[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Am melci in acvariu dar nu stiu ce specie sunt si vreau sa scap de ei ca imi mananca plantele  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Salut. De ceva timp tot gaseam in acvariu ramurele mici de plante in special de Limnophila sessiliflora care pluteau prin acvaru si pe care trebuie sa le adun aproape zilnic cu minciogul . Am banuit pestii in special pe Molly asa ca i am urmarit dar nu am vazut sa desprinda vreo bucatica de planta . Toate astea pana ieri cand a venit un amic si am mai priceput un pic decat mine si am zis da aranjam ceva in acvariu. Atunci el m a intrebat daca stiam ca am melci . Stiam dar nu stiam ca mananca plante. Verdictul a fost clar iar inculpatii gasiti la locul faptei adica pe tulpimile plantelor. Eu gandeam ca sunt inofensivi dar se pare ca nu este asa. Am apelat la profesorul stie tot si anume GOOGLE si am gasit un remediu contestat de multi si anume capcana de melci . Unii spun ca e buna altii nu . Aici sunteti multi care cred ca v ati confruntat cu problema asta. Nu am apucat sa ajung la un petshop sa intreb daca exista vreo solutie care sa fie pusa in apa si sa moara melcii asa ca apelez la experienta voastra. Vreau sa scap de ei urgent pentru ca in special partea de jos a plantelor arata groaznic . Am sa pun si niste poze ca sa poata fi identificati
[Thumb - P1020638.JPG]

[Thumb - P1020639.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 14/08/2010 15:49:22


ACVARIUL MEU scape by @fanta
Giany
Membru de baza

Joined: 23/05/2010 11:27:22
Messages: 407
Location: Bucuresti, zona Brancoveanu
IP:
Offline

de ce nu ii scoti tu cu mana din acvariu ? io unu in 15 min i`am scos pe toti
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Sunt foarte mici si de abia se vad. Cel din imagine are cam 4 mm si pe asta am putut sa il vad dar am gasit si mai mici.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
kublai
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/04/2010 17:44:24
Messages: 31
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am scapat rapid de melci cand dupa ce satul sa-i tot pescuiesc manual am bagat in acvariul de 200 L 4 Botia macracantha. In acvariul de 54L am bagat 1 Botia timp de o saptamana si a ras tot ce era cu carapace si se tara . Dupa mine sunt cei mai eficient mancatori de melci si pe deasupra sunt si foarte frumosi dar cresc cam mari.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/08/2010 18:51:52


Coltul meu de verdeata ...
http://picasaweb.google.com/crisansor/200L?feat=directlink


[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Sa stii ca toti avem melci in acvariu. Faptul acesta este benefic pentru acvariu, nicidecum daunator.
Melcii vor manca din plante doar daca acestea nu sunt intr-o conditie foarte buna. Daca firul sau frunza sunt slabite, daca incep sa putrezeasca, melcii se vor infrupta. Dar nu cred ca Physa marmorata pot provoca pagube prea mari. Sunt destul de mici, iar in "dinti" nu cred ca au mare forta. Intr-un acvariu stabil, echilibrat, cu plante sanatoase si fara excese de hrana la pesti, populatia de melci este usor de tinut sub control. Fara nici un fel de solutii, melci asasini sau Botia. Asta din urma creste cam mare pentru majoritatea acvariilor, asa ca cel mai bine ar fi sa renunti la aceasta idee.
In concluzie.
Hraneste pestii cu moderatie-surplusul de hrana va fi consumat de melci care vor prospera
Ai grija sa ai un acvariu echilibrat, iar plantele sa fie in numar mare si sanatoase. Alfel pot fi ciugulite de melci, dar si de pestii ierbivori
Capcanele pentru melci nu sunt foarte bune. Mai stiu io pe unu (nu spui cine ) care a gasit capcana plina de neoni si un Corydoras si nici un melc
Solutiile chimice iar nu sunt bune. Poti omora cu ele si ce nu vrei, nu doar melci. Plus ca melcii morti vor ramane acolo-apa se va strica.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Eu ca principiu nu m ar deranja dar cand vad ramurele de plante mi se ridica parul in cap. O sa ii las asa pana o sa reusesc sa fac setup ul noului acvariu. Acum poate alber are dreptate cu plantele avand in vedere ca substratul nu este fertil si nu am nici co2 . Nu ca nu as vrea dar nu am banii necesari inca .

ACVARIUL MEU scape by @fanta
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

donpisote wrote:Eu ca principiu nu m ar deranja dar cand vad ramurele de plante mi se ridica parul in cap. O sa ii las asa pana o sa reusesc sa fac setup ul noului acvariu. Acum poate alber are dreptate cu plantele avand in vedere ca substratul nu este fertil si nu am nici co2 . Nu ca nu as vrea dar nu am banii necesari inca .

Incearca sa lasi melcii in acvariu ,sant foarte buni sanitari si un foarte bun indicator de calitate al apei din acvariu.Priveste si tu cati melci am eu in acvariul de materna de 10 litri,acvariul are setupul de 5 luni si nu am sifonat niciodata nisipul .
[Thumb - 15082010208.jpg]

[Yahoo!]
yo3fkv
Junior member

Joined: 01/06/2010 13:07:46
Messages: 13
IP:
Offline

mihai_ghe wrote:Incearca sa lasi melcii in acvariu ,sant foarte buni sanitari si un foarte bun indicator de calitate al apei din acvariu.Priveste si tu cati melci am eu in acvariul de materna de 10 litri,acvariul are setupul de 5 luni si nu am sifonat niciodata nisipul .


Ceea ce ai tu sunt melci Melanoides Tuberculata. Ei au habitatul in substrat si au rolul de a curata substratul si a aera radacinile plantelor (asta cand sunt intr-un numar suficient de mare).
Melcii care apar in imaginile din primul post al threadului sunt asa numitii melci comunitari. Acestia, da, ataca plantele chiar daca sunt sanatoase sau nu. Au o viteza de reproducere fantastic de rapida iar daca nu se iau masuri la timp impotriva lor, in scurta vreme colegul donpisote se va trezi cu o invazie de melci greu de starpit.
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Totusi pana cand se tot vor inmulti daca se reduce din mancarea disponibila lor?

Legat de melcii de substrat, sunt foarte buni pentru ceea ce fac, chiar prea buni. Dar ai verificat sa vezi ce duritate ai in acea maternitate? Numarul lor indica o cantitate mare de dejectii si hrana neconsumata. Si din cate stiu eu ei nu prea ies deasupra substratului decat atunci cand apa este la limita de a nu le oferi conditii bune, cand s-au urcat deja pe sticla si o iau in sus e clar ca, conditiile din acel acvariu ai intrat in declin.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

conditiile le verific destul de des si nu sunt probleme cel putin cu apa daca ma iau dupa teste. am sa incerc metoda cu castravetele pe farfurioare sa vad daca vin la el.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Donpisote, iti recomand cu caldura urmatoarea metoda: seara, inainte de culcare, cand se stinge orice lumina in casa, baga in minciogul pe care il folosesti normal zi de zi, 3-4 feliute de CASTRAVETE , iar dimineata, la prima geana de lumina te scoli si scoti minciogul din acvariu numai bun cu prada de melci. Repeta asta cam o saptamana la rand, sau ma rog, pana vezi ca nu mai ai melci, in timp or sa mai apara, caci ouale sunt depuse peste tot, dar cate putin ii starpesti, sau cel putin le reduci numarul semnificativ. Aceasta este o metoda aplicata de mine cu succes, la indemnul lui alex.b caruia ii multumesc pe aceasta cale . Succes!

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

deja am bagat minciogul

ACVARIUL MEU scape by @fanta
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

scificuss wrote:Totusi pana cand se tot vor inmulti daca se reduce din mancarea disponibila lor?

Legat de melcii de substrat, sunt foarte buni pentru ceea ce fac, chiar prea buni. Dar ai verificat sa vezi ce duritate ai in acea maternitate? Numarul lor indica o cantitate mare de dejectii si hrana neconsumata. Si din cate stiu eu ei nu prea ies deasupra substratului decat atunci cand apa este la limita de a nu le oferi conditii bune, cand s-au urcat deja pe sticla si o iau in sus e clar ca, conditiile din acel acvariu ai intrat in declin.

Stiu acest lucru ,dar atunci erau adunati pentru ca in acvariu eu le dau mancare si lor niste fulgi de sanitari.Hrana lor o dau numai seara la ora de stingere a lumini .
[Yahoo!]
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Salutare,

Am avut niste melci maronii, nu de substrat deoarece stateau numai pe afara. Am cumparat un tratament impotriva lor (Djana Molucid), nu l-am folosit, parea prea complicat.
In schimb in cca 40 litri de apa am bagat 4 melci asasini (parca 5-6 ron bucata), iar dupa 3 sapt nu mai aveam nici un melc.
Daca vrei iti donez acest tratament, informeaza-te despre el si imi spui.

Succes,
Dan
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Daniel1402 wrote:Salutare,

Am avut niste melci maronii, nu de substrat deoarece stateau numai pe afara. Am cumparat un tratament impotriva lor (Djana Molucid), nu l-am folosit, parea prea complicat.
In schimb in cca 40 litri de apa am bagat 4 melci asasini (parca 5-6 ron bucata), iar dupa 3 sapt nu mai aveam nici un melc.
Daca vrei iti donez acest tratament, informeaza-te despre el si imi spui.

Succes,
Dan


Topicul are 4 ani. Intre timp initiatorul si-a facut acvariu marin si a renuntat la acvariul de apa dulce.

Mama prostilor e mereu gravida!
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

tare, de ce apare la recent topics?

Merci,
Dan
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Apare pentru ca ai postat tu in el

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

da, am postat, dar daca nu gresesc topicul l-am gasit in sectiunea recente.
Nici nu am probleme cu melcii sa ma determine sa fac o cautare despre asta.
Ma rog, pe viitor ma voi uita si la data
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com