[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Calcar  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Vladu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:15:54
Messages: 36
Location: De la Bucuresti la Targoviste
IP:
Offline

Salut, urmele de calcar de pe sticla acvariului pot fi indepartate cu zeama de lamaie ? modifica in vre-o masura chimia apei ?
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

de ce nu incerci cu lama? sau cu JBL Blanki?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Vladu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:15:54
Messages: 36
Location: De la Bucuresti la Targoviste
IP:
Offline

Cu lama nu incerc din 2 motive : in primul rad mi-e frica sa nu zgarii in vre-un fel sticla si o mare parte ar pica in apa . Am inteles ca si otetul indeparteaza calcaru ... astept deci o confirmare/infirmare.
vladt
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2010 20:20:12
Messages: 66
Location: Ramnicu Valcea
IP:
Offline

infirmare
coxanelu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2010 20:05:08
Messages: 83
Location: Bucurest
IP:
Offline

eu imi fac treaba de minune cu jbl bioclean albastru si un buretel de bucatarie dedicat exclusiv acvariului ( verde este ptr terarii) ...e vreo 15 ron sticla si nu ai nicio problema daca pica prin acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 09/09/2010 20:38:11


Munceste, consuma si supune-te sistemului, pentru ca nu exista alternativa la lumea minunata pe care am faurit-o pentru tine
[Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Si otetul si sarea/zeama de lamaie indeparteaza calcarul. Ambele sunt acizi organici (acid acetic respectiv acid citric). Ideea este sa ai grija sa nu pice prin acvariu. Acum daca pica o picatura nu se intampla absolut nici un dezastru. Ideal ar fi sa pui foarte putin pe un burete si sa lucrezi pe suprafete mici. Apoi absorbi de pe geam cu prosop de hartie (o data uscat apoi il umezesti un pic).

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Cu o racleta de plastic mai dur, umezit continuu. Si la sfarsit doar lustruiesti cu un servetel/buretel cu otet sa scoti si urmele cele mai mici.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
Vladu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:15:54
Messages: 36
Location: De la Bucuresti la Targoviste
IP:
Offline

Multumesc mult baieti pentru sfaturi . O sa ma hotarasc ce sa aleg , problema e ca JBL nu se gaseste la magazinele de aici (Targoviste).
coxanelu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2010 20:05:08
Messages: 83
Location: Bucurest
IP:
Offline

sint destule magazine pe net care trimit oriunde...fa-ti un pachet mai mare sau combina-te cu alti amici la unele si gata treaba

Munceste, consuma si supune-te sistemului, pentru ca nu exista alternativa la lumea minunata pe care am faurit-o pentru tine
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

vladt wrote:infirmare

As vrea si o justificare. La infirmare, desigur

@coxanelu, punem si noi un oras la locatie? Gaseti tu, la My Profile. Multam
[Email] [Yahoo!]
coxanelu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2010 20:05:08
Messages: 83
Location: Bucurest
IP:
Offline

gata b0$$, s-a facut ....credeam ca se face hautomat dupa aipi

putin mai later edit : am dat sa schimb locatia si mi-a zis ceva cu required fields si nu i-am dat de cap....bucuresti cartier titan daca se poate sa modifice un modelator...

This message was edited 1 time. Last update was at 10/09/2010 02:07:23


Munceste, consuma si supune-te sistemului, pentru ca nu exista alternativa la lumea minunata pe care am faurit-o pentru tine
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com