[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pomaceea parasutisti...  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Banuiesc ca cei care aveti melci pomaceea de ceva vreme ati observat deja comportamentul asta la ei. Eu am vreo 8 in acvariul de 100 L, poate de asta mi se si pare ca ii vad atat de des parasutandu-se. Lucrurile stau cam asa. Se suie in sus pe sticla, se urca pe plantele de la suprafata, stau ce stau acolo si efectiv se arunca/dezlipesc si se lasa sa cada pe fundul acvariului. Dupa ce petrec ceva timp pe piertis, reiau traseul. Stiam eu ca pomaceea pot fi in multe feluri, dar ca le plac sporturile extreme nu stiam.

Pareri?

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Dupa ce le ia ~30 de minute ca sa ajunga sus, crezi ca mai au chef sa faca acelasi traseu la intoarcere ?

.
[Email] [Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Salut Marius

Interesant subiectul care ai adus in discutie.....................chiar vroiam si eu sa deshid un topic pe tema asta...........................si eu am citva pomacea si fac identic......posibil sa gaseasca ceva apoi nu se mai sinchisesc sa coboare.au burtiie pline .......sa vedem ce spui cei exerimentati,sugestii!!!!!1

fostul user ozy
[WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cred ca ai in acvariu niste Sisif-"i". Au de ispasit ceva canon si d'aia parcurg drumul ala, apoi ii lasa "picioarele" si pica.

Serios acum. Habar n-am de ce fac asta, dar este un comportament normal. De multe ori i-am surpins si pe ai mei facand asta.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Deci, din moment ce si ai vostri sunt parasutisti nu imi mai fac griji. M-am temut doar sa nu fie ceva anormal. Multumesc pentru raspunsuri.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Ce zice un pomacea cand ajunge in varful acvariului ?
- Banzaaaaaiii !!!



.
[Email] [Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Asta e un nou banc al acvaristilor, daca il spui unuia de pe strada o sa te considere nebun oricum tare)

fost cesrobis
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alex.B wrote: daca il spui unuia de pe strada o sa te considere nebun

De parca unu' de pe strada ar stii ce e ala un "pomaceea". Nici nu mai trebuie sa-i zici bancul, ca zice ca vorbesti in dodii.
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

am 4 pomaceea in 100 l
la fel fac si ai mei, se arunca de sus
unul mi-a evadat din acvariu, poate vroia sa depuna, cine stie....l-am gasit dupa acvariu, cred ca dupa 1-2 zile, in mod miraculos e voios si nu are nimic
mai obisnuiesc sa se suie pana la nivelul superior al apei si sa faca un fel de palnie si sa se hraneasca cu mancarea care pluteste pe apa
mai syau unul peste altul .... nu stiu ce fac acolo
mai au un organ, un membru care se lungeste, dar nu stiu ecact la ce foloseste
uneori se deplaseaza cu o viteza foarte mare, acum e jos, acum e sus

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Eu cum am mai multi se aduna toti ca intr-un ghem si tot se calaresc acolo. Pacat ca nu pot filma, ar fi tare un ghem de pomaceea.
Oricum de cand am crevetii red cherry, pomaceea mai au rol in acvariul meu, acela de mijloc de transport pt. creveti.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

ai mei au trecut deja de stadiul in care isi dadeau drumul de pe geam. au crezut ca pot face mai mult de atat si au inceput sa se arunce din acvariu. cred ca au profitat de ocazie ca nu am capac la acvariu ) .
[Email] [Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Ai tai chiar au fost extremi!

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

petrutz2003 wrote:mai au un organ, un membru care se lungeste, dar nu stiu ecact la ce foloseste

Mai Petrut, i-ai spus si organ, si "membru care se lungeste", sa stii ca esti pe aproape rau de tot. Chiar iti este frica sa intrebi daca ala este un
penis?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Eu stiam ca nu sunt separati pe sexe, adica mascul si femela. (imi scapa cuvantul ala...). Am vazut la multi dintre melcii mei organul respectiv scos, deci am mai multi masculi decat female daca ar fi sa ma iau dupa cele spuse de tine. Oricum din 15 pomaceea cati am de toti(maro si galbeni) am si cateva femele la care nu am vazut organul....


PS: Am vazut pomaceea albastru pe net, chiar exista? Daca da, are cineva? As fi dispus sa cumpar, numai sa stiu sigur ca exista. Poza care am vazuto nu era prea clara.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

nu eram sigur si toti cei 4 pomacea ai mei au un asemenea organ, care se lungeste (ma gandeam ca nu sunt toti masculi, dar .....)
dupa ce am citit linkul (apropo, foarte bun linkul, merci de link) am mai invatat cate ceva

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
Agyu
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2011 14:34:45
Messages: 53
Location: Targu Mures-RO/Almelo-Netherlands
IP:
Offline

Pomacea e cel mai bun masurator PH,daca urca sa ia aer si se arunca,inseamna ca sa modificat PH-ul in acvariu,mai ales daca se intampla zilnic mai des
[Email] [Yahoo!]
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

djphazer wrote:Dupa ce le ia ~30 de minute ca sa ajunga sus, crezi ca mai au chef sa faca acelasi traseu la intoarcere ?

buna asta ,sunt pe burta de ras


daca il spui unuia de pe strada o sa te considere nebun

De parca unu' de pe strada ar stii ce e ala un "pomaceea". Nici nu mai trebuie sa-i zici bancul, ca zice ca vorbesti in dodii



defapt nici nu mai trb sa ii zici bancul ca el deja rade de nume ,am mai spus eu la unu altu ca am si pomaceea in acvariu si a zis ce peste mai e si ala ,ca nu am auzit
dar el defapt nu stia nici un peste de acvariu

Ai bani, mananci..!!! Nu ai bani, nu ti-e foame...!!!
[ICQ]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pushkatu wrote:
PS: Am vazut pomaceea albastru pe net, chiar exista? Daca da, are cineva? As fi dispus sa cumpar, numai sa stiu sigur ca exista. Poza care am vazuto nu era prea clara.

Incearca aici pentru pomaceea albastru. [Ampullaria australis sau Pomaceea ampullaris].

Festina lente !
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Subscriu... si eu am avut unul odata care facea parasutism, dar numai de pe funzele de Anubias!

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

am vazut in filmulet ca a depus, au depus si ai mei , dar nu am reusit sa scot pu deloc ,in fiecare zi ii udam cu degetu ouale ca asa citisem....dar nimik le-am tinut 2 luni si le0am aruncat apoi ca nu iesea nimik erau tot uscate,posibil sa fie de la lumina puternica?

Ai bani, mananci..!!! Nu ai bani, nu ti-e foame...!!!
[ICQ]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com