei pe plante, iar pe geamuri in unele locuri mai apar cateva puncte de alga bruna cred eu

CO2 zilnic 2-3b/s

siii cam atat....nu prea mai imi vine nimic in cap ...orice intrebari aveti raspund cu cea mai mare placere....

si poze bineinteles, unde se poate obesrva cum se "topeste" zasterifolia si blyxa

image image

image image image

Am uitat sa mentionez si restul plantelor

Riccia sp. ''Dwarf',
H.C.Cuba,
Hemianthus micranthemoides,
Didiplis ,
Blyxa japonica,
Heteranthera Zosterifolia,
Limnophila Aromatica
Alternanthera Lilacina,
Hygrophila polysperma,
O specie de echinodorus pitic,
Inca o specie de echinodorus
Pogostemon helferi,
Utricularia Graminifolia,
si inca 1-2 cred

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Io zic sa lasi acolo 830-u' si sa schimbi SunGlo.

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

pentru ca azi dimineata m-am trezit unpic mai devreme ...si ma plictiseam pana sa plec la munca ...am zis sa imi trag bazinu in poze ... asa ca vin cu un update

plante ...
zosterifolia si blyxa si-au revenit dupa ce am marit cu aproape jumatate fertilizarea micro ...ca si numar/specii sunt aceleasi, vreau sa mai scap de cateva specii ....si chiar as vrea sa inlocuiesc zosterifolia ...cu o planta care se face tot "tufa" ...aici sunt deschis la oriiiice recomandare doriti sa imi dati
Zosterifolia este superba, singuru lucru care ma deranjeaza este numarul imens de radacini care dau la fiecare nod
Utricularia graminifolia care ziceam eu ca o am in acvariu se dovedeste a fi defapt o specie de lilaleopsis (ultima poza)
Riccia se inmulteste ca nebuna, desi imi da impresia ca frunzele parca arata ciudat

Lumina:
aquaglo + sunglo + osram 830 = 45w
program iluminare cu 4h la pranz....


"Chiriasi"
aproximativ 14 creveti red cherry (jumatate din unul l-am gasit in filtru, cred ca a intratla paletele de la pompa)

Alge
ma exaspereasa GDA-ul care se intinde de la pietre si pe cateva plante ...

CO2
zilnic 24/24 2-3b/s

O alta problema cu care ma lovescde aproape 1 sapt este o "pojghita" de ceva albicios in testerul permanent de co2, veti vedea in poze despre ce zic ... Nu imi dau seama de la ce poate sa fie, dar il paste o baie in clor (pe tester bineinteles). Daca il scot din apa, pojghita respectiva ramane pe degete ca un gel ...Mentionez ca co2 bag din butelie si nu din bomba

orice parere/sfat/obiectie/indrumare, astept mai mult decat nerabdator

image image image
imageimageimage

PS. daca am omis vre-un spatiu pe undeva imi cer scuze dar este tastatura care face pe nebuna

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Legat de substanta aia gelatinoasa. Tu zici ca la tine este in tester. Ceva asemanator am avut si eu, intr-un bazin mai mic, pentru pui, si se forma pe ventuzele de la incalzitor si filtru. Initial am crezut ca si-au facut melcii de cap prin zona, dar tinand cont ca am scos cam 2 linguri zdravene din acea substanta, am eliminat varianta. A fost de ajuns sa schimb ventuzele, cu unele JBL si problema a disparut. Probabil ca materialul din care erau facute (cauciuc) era prost sau avea o substanta ceva, care in apa producea scarbosenia aia. O gelatina perfect transparenta, asta a fost la mine. La tine nu pot vedea, ca Image shack-ul asta nu se deschide neam.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

alber wrote:Legat de substanta aia gelatinoasa. Tu zici ca la tine este in tester. Ceva asemanator am avut si eu, intr-un bazin mai mic, pentru pui, si se forma pe ventuzele de la incalzitor si filtru. Initial am crezut ca si-au facut melcii de cap prin zona, dar tinand cont ca am scos cam 2 linguri zdravene din acea substanta, am eliminat varianta. A fost de ajuns sa schimb ventuzele, cu unele JBL si problema a disparut. Probabil ca materialul din care erau facute (cauciuc) era prost sau avea o substanta ceva, care in apa producea scarbosenia aia. O gelatina perfect transparenta, asta a fost la mine. La tine nu pot vedea, ca Image shack-ul asta nu se deschide neam.


nici aici? daca nu merge, aici, e o arhiva cu pozele de mai sus la marimea originala, 7mb in total

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Aha, acuma da. Nu imi dau seama prea bine din poza, dar tiam spus. Gandeste-te la un silicon transparent, de consistenta unei piftii nu foarte tari. Asa era la mine, pe ventuze. Cumva testerul tau este din plastic?
Si inca ceva. Daca nu este vreun cuib de melci, curata-l si vezi daca mai apare.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

alber wrote:Aha, acuma da. Nu imi dau seama prea bine din poza, dar tiam spus. Gandeste-te la un silicon transparent, de consistenta unei piftii nu foarte tari. Asa era la mine, pe ventuze. Cumva testerul tau este din plastic?
Si inca ceva. Daca nu este vreun cuib de melci, curata-l si vezi daca mai apare.


da este din plastic, iarmelci nu mai am de loc ....cat despre curatat ...azi il curat ...maine este la loc , sa vedem dupa baia cu clor cum va reactiona

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Daca iti apare doar pe acea piesa din bazin, inseamna ca are o problema materialu' din care e facuta. Mai cinstit ar fi unu din sticla. Dar incearca intai sa-l imbaiezi

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Testerul ala e SERA? Daca da, d-ala am avut si eu. Sigur nu e de vina calitatea plasticului.

GDA se lasa in pace. E o ciudatenie de alga care exista sub forma de zoospori. Astia se pot misca si inoata spre locuri unde li se pare lor ca e mai bine sa traiasca. In general zone bine iluminate. Se asaza acolo si stau. Dupa ceva timp, intre 2 saptamani si o luna incep sa considere ca si-au facut datoria si forma de zoospor moare lasand loc incet-incet unei forme statice. Schimbarea asta este vizual evidenta, din praful ala verde initial, alga incepe sa arata ca o crusta, ca o acuarela verde inchis. Daca mai astepti putin va deveni verde-gri. In momentul asta in functie de timp/rabdare/dispozitie poti sa o razui de pe geam sau o sa cada singura in cele din urma. Oricum ar fi, in momentul indepartarii va trebui sa faci 1-2 schimburi mari de apa.

In toata perioada de "asteptare" se continua cu fertilizarea si schimburile de apa in mod normal. Atat ca la un moment dat n-o sa mai vezi nimic in acvariu decat privind pe deasupra. Este cu adevarat un test de rabdare pentru acvarist, mai ales pentru cei la care acvariul constituie o piesa decorativa in casa.

Este cea mai simpla metoda sa scapi de GDA. Ideea e ca in timpul existentei formei mobile (2-3 saptamani, poate chiar o luna) de zoospor sa nu o razui de pe geam/plante/tehnica, ci sa o lasi in pace. Altfel zoosporii indepartati mecanic se vor atasa din nou cam in juma de ora, probabil intr-o zona mai prielnica.

Daca dupa asta apare din nou, va trebui sa te gandesti la cauza si sa o indepartezi. Cauza, fiind, evident, cel mai probabil legata intr-un fel sau altul de CO2
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare ...ca de obicei vin cu un update....
Gelatina de pe testerul de co2, a cam disparut, am observat ca apare in momentul in care maresc debitul la co2 ... ciudat ... am lasat`o in pace si a disparut ...acum vad ca iar s-a facut o mica pojghitza, dar o las in pace
Am renuntat la o mare parte din plante, ca si specii , si am ramas doar cu ce era mai evident in bazinul meu ...
Toate pietrele le-am scos atent din bazin ... le`am bagat in baie de clor 50/50(50% apa 50% clor) au zacut acolo 10min, apoi le-am clatit bine si le-am reintrodus in bazin ...


Plante:
Riccia sp. ''Dwarf',
H.C.Cuba,
Micranthemum micranthemoides
Blyxa japonica,
Heteranthera Zosterifolia,
Limnophila Aromatica
Alternanthera Lilacina,
Utricularia Graminifolia

Lumina
aquaglo + sunglo + osram 830 = 45w
program iluminare cu 4h la pranz....

Fertilizare:
Co2 1-2 bule pe sec
PPS pro 1ml zilnic
Ferropol 1ml zilnic
Ferropol24 2picaturi zilnic

Pesti:
5 pui de moly, de maine urmeaza 25 de microrasbora galaxy, iar molynezii mutati

Nevertebrate
aprox 35 red cherry
4 neritine 2cu dungi 2 punctate ...nu le stiu exact denumirea

image

voi pune si o poza 2 maine, poimaine cand imi vin microrasborele

cat despre modelul de pe geam ... este GDA texturata de neritine .... am ramas uimit ce treaba buna fac ...geamu era verde inainte, si nu mai puteam sa vad bine prin el de ce avea pe el, am preferat sa nu razui GDA-ul sa nu se puna inapoi pe pietre...se pare ca neritinele m-au ajutat cu aspectul asta ....concluzia .... le recomand din tot sufletul

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sint multumit . Imi plac pietrele.
Parca as vrea pietrele un pic mai in spate si Heteranthera un pic mai joasa.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

imi place la nebunie. Bv
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com