[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
curatare acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alexFI
Junior member

Joined: 07/05/2009 19:44:29
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am o mica problema si sper ca o sa puteti sa ma ajutati. Vreau sa imi refac setup-ul insa asta implica o buna curatare a acvariului care are multe alge verzi pe sticla din spate, si o substanta alba, tare (posibil calcar?!?) p filtru si partile de plastic ale capacului. Cine stie cum as putea sa curat cel mai bine acvariu da fara sa compromit viitor-ul setup? Merge cu produse de curatenie de la orice taraba (chimicale adica) iar apoi bine clatit sau doar un burete de bucatarie simplu cu parte dinaceea dura iar apoi frecat in dusmanie?
Voi cum faceti/ati facut?
Aberdain
Member

Joined: 25/07/2010 16:40:28
Messages: 102
Location: Bucuresti
IP:
Offline

incearca sa te feresti de substante toxice. Incearca sa dai jos calcarul cu sare de lamaie. Ai grija si cu buretii tari sa nu zgarii sticla.

54L, JBL CristalProfi e700, Lumina: 45w;Co2: JBL ProFlora Bio 160; UV AquaMedic
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Aberdain wrote:Ai grija si cu buretii tari sa nu zgarii sticla.
Aici te contrazic. Cu un burete de bucatarie nu ai sanse nici daca freci niste ore bune sa zgarii sticla. In rest sunt total de acord cu tine. Calcarul cu un pic de sare de lamaie dizolvata in apa iar algele cu rabdare si un burete bun.
PS. Poti zgaria sticla cu buretele doar daca prinzi un graunte de nisip intre geam si burete.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cautand metode de curatare, am gasit acest topic, asa ca, ma alatur si eu lui.
Dupa 2 saptamani de concediu am gasit acvariul ca in pozele de mai jos. Deoarece curatarea mecanica era aproape inutila, plus riscul de a zgaria sticla, am folosit o laveta noua imbibata in putin otet (cu otet curat si fierul de calcat, si filtrul de cafea si dozele de la dus...deci...m-am gandit ca ar merge).
De curatat s-a curatat superb si foarte usor. Intrebarea mea e: poate sa afecteze chimia acvariului?

Nu s-a scurs otet in apa, poate doar cateva picaturi. Dupa ce-am luat calcarul am sters si uscat cu servetele de hartie.

Cam asa arata la mine depunerile de calcar daca nu curat (apucasem sa curat un pic pana m-am gandit sa fac pozele):



[Thumb - IMG_0720.JPG]

[Thumb - IMG_0719.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 21/08/2016 15:33:48

[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com