[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
doua femele de betta pot sta in acelasi acvariu?  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Vorbeam cu un amic de pe forum pe messenger si m-a intrebat de betta iar eu nu stiu mare lucru despre ei adica nu stiu decat ca doi masculi se bat pana la moarte daca sunt tinuti in acelasi acvariu dar nu stiu daca doua femele pot fi tinute in acelasi acvariu sau o femela si un mascul.
Sper sa ma lamuriti is pe minje , ca-s curios.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
adrian_2oo5
Junior member

Joined: 28/12/2004 21:14:59
Messages: 82
Location: Bacau
IP:
Offline

Oricum daca bazinul e mic se intalnesc ... se bat (prima data) si dupaia ramane una din ele sefa akolo Turele viitoare cand se intalnesc cea care a luat bataie prima data fuge. daca bazinule e mare si bine plantat ....... nu sunt probleme!! (nu toti betta sunt bataiosi )
[Email] [Yahoo!]
adrian_2oo5
Junior member

Joined: 28/12/2004 21:14:59
Messages: 82
Location: Bacau
IP:
Offline

!!!! uitai!!Masculii se omoara mai rar!! la mine in acvariu cel mai maricel are prioritate la tot!! restul asteapta, fug din calea lui
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ok mersi , faza e ca am luat si eu doua femele acum fro 2 sapt si vad k a cam inceput sa o fugareasca una pe alta.
Sper sa iau si un mascul macar sa incerc sa-i pun la depus.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Ok mersi , faza e ca am luat si eu doua femele acum fro 2 sapt

Nu cumva era vorba de fapt despre tine si o dai la-ntors? Asta ca ziceai ca nu stii prea multe despre ei...
johnny6600 wrote:Sper sa iau si un mascul macar sa incerc sa-i pun la depus.

Sa cumperi doua femele de betta mi se pare cam ciudat, avind in vedere ca masculii sunt cei mai frumosi. Un mascul si doua femele mai merge. Asa ca ia-le si lor un cavaler, ca singure nu cred ca se simt prea bine. Daca vrei sa-ti depuna, iti trebuie acvariu foarte bine plantat si multe ascunzatori.
adrian_2oo5
Junior member

Joined: 28/12/2004 21:14:59
Messages: 82
Location: Bacau
IP:
Offline

E usor sa depui cu betta!! cat despre acvariu plantat cu multe ascunzisuri nu e strict necesar!! ai mei fac cuibul sub o bucata de polistiren
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Nu pentru cuib trebuie ascunzisuri. Acestea sunt necesare femelelor, ca sa se refugieze din calea iubaretzului... daca e prea infocat. Sunt destul de dese cazurile in care, pus pe "nazdravanii", masculul omoara in bataie femela daca aceasta nu raspunde avansurilor lui.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adrian_2oo5 wrote:E usor sa depui cu betta!!

Ce exprimare plastica!
adrian_2oo5 wrote:cat despre acvariu plantat cu multe ascunzisuri nu e strict necesar!! ai mei fac cuibul sub o bucata de polistiren

Da' ce te faci daca femela nu e pregatita si masculul vrea musai? O sa ia o bataie sora cu moartea, daca nu are unde sa se piteasca.
Pentru cuib mai trebuie si plante de suprafata, nu sunt de ajuns bulele de aer.
floryn
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/12/2001 02:00:00
Messages: 394
Location: bucuresti/cal vitan
IP:
Offline

Acvariu inalt , lung , bine plantat, cam asta iti trebuie sa convietzuiasca toti 3 linistiti,, mai baga si 4 guppy(1 mascul +3 femele), hrana vie si bine plantat, mai sunt si masculi sadici care bat femelele ,din placere cred, experienta propie.
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am luat 2 femele de beta pentru ca asta mai avea singurul vanzator de pesti din piata Big Berceni si pentru ca in Obor nu vazusem.Astazi le-am luat si un mascul dar nu cred k sunt inca pregatite pentru depus , femele sunt destul de micutze.
Acvariul in care i-am pus este unul comunitar(100l reali) destul de bine plantat in care mai am 4 pui de scalar , o pereche de xipho , una de molly , fro 4 femele de guppy si un ancistrus.
Ca plante de suprafata am ceratopteris thalictroides si o chestie care seamana cu un nufar care a facut deja fro 4 pui dar ale carei frunze stau mai mult emers si nu pot oferi adapost.
Credeti ca este vreo sansa sa depuna in acvariul asta?
Mai am unul de 30 de litri plin de guppy si unul de 15 cu 10 pui de molly
si ma gandesc sa-l folosesc pe cel din urma cand ii voi pune la depus.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
imbellis
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/02/2005 02:26:10
Messages: 70
Location: Bucuresti - Iuliu Maniu
IP:
Offline

In carti se spune ca intr-un acvariu trebuie sa ai doar un mascul de betta si trei femele ! (trei femele la un singur mascul).

Si asa este ! Cum spunea cineva mai sus intr-adeva femela cea mai mare si care este prima pusa in acvariu are intaietate, restul convietuesc dupa bunul plac al familiei "alfa" ca sa ma exprim asa !

Si mai e adevarat ca asa se intampla si cu masculii: cel mai mare si mai puternic e atot stapan, restul la coada .... nu se omoara. Exemplul meu, care am in acvariu 3 masculi, dintre care unu face regula.

Betta addicted !
[Yahoo!] [MSN]
wallachian
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2003 17:35:55
Messages: 202
Location: Bucuresti
IP:
Offline

floryn wrote:Acvariu inalt , lung , bine plantat, cam asta iti trebuie sa convietzuiasca toti 3 linistiti,, mai baga si 4 guppy(1 mascul +3 femele), hrana vie si bine plantat, mai sunt si masculi sadici care bat femelele ,din placere cred, experienta propie.


Parerea mea e ca betta + guppy = dezastru ~ pt. guppy ~. Bettanii atenteaza la cozile guppy-lor (pot chiar sa ii omoare), confundandu-i cu alti masculi de betta.

"Cum nu vii tu, Tepes Doamne..."
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Credeti ca este vreo sansa sa depuna in acvariul asta?

Daca vrei sa depuna, le trebuie un acvariu separat si acoperit pentru a se pastra o temperatura constanta la suprafata apei, apa curata, temperatura de 28-30 grade, plante de suprafata (riccia de exemplu), iar perechea hranita inainte cu 1-2 saptamini cu hrana vie si fulgi vitaminizati. Dupa depunere, femela se scoate si se introduce in bazinul comunitar, masculul ocupindu-se singur de icre si de alevini.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ok , cred k am tras destule concluzii. Multumesc pentru reply.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
floryn
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/12/2001 02:00:00
Messages: 394
Location: bucuresti/cal vitan
IP:
Offline

@ wallachian : asta era sichestia, renuti la niste guppy ,dat fiind ca bettilor le place carnea din cand in cand, iar daca femelele de guppy se reproduc betta vor avea hrana vie care le oferi si exercitiu.
[Email] [Yahoo!]
wallachian
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2003 17:35:55
Messages: 202
Location: Bucuresti
IP:
Offline

floryn wrote:@ wallachian : asta era sichestia, renuti la niste guppy ,dat fiind ca bettilor le place carnea din cand in cand, iar daca femelele de guppy se reproduc betta vor avea hrana vie care le oferi si exercitiu.


Acum am inteles. Personal nu sunt de acord cu chestia asta. Daca vrei sa le dai carne exista hrana vie normala (tubi, libelule etc.) Betta mananca cu pofta chiar si ficat de porc exfoliat marunt pe razatoare.

"Cum nu vii tu, Tepes Doamne..."
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

wallachian wrote:
Acum am inteles. Personal nu sunt de acord cu chestia asta!

Ai perfecta dreptate. E "canibalism" in toata regula. Cine iubeste cu adevarat pestii, nu cred ca are inima sa faca asa ceva, doar pentru ca e fericitul posesor al unui exemplar de betta sau altceva...Daca nu mai vrei guppy, exista mai multe metode non - violente de a renunta la ei.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Se pare ca discutia a degenerat , nu a zis nimeni de guppy dati pe post de hrana vie , nu as avea inima sa fac asa ceva.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
floryn
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/12/2001 02:00:00
Messages: 394
Location: bucuresti/cal vitan
IP:
Offline

Eu nu am nimic cu pestii si nu consider ca e canibalism, ci este o metoda de a avea un peste rapitor ( betta) mai vioi, dat fiind ca el a evoluat sa si vaneze, nu doar sa primesca mancarea de-a moaca. Imi pare rau ca nu mai e nimeni de acord cu ideile mele ,sper sa nu scad in ochii vostri cu ideile pe care le am, SI LE SUSTIN.
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nu zic ca in natura nu se intampla asa dar prefer ca la mine in acvariu singura hrana vie sa fie tubii.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com