[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Luminozitate pe metrul patrat  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Vreau sa tin niste plante mai sensibile intr-un loc unde lumina naturala este destul de putina.Platele nu sunt de acvariu deci nu puteti sa mai imi dati o solutie gen 0.5 W/l sau asa ceva.
O parte din ele sunt Orhidee,Anthurium,Spathyphylum ,Calathea (asta cred ca ii ajunge si mai putina lumina) .Avand in vedere ca plantele sunt sensibile nu vreau sa ma joc si sa le fac praf .Va rog dati-mi idei?
As vrea sa folosesc neoane din calsa energetica A+(gen TLD 830).
Eu nu prea stiu ce e cu neoanele astea T8 crede-ti ca mi-ar fi mai de folos astea??
Multumesc anticipat

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
bogdan94
Member

Joined: 07/06/2009 14:37:52
Messages: 173
Location: Nucet BH
IP:
Offline

Daca vrei sa folosesti neoane, cel mai bine ar fi sa folosesti Osram Fluora, sunt neoane horticole, speciale pentru asa ceva.
[WWW] [Yahoo!]
best_trophy
Junior member

Joined: 13/09/2010 11:17:57
Messages: 51
Location: Bucuresti/Rahova
IP:
Offline

Osram fluora nu au randamet,cle mai bune de la calitate/pret, de la osram ar fi 865.
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Eu cred ca au bun randament din moment ce sunt dedicate. Nu poti compara mediul acvatic cu cel terestru. E mult prea complicata treaba. Parerea mea e ca pentru ce vrei tu Floura e cel mai bun. E un tub horticol si asta spune tot. E adevarat ca e mai scump si ca are o durata de viata mai mica insa da si cel mai bune rezultate!

fost cesrobis
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

Sustin ce spune Alex.B osram 865 are randament dar spectrul lui este optimizat pentru ca lumina sa penetreze coloana de apa din acvariu.Cel mai bun in cazul tau este un tub special pentru horticultura-Osram Fluora.Fiind un tub t8 este usor de alimentat cu un droser clasic electromagnetic si cu un starter.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/09/2010 09:57:46

[Yahoo!]
klayus
Member
[Avatar]
Joined: 12/05/2009 11:35:01
Messages: 110
Location: Constanta
IP:
Offline

daca te intereseaza lumina pentru fotosinteza plantelor atunci te referi la PAR (Photosynthetically active radiation) chiar daca ti se pare ca un 865 scoate mai multa lumina - o planta vede mai multa lumina venind de la un fluora decat de la un 865
[Yahoo!]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Da intelg ce spune-ti dar totusi nu m-ati inteles.Da inteleg ca e bun Osram Fluora dar spuneti-mi la ce distanta de plante si ce putere,cati lumeni pe m2 trebuie sa pun ca sa fie bine.Citeam undeva ca soarele la amiaza are undeva la 500-800w/m2.Mi se pare enorm daca ar trebui sa respect asta...,ma rog nu trebuie sa merg pe maxim ca multe din ele e recomandat sa nu stea in plin soare deci sunt plante care pot trai fara a avea lumina directa pe frunze sau doar o mica parte din timp eventual ,si aia nu in plina vara.
La 500-800w/m2 pai mie imi trebuie foarte multe neoane si cat luminez,... cateva ghivece daca e pe un m2.
Multumesc

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
klayus
Member
[Avatar]
Joined: 12/05/2009 11:35:01
Messages: 110
Location: Constanta
IP:
Offline

mai tu n-ai nevoie de 500W/m2 de lumina. energia aia se refera si la caldura si la radiatii electromagnetice din alte spectre decat cel luminos. majoritatea plantelor de apartament supravietuiesc cu umbra. deci un neon cat sa aduca ceva lumina in plus pe o planta pretentioasa eu zic ca e de ajuns! cel mai bine testezi! sunt cei care cresc diverse verdeteuri cu diverse utilizari si pentru a scoata un maxim din planta respectiva baga o groaza de lumina, de-ti trebuie ochelari in incapererea respectiva! sunt becurile cu sodiu chiar si de 70W care fac pe la 7000lumeni si eu si mult rosu in spectru! cica ar fi ideale pentru faza de inflorire a plantei! un bec de 70W cu sodiu cred ca iti acopera lejer( in functie de lampa respectiva) cativa m2. in functie de inaltime bineinteles! asta daca vrei performanta! la urma urmei daca vrei doar sa supravietuiasca cred ca ajunge si un neon, destul de lung cat sa le acopere!
[Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Nimeni nu i-ti va putea da vreun sfat competent si de calitate
Pentru ca noi ne ocupam de Plante de Acvariu
Cele tereste este alta mincare
Poate alte forumuri sunt mai competente
O zi buna

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com