[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ochi umflat scalar!!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

unul dintre cei 2 scalarei ai mei are ochiul umflat...nush cum sau de ce...este pur si simplu un pic scos inafara...celalalt ochi n-are nimic...este posibil sa fie vreo boala?sau mai degraba sa fie o lovitura??
[Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Am citit ca se pot obtine rezultate bune cu Baktopur Direct.

E posibil sa se vindece cu Cloramfenicol 80 mg/litru.

Esential e sa incepi tratamentu' repede.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

ms,mai are cineva vreo idee inaint sa ma duc sa cumpar "the medicine"?
[Yahoo!] [MSN]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Sau se poate folosi solutie oftalmica Ocuvit, de uz uman. Oricum, cred ca nu e lovitura ci un inceput de exoftalmie

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Apropo Ocuvit este "doar" 50 lei noi smilie

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

tin sa precizez ca umflatura nu are nici o culoare aparte, roseata sau altceva...e ca si cum ochiul ala este crescut extra...dar tot umflat este pt ca pina ieri era normal
[Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dark4ce wrote:tin sa precizez ca umflatura nu are nici o culoare aparte, roseata sau altceva...e ca si cum ochiul ala este crescut extra...dar tot umflat este pentru ca pina ieri era normal

Si acum ce ai de gind sa faci? Astepti sa ia toate culorile curcubeului?
Tratamente ti s-au sugerat, asa ca...
unul
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2004 21:37:56
Messages: 32
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Exact cu aceleasi simptome am acum in carantina un scalar. Tratamentul aplicat este Cloramfenicol 80 mg/l. Din pacate rezultatul a fost dezamagitor: dupa primele zile de tratament unul dintre ochi s-a desumflat frumusel, urmand o lunga perioada de stagnare, dupa care s-a reumflat. Am concluzionat ca antibioticul este slab sau nepotrivit pentru infectia existenta.

believer...
[Yahoo!]
Madalin Dorobantu
Member

Joined: 16/06/2003 07:04:48
Messages: 244
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Baktopur ! nu mai sta ca pierzi timpul si ochiul scalarului!

Nu fi trist vor veni si vremuri mai bune!

[Email]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

un piranha ajuta sigur. dar trebe sa ii mai bagi si alti scalari dupa aia, asta e singurul inonvenient!

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

furnici wrote:un piranha ajuta sigur. dar trebe sa ii mai bagi si alti scalari dupa aia, asta e singurul inonvenient!

Se pare ca ai o gindire extrem de profunda...Cum de nu s-o fi gindit nimeni la asta? :o
Dar ce ai zice daca te-ai afla si tu intr-o situatie asemanatoare si ai primi asemenea sfaturi inteligente? Mai ridem, mai glumim, dar totul are o limita.
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

ok, din pacate abia azi am reusit sa strang banutzi sa cumpar baktopur si am citit "prospectul" care zice ceva de gen sa nu folosesc filtrul cu carbuni activi.Asta ar insemna sa nu mai folosesc filtrul timp de 3 zile...pina la sf tratamentului.Parca nu m-ar lasa sufletzelul sa fac treaba asta..are cineva idee ce se poate intampla dak totusi folosesc filtrul?
In schimb, tot pe prospect zice sa aerisesc apa cat mai mult(ceea ce nu e o problema pt k am o perdea de aer de 30cm)...oare se poate intampla ceva dak opresc filtrul 3 zile(pe timpul tratamentului) si tin doar pompa pt perdea non stop?
[Yahoo!] [MSN]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

De ce nu scoti afara carbunii pe timpul tratamentului? Eu i-am scos dupa ce s-a ciclat acvariul.
[Yahoo!]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

mda...am stat si m-am gandit...si oricum carbunii cred k au cam 6 luni decand i-am pus...si ma gandesc sa-i scot si dupa tratament sa-i inlocuiesc... sau sa-i usuc in cuptor... dar cred ca mai bine-i schimb.. alti bani...alta distractie
[Yahoo!] [MSN]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

parca s-a mai discutat treaba asta cu incalzitul la cuptor. am inteles ca trebuie o temperatura mult mai ridicata decat cea care o obtii cu gazul la maxim.
[Yahoo!]
Madalin Dorobantu
Member

Joined: 16/06/2003 07:04:48
Messages: 244
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Dark4ce wrote:mda...am stat si m-am gandit...si oricum carbunii cred k au cam 6 luni decand i-am pus...


Dupa atata timp numai carbune activ nu mai este!
Oricum, nu scoate filtrul pe timpul tratamentului, scoate doar carbunele din filtru!

Nu fi trist vor veni si vremuri mai bune!

[Email]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

Madalin Dorobantu wrote:
Dupa atata timp numai carbune activ nu mai este!
Oricum, nu scoate filtrul pe timpul tratamentului, scoate doar carbunele din filtru!


Zis si facut....peshtanii sunt la tratament de ieri, apa era undeva la 24gr C, am bagat termostatul si am facut-o de 27..acum nu ramine decat sa vedem.. tratamentul cica pina vineri o sa tina,cand am sa fac un schimb partial de apa.

Acum, dak ma poate lamuri si pe mine cineva...de ce s-a mintimplat ce s-a intimplat? de unde apar "bolile" astea..eu zic ca acvariul meu este bine intretinut...apa schimbata la saptamina, cu sifonarea substratului, mincare in fiecare zi dimineata si seara...
[Yahoo!] [MSN]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

revin,dupa ceva timp..am folosit tratamentul cu baktopur si pt un timp,ochiul a mai dat inapoi(nu de tot),dar acum iar s-a umflat. Mai are cineva idee care se poate sa fie problema cu scalarul meu?
[Yahoo!] [MSN]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

P.s.: are cineva idee care este diferenta dintre sera baktopur si sera baktopur direct? eu le-am facut pestilor tratament cu sera baktopur la 50 ml?este mai bun sera baktopur direct?
[Yahoo!] [MSN]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dark4ce wrote:P.s.: are cineva idee care este diferenta dintre sera baktopur si sera baktopur direct? eu le-am facut pestilor tratament cu sera baktopur la 50 ml?este mai bun sera baktopur direct?




Baktopurul direct tablete contine si antibiotic.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com