[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect acvariu 1859 litri brut  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Salut tuturor pasionatilor de acvaristica ,va rog sa ma ajutati cu niste pareri legate de un paroiect maret.Un acvariu de 1859 litri.In primul rand este posibil sa construiesc bazinul cu dimensiunile de 124,8 Lx130,8 lx124,7 h,fund de 134,5x 127 toate din triplu sandwich de 10 mm (3 cm) securizat ,sandwich-ul este facut in facbrica .Aceste sunt dimensiunile care le pot obtine la acvariu cu sticla care o am,intrebarea este rezista lipiturile la volumul acesta de apa si la inaltimea de 124,8 cm sau trebuie ranforsat cu intaritoare.Cat silicon credeti ca este necesar ?La ce inaltime sa il ridic pe masa din fier (cred ca 50-60 cm ar fi de ajuns)

In al doilea rand filtrul trebuie sa fie intre 7437 si 13015 litri /ora asa mi-a dat un calculator ,filtrul va fi home made cu o pompa de scos apa o am dar nu stiu acum cat scoate ,am sa aflu ,ma gandesc sa il construiesc sub acvariu un sump, aici doresc sugestii.

In al treilea rand lumina 929,7 ,1394,5 ,1859 watti de la plante cu necesitati reduse pana la necesitati mari,care ar fi variata unei iluminari pt plante cu necesitati mici dar sa nu consume atata curent 929 watti totusi pe criza asta se simte .
Incalzirea momentan sare din schema ar fi trebuit 2324 w .

Acvariul va fi open top ,pesti care sa reziste la 15- 20 grade ,plante care nu necesita lumina multa .
Astept sugestii de la voi ,va multumesc.

Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
silu
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/10/2008 00:05:26
Messages: 10
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. dimensiunea mi se pare incredibil de neinspirata, va arata rau de tot, un cub imens plin cu apa, o dimensiune mai acceptanbila pt un acvariu de 1800l ar fi 280/80/80
2. nu ai nevoie de asa filtrare, 4000-6000l/h e suficient
3. nu ai nevoie de atatia w sa il incalzesti, ti-ar fi suficient, cam 1000W, daca nu iti permiti mai bine fa acvariu mai mic, ar fi chiar culmea sa faci ditamai piscina in casa si sa o umpli cu echinodorusi.
3. lumina 1000-1500W HQI ti-ar ajunge
[Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Pana sa te gandesti la sticla, lumina, filtrare si asa mai departe, stai la casa sau la bloc ?
In cazul in care stai la bloc, iti spun de pe acum sa renunti, ca ai toate sansele sa darami blocul
In cazul in care stai la casa, ai avantajul posibilitatii de construire a unui bazin din beton (imbracat in fibra+rasina, vopsea cauciucata pt iazuri si asa mai departe), iar sticla sa folosesti doar in partea din fata.

.
[Email] [Yahoo!]
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Multumesc de indicatii,am acasa acvariu de 300 l brut ,dotat aproate pana in dinti ,asta pe care as vrea sa il fac este mai mult un experiment la o scara foate mare ,dimensiunea lui stiu cum ar da mai bine da sticla am primit-o nu am cumparat-o si vreau sa fac ceva cu ea de aceea tin la dimensiunile astea cu toate ca poate arata haios cubul asta .Si nu il fac la mine acasa ci la un prieten ,nu vreau sa il rup la curent cu acavriul asta la lumina ma gandeam oare cu becuri economice nu as face vreo treaba .Pai ce nu se poate face un aquascape cu ciclide africane ,pietre bolovani si poate sa arate bestial.

Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

La inaltimea aia, poti sa pui si mama becurilor economice, ca tot bezna o sa fie. Becurile economice in general sunt folosite de cei care nu au lungimea necesara instalarii tuburilor fluorescente. Nu faci nici o branza cu becuri economice. Eu unul raman la ce am spus mai devreme, si anume beton pregatit corespunzator, iar panourile de sticla folosite doar pentru fata. Dar, repet, NUMAI in cazul in care acvariul va fi amplasat la casa, nu la bloc.

.
[Email] [Yahoo!]
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Vreau sa il fac la casa ,este podea rezitenta acolo si tine 2,5 tone ,nu il fac din alte materiale ca poate nu sta o fesnicie acolo si trebuie sa il mut ,plus ca ma incadrez in ce am nu sunt vremuri de investitii mari.Oare cati milimetri sa fie lipitrura cu silicon 3mm este de ajuns.

Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

La capitolul silicon, aici m-ai pierdut. Nu se afla in "aria mea de expertiza". Singurul lucru pe care pot sa ti-l spun e ca pe tuburile de silicon Den Braven de exemplu, scrie cam asa:

"A nu se folosit pentru acvarii cu volumul mai mare de 1000 de litri, sau mai inalte de 60 cm". Si ei cred ca stiu ce vorbesc . Cred ca ar fi fost in interesul lor sa vanda multe tuburi de silicon celor care vor acvarii mastodont .

.
[Email] [Yahoo!]
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Eu te cred ce zici referitor la bazin dar locul nu este unul definitiv plus ca nu este la mine acasa ,daca il fac din beton il mut cu zeama de baros.Sar din schema becurile economice.

Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Da uite ca ai dreptate am uitat lucrul asta dar am un as in maneca numai ca este putin cam scump silicon sika este o firma americana cred ca au ce mi-ar trebui am sa caut sa nu vorbesc prostii

Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Ce tip de filtrare externa este eficienta in cazul meu ,canistra,sump .Home made

Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Cred ca cel mai potrivit ar fi un sump. Il poti construi/configura dupa bunul plac, in cazul in care "te lasa pompa", dai o fuga la primul magazin de bricolaj si gasesti fara discutii.
Ar mai fi si canistrele o solutie, dar te ajunge destul de scump. Spre exemplu poti incerca cu 2x TetraTec EX2400, dar te ajunge undeva aproape de 1800 RON, si nu garantez ca ar fi mai eficiente decat sump-ul. In cazul sump-ului vei avea nevoie de overflow, care trebuie gandit si proiectat FOARTE BINE. Nu vreau sa ma gandesc cum arata peste o tona si jumatate de apa pe jos .

P.S. Incearca sa nu mai postezi consecutiv. Poti edita ultimul mesaj postat daca ai nevoie sa adaugi/stergi/modifici ceva.

.
[Email] [Yahoo!]
cristi_Cta
Junior member

Joined: 14/05/2005 01:08:55
Messages: 69
Location: constanta
IP:
Offline

djphazer wrote:Cred ca cel mai potrivit ar fi un sump. Il poti construi/configura dupa bunul plac, in cazul in care "te lasa pompa", dai o fuga la primul magazin de bricolaj si gasesti fara discutii.
Ar mai fi si canistrele o solutie, dar te ajunge destul de scump. Spre exemplu poti incerca cu 2x TetraTec EX2400, dar te ajunge undeva aproape de 1800 RON, si nu garantez ca ar fi mai eficiente decat sump-ul. In cazul sump-ului vei avea nevoie de overflow, care trebuie gandit si proiectat FOARTE BINE. Nu vreau sa ma gandesc cum arata peste o tona si jumatate de apa pe jos .

P.S. Incearca sa nu mai postezi consecutiv. Poti edita ultimul mesaj postat daca ai nevoie sa adaugi/stergi/modifici ceva.


cum ar putea arata 1 tona jumate de apa pe jos ), ca o piscina..,chiar i-as sugera sa puna si cativa colaci pe perete in caz de .. , sau sa participe la cateva cursuri de inot

iar pesti : ai putea pune niste carasi

This message was edited 1 time. Last update was at 16/10/2010 01:18:20

[Yahoo!]
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

Mooaaamaaaa 1800 l, asta cred ca-i visul oricarui acvarist, 280x80x80 si eu cred ca arata mult mai bine incastrat intr-un perete de beton armat binenteles, peretii de zidarie nu cred ca rezista la asa forte.
Ce e aia sticla sandwich securizata, geamurile antiglont stiu ca se fac in felul asta. Cine face la noi in tara asa ceva si la ce preturi poti sa-mi spui si mie? Am o casa in constructie si poate pana o termin ma avant si eu la asa ceva, deocamdata toate finantele se duc pe ridicarea constructiei dar poate descopar vreo matusa plina de bani prin America

This message was edited 1 time. Last update was at 16/10/2010 01:49:14

dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

cel mai bine iese unul facut din beton. ma batea si pe mine gandul la un monstru din asta mai acum ceva timp dar am renuntat din cauza terenului care nu ar fi tinut greutatea aia.
daca il faci cu sticla care o ai, nu il vei mai putea misca dupa ce il lipesti. va cantari vreo 760 kg gol, iar plin cu apa si cu ce mai e prin el ajunge putin peste 3 tone.
iluminatul poate fi si cu t5-uri, asta daca nu doresti plante in el. la cei 70 cm care ii am la acvariul oscarilor folosesc 4 tuburi t5 de 21W si deja e prea multa lumina.
pentru filtrare cel mai indicat este un sump. filtrele externe nu ar face fata. pentru circulatia apei as pune mai multe pompe de 1500-2000L/h in asa fel incat sa existe curenti in tot acvariul.
[Email] [Yahoo!]
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

hm...dimensiunile unui Tanganyikan DE VIS...sau marin....da pesemne ca ai incercat toate posibilitatile sa-ti falimentezi prietenul si n'ai reusit...sigur ai sa reusesti acum,cat despre mutat.....tu chiar vorbesti serios?

.....
[Email] aim icon
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

M-am gandit la o varianta de construire fac un cadru din cornier si lipesc sticla cu silicon pe interior asemenea acvariilor vechi cu rama chit ,ideal ar fi ca cornierul sa fie din inox.dar cred ca merge si din fier.Intrebare daca este lipit cu silicon acvariu gol are o jumate de tona daca il mut cu un motostivuitor posibil sa apara fisuri in lipituri daca are cadru de metal nu cred ca se mai intampla lucrul asta .

Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

La dimensiunile enuntate de tine, cred ca-ti trebuie sticla de 15 si cornier cu rama de 5-6 cm, turnat, nu indoit, plus intariturile de rigoare, multe. Plus fund dublu.
Fa acvariul tu prima data si apoi, in calitate de clujeni, discutam despre amenajare, populare...

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
klayus
Member
[Avatar]
Joined: 12/05/2009 11:35:01
Messages: 110
Location: Constanta
IP:
Offline

eu sunt de parere ca filtrarea ai putea sa o bagi in bazin, faci un background si in spate cu niste pompe mai puternice, il delimitezi, il umpli cu ce vrei tu, si nu te mai chinui cu filtrare in afara bazinului. la dimensiunea asta nu cred ca se merita altceva! plus ca ai spatiu o groaza in el! cu lumina ai putea rezolva sa redirectionezi lumina soarelui in bazin. ceva cu niste oglinzi sau fibra optica... era aici pe forum un exemplu cu niste lampi, solaris parca le zicea! ca incalzire ai putea sa o faci in pardoseala, sub acvariu, pe acelasi traseu cu incalzirea in casa! la cata apa e nu o sa-ti trebuiasca foarte mare efort, o sa-si pastreze singur temperatura atata timp cat si temp din casa se mentine. o problema mare va fi umezeala din casa! poate sa inceapa sa cada bucati din casa. intra pe monsterfishkeeping si vezi ca aia au multe acvarii d-astea mari si vezi de ce probleme au dat.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/10/2010 15:10:09

[Yahoo!]
dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

unul din sistemele de iluminare cu redirectionarea luminii solare este SOLATUBE. poate mai sunt si altele dar de asta stiu.
legat de evaporarea apei: am in camera un acvariu de 165L cu discusi, iar temperatura este la 28". intr-o saptamana se evapora cam 8L de apa (suprafata e de 90/47) . la acvariul oscarilor am cam 27" si in 2 saptamani s-a evaporat ~30L (suprafata de 120/45). nu vreau sa ma gandesc cata apa se poate evapora la suprafata care o vrei la acvariul asta. ar fi o solutie dar depinde de sistemul de iluminat care il vei alege.
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Capacul lipit cu silicon, gaurile pentru conducte/cabluri cu burdufuri de cauciuc si o trapa de hranire/vizitare prevazuta cu garnituri. Ce zici, cata evaporare ar mai fi ?

.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com