[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Project seahorse  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Calutii au fost prima mea pasiune. Primul meu marin a gazduit un H capensis.

Am comandat 2, mi-a ajuns doar unul viu (au fost impachetati in aceeasi punga, etc). Desigur, nici nu stiam ce specie este, si nici vanzatorul.
L-am determinat parca pe seahorse.org care au si pastrat imaginea, zicandu-mi ca este destul de rar!
image

Vedeti in imagine cat de lame era acvariul in ziua in care a ajuns calutul.. L-am hranit cu artemie, care se vee ca nu il satura, apoi cu feeders..

L-am avut vreo 9 luni in acvariu.
Dupa ani si ani pasiunea a ramas, acvariul (actual) a fost facut cu posibilitatea de a avea un refugiu tocmai pentru a putea gazdui caluti

Eh si intamplarea face ca acum sa va pot arata niste imagini incantatoare, nefiind meritul meu ci al lui GG si a lui Andy care mi-a facut o surpriza:
am primit un mascul care nastea, pentru a incerca sa ridic puii. NU e o gresala, cei ce nu stiu chestiunea incercati link-ul de mai jos:
http://www.lmgtfy.com/?q=seahorse+male+giving+birth

Atasez cateva imagini , scuze pentru calitate. Cativa caluti sunt inca in viata, dupa ~90 ore de la nastere.
Inmultirea calutilor este o chestiune relativ facila, care s-a mai facut in Romania. Echipamentul este total modest, saatisfactia este maxima.


[Thumb - hippocampus_fry.jpg]

[Thumb - caluti_galeata.jpg]

[Thumb - calutz.jpg]


in curand
[Email] [WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bravo Mos!!!! Felicitari!
Asa reusite sa tot ai si de aici inainte! Sa dea Dumnezeu sa iti traiasca cu totii si sa te bucuri de ei. Si noi alaturi de tine.
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

bravos mos! intai clovnii apoi calutii, mult succes in cointinuare

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:bravos mos! intai clovnii apoi calutii, mult succes in cointinuare

eh la clovni m-am straduit, la caluti n-am nici un merit in inmultire ... inca n-am reusit sa ii ridic cat sa zica "iaca gata"
[Email] [WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Las' c-o sa zici! Am eu un feeling. Si de obicei nu ma insel.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Felicitari mosule. O fi calutul de la George, da' ochii lipiti de sticla acvariului ai tai au fost.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

citind acest post (cu ochii bulbucati de ceea ce vad in imaginile de la matale`) acum in jur de ora 03:50 nu pot de cat sa afirm " super tare"

abea astept sa ii arat si baietelului meu maine


bafta pe mai departe in cresterea lor


[Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com