[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dupla Ground  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

In urma mutarii la o noua locuinta mi-am resetat acvariul de 112 litri brut. Am decis sa trec de la schema JBL la Dupla, din motive de "incercat ceva nou", JBL meritandu-si fiecare banut, din experienta mea. Problema este ca plantele nu prea vor sa stea la locul lor, adica in Dupla Ground. Acest lucru este favorizat si de ancistrusul meu, care ziua nu se vede iar noartea se joaca de-a buldoexcavatorul. As dori niste sfaturi de la utilizatorii Dupla Ground cu privire la plantarea in acest substrat, daca au o metoda speciala de fixare a plantelor. Eu am incercat urmatoarele: am legat cu o ata de cusut (3-4 cm) 4 saibe de mici dimensiuni, 2 la un capat al atei si 2 la celalalt. "Dispozitivul" astfel obtinut l-am infasurat in jurul plantelor (blyxa), si in acest mod am reusit sa tin buruienile in substrat. Intrebare: ce se va intimpla cand saibele vor incepe sa rugineasca? Oricum, metoda este inutilizabila in cazul hemianthusului micranthemoides si al rotalei rotundifolia. Va multumesc pentru ajutor.
image

Imi cer scuze pentru sticla murdara.
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu pur si simplu le plantam mai adanc...
Te-ar ajuta foarte mult o penseta mai lunga cu care sa plantezi. Ai putea in felul asta sa le infingi mai adanc in substrat. La Blyxa sa spunem ca nu poti sa exagerezi... dar in cazul Hemianthus-ului si Rotalei nu ai avea nicio problema.

Cu Blyxa pur si simplu am insistat. Planta, daca are ce-i trebuie, o sa dea radacini puternice foarte repede. De felul ei, este o planta care pluteste foarte usor, adica e foarte usoara, o ia repede in sus.

Sa incerci sa plantezi HC in sobstrat Dupla, sa vezi atunci... Iti spun ca si ala merge, doar ca trebuie sa insisti. Eu personal nu nici nu cred ca ai nevoie de "dispozitivul" pe care l-ai facut. Ancistrus-ul cat de mare este? In principiu, daca-i pui o buturuga, va sta cea mai mare parte a zilei (si a noptii) si va roade la buturuga, adica l-ai tine ocupat.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Multumesc pentru raspuns! La plantat folosesc o penseta. Voi incerca sa plantez mai adanc. Ancistrusul are 6 luni si 8 cm. Are si radacina, numai ca e cam plina de microsorum Windelow si nu prea mai are loc pe ea. Ziua sta cu orele intr-un singur loc, in schimb noaptea ia totul la puricat, inclusiv substratul. Crezi ca vor afecta saibele pe care le-am bagat in substrat calitatea apei?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nu cred ca-i toxica rugina.
Eu am reusit destul de usor sa plantez orice in Dupla Ground, inclusiv plante covor: HC, Glosso, Utricularia ....... Sint convins ca Ancistrusu' e vinovat ca plantele nu vor sa stea cuminti.

Poze: smilie ... Poze cu plante
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

e mult prea subtire stratul de dupla ground. nu ai cum sa plantezi nimic in el fiind asa subtire, cel putin asa vad eu in poze. dupla ground e foarte usor si poros de aceea ai nevoie de minim 6 cm grosime a substratului. din ce vad eu in poza nu prea ai asa ceva. eu am si hc, si blyxa si rotala in acvariu si o duc bine. recuosc, la cory si la ancistrusi le-am facut vint....

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

@Faranonu': Multumesc de raspuns. Cred ca daca as avea cateva milenii de acvaristica la activ, as putea planta direct bacteriile denitrificatoare in substrat .
@Bobiciupe: Am folosit 15,5 litri de substrat la o suprafata de 70x40 cm. Se vede asa din cauza ca bazinul e "ingropat" 3 cm. in stand. In fata am 3-4 cm. iar in spate 7-8.
Am urmat sfatul lui Gengiskhan si nu mai ies plantele aproape deloc, plus ca au inceput sa dea radacini . Nu vreau sa renunt la ancistrus, mai bine il injur de fiecare data cand trebuie sa replantez o buruiana scoasa de la locul ei. O alta problema: nu se prea gasesc Dupla Plant si Dupla Plant 24. Eu mai am 4 pastile de Dupla Plant din pachetul de Duplarit G. Astea imi vor ajunge pentru vreo 3 saptamani. De asemenea, mai am Ferropol 24. Ce ziceti, sa inlocuiesc Dupla Plant 24 cu Ferropol sau sa astept sa gasesc picaturile de la Dupla? Tare ma mananca sa incep fertilizarea de la primul schimb de apa. Va multumesc.
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

dar dupla root ai pus? e ideal sa folosesti linia completa de fertilizare de la un producator, dar daca nu, merge si combinat. eu folosesc macro DIY si micro feropol+feropol 24.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Nu am pus Dupla Root. In interviul cu reprezentantii Dupla (http://www.acvariu.ro/dupla-interview) se spune ca Dupla Root este sintetic si a fost inventat ca urmare a problemelor aparute cu aprovizionarea materiei prime pentru Duplarit, care venea din Sri Lanka. Intre timp, capitalistii de la Dupla au rezolvat aceasta problema (oare ce statut mai are Sri Lanka acum?). Se mai spune ca Duplaritul nu se foloseste concomitent cu Dupla Root-ul. Fertilizarea macro o voi face cu o solutie DIY cumparata de pe acest forum.
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

brawn wrote:O alta problema: nu se prea gasesc Dupla Plant si Dupla Plant 24. Eu mai am 4 pastile de Dupla Plant din pachetul de Duplarit G. Astea imi vor ajunge pentru vreo 3 saptamani. De asemenea, mai am Ferropol 24. Ce ziceti, sa inlocuiesc Dupla Plant 24 cu Ferropol sau sa astept sa gasesc picaturile de la Dupla?

Nu mai ai deloc Dupla Plant 24? Sau nici nu ai avut? Ca nu prea se intelege. Daca ai un flacon de-ala mic, poti sa stai linistit o perioada si sa-ti faci mai degraba griji pentru Dupla Plant (pastilele alea) care se consuma mai repede. La 112 litri cat ai tu, doua picaturi de Plant 24 inseamna fertilizare full, adica reteta intreaga. Cred ca ar fi bine sa incepi cu jumatate din doza recomandata...

De gasit... se gaseste la Reef. Sau se gasea. Da un telefon, intreaba, fa o comanda.

In ceea ce priveste Dupla Root si Duplarit, este exact cum ai spus tu. Oricum, articolul este foarte clar si la obiect.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

brawn wrote:Ce ziceti, sa inlocuiesc Dupla Plant 24 cu Ferropol sau sa astept sa gasesc picaturile de la Dupla?

Presupun ca ideea e sa le inlocuiesti cu Ferropol 24 nicidecum cu Ferropol .
Fidel ideii de a folosi o fertilizare completa a unui producator, io zic sa astepti picaturile Dupla Plant 24. Paranteza: cu toata conceptia asta a mea, din motive financiare am inlocuit pastilele Dupla Plant cu Ferropol si vad ca merge treaba.

Poze: smilie ... Poze cu plante
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

@Gengiskhan: Nu am avut niciodata Dupla plant 24. M-am interesat le Reef, mi s-a spus ca vor avea Duplele in a doua parte a lunii septembrie. Sper sa ma tina macar pastilele pana atunci (mama, cum suna!!!).
@Porcu: Da, preamarite, ma refeream la Ferropol 24. Voi astepta aprovizionarea.
Pana una-alta, io zic ca lucrurile merg destul de bine. Alge nu se prea vad, doar ici-colo pe frunzele de microsorum. Nu cred ca e foarte grav, fiind o planta cu crestere lenta. Rotala se inchide regulamentar dupa stingerea luminilor. Blyxa s-a inrosit, fapt pe care il pun pe seama nefertilizarii cu macro. Umbrosumul si hemianthusul dau semne de aclimatizare, iar planta dificila pogostemon stellata e cea mai fericita. Voi pune poze in speranta unor aprecieri din partea voastra.
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai grija la Blyxa, la inceput se inroseste, dupa aia o da tare de tot in insuficienta de azot. E o planta mare consumatoare de macro. Atata timp cat nu da inapoi e ok.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com