[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cerbii in actiune  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Sak
Junior member

Joined: 05/09/2005 22:52:34
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

N-am gasit o expresie mai potrivita pentru a descrie comportamentul celor 2 scalari pe care ii detin, pe care dintr-o data, fara motiv aparent (daca vreti si ora azi pe la 18) i-a apucat ciomageala....si nu una din aia 'normala'...una ce s-a lasat cu 'pupaturi' (desigur nicidecum din iubire) si zgarieturi pe tot corpul Probabil ca va intrebati in acest moment ce vreau cu acest topic : sa intreb doua lucruri:

1) Cum pot niste pesti cu o gura atat de mica sa provoace zgarieturi aproape perfecte (ca de pisica ) 'adversarului' ??

2) Acvariul de separare nu este o solutie in acest moment; Ce alte optiuni am?
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

Sak wrote:

1) Cum pot niste pesti cu o gura atat de mica sa provoace zgarieturi aproape perfecte (ca de pisica ) 'adversarului' ??
nu cu gura ci cu inotatoarele
2) Acvariul de separare nu este o solutie in acest moment; Ce alte optiuni am?


1. nu ai alta optiune. nu ai zis ce volum ai la acvariu. ai femele la masculi? catzi pesti ai in el?
sau ai doar 2 masculi si gata?
2. cu timpu o sa cedeze 1 dar o sa fie vai de capul lui. o sa stea doar intr-un coltz, alungat de cel dominant. ar trebui sa scapi de 1 dintre ei daca nu ii potzi separa

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Sak
Junior member

Joined: 05/09/2005 22:52:34
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariu de 100, 2 masculi care nu au avut nici o problema pana acum...si ii am demult. Momentan vad ca s-au potolit, dar ma uimesc zgarieturile alea
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sak wrote:dintr-o data, fara motiv aparent (daca vreti si ora azi pe la 18) i-a apucat ciomageala....
Se stie ca ora 18 e preferata de scalari pentru ciomageala .......


Sak wrote:Cum pot niste pesti cu o gura atat de mica sa provoace zgarieturi aproape perfecte (ca de pisica ) 'adversarului' ??
Gura lor e foarte tare. Lovesc cu o putere de speriat. E posibil sa se fi zgiriat si de ceva din acvariu .......

Sak wrote:Acvariul de separare nu este o solutie in acest moment; Ce alte optiuni am?
Daca nu se calmeaza, e posibil sa moara unu' (sau amindoi) .......
Sint in stare sa-si smulga buza de jos .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acesta e riscul cind ai doar doi scalari. Nu poti stii daca sunt 2 masculi sau 2 femele. Iar sansele sa-i nimeresti pereche sunt destul de mici.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:...Lovesc cu o putere de speriat.

Scalarii mei depusesera de vreo 2 zile. O frunza se desprinsese si era miscata de curent prin acvariu intr-un mod neplacut si stresant pentru tinerii parinti. Tocmai vroiam sa o culeg cu o penseta in momentul in care femela a atacat. A izbit penseta atat de tare incat am scapat-o in acvariu. Bineinteles ca n-am avut curajul sa bag mana dupa ea. Am scos-o incet-incet, cu magnetul pentru curatat geamuri. Sub severa supraveghere a celor doi scalari.

MARELE ALB wrote:...E posibil sa se fi zgiriat si de ceva din acvariu...

Exact. Cand e atacat, scalarul tasneste orbeste in orice directie si e posibil sa se izbeasca violent de obiectele care i se nimeresc in cale: pietre, buturugi, filtru, chiar si de pietrisul din substrat...

MARELE ALB wrote:...Sint in stare sa-si smulga buza de jos ...

Am vazut-o si pe asta. Buza se regenereaza in vreo 6 luni.
Iar daca rana e suficient de grava, pestele nu se mai poate hrani.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Sak
Junior member

Joined: 05/09/2005 22:52:34
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se pare ca cei doi au revenit acum la sentimente mai bune, facand un compromis : Unul a luat in primire partea de est a acvariului si celelat partea de vest - 'zidul berlinului'

Apropo de buze rupte - i-au facut figura asta unui xipho. Si acum sta doar cu buza de jos, dar n-are probleme

Cat despre forta buzelor...am vazut-o pe pielea mea...am bagat mana sa iau niste resturi de plante de la suprafata si m-au ciupit mai ceva ca o vrabie
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

si io am avut un scalar alb, intr-un acvariu cu 74 de pesti (la inceput, apoi am ramas cu 31) dar era veteran, vreau sa zic ca batea orice in acvariul ala desi avea o companie destul de impunatoare: rechini, ciclosoma, carasi aurii, somni, etc.
dar asa era el, bataush, asa ca nu se speria. or fi de acelasi sex si... se masoara!

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Gepeto
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 15:55:17
Messages: 138
Location: United States of Europe
IP:
Offline

Problema cu imbrancelile si zgarieturile la scalari am avut si eu parte de ele...
Treaba sta cam asa: au ajuns la maturitate si vor ca tot acvariul sa fie al lor. Asa ca se bat de zor; in invalmaseala provocata, se intampla sa se loveasca de pietre sau de alte obiecte din acvariu, urmare fiind solzii lipsa si acele zgarieturi ...
Am rezolvat, partial, problema mutand un scalar in alt acvariu. Spun partial deoarece fiecare scalar face acum pe seful in acvariul lui si de aici o intreaga agitatie in randul vecinilor...
Cred ca trebuie sa-i dau... Cu parere de rau...

Salut Prieteni
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com