[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu cadou si suprapopulat (cred)  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
lucian.con
Junior member

Joined: 20/09/2005 07:49:13
Messages: 39
Location: Constanta
IP:
Offline

Am primit cadou un acvariu de 75 l (nou ) cu neon, filtru, incalzitor, plante si pesti.
Cred ca este cam aglomerat :8 Neoni, 2 scalari, 2 Betta (cred ca unul cam bolnav ca nu prea este vioi , are culori sterse si sta ascuns pe sub plante ),3 zebre, 5 nu stiu ce ( un fel de babusca alba cu o pata neagra langa coada ), 2 sanitari
Vreau sa mai returnez din ei , dar am nevoie de sfaturi ce sa opresc ca sa fie compatibili .
Va multumesc
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lucian.con wrote:Am primit cadou un acvariu de 75 l (nou ) cu neon, filtru, incalzitor, plante si pesti.
Cred ca este cam aglomerat :8 Neoni, 2 scalari, 2 Betta (cred ca unul cam bolnav ca nu prea este vioi , are culori sterse si sta ascuns pe sub plante ),3 zebre, 5 nu stiu ce ( un fel de babusca alba cu o pata neagra langa coada ), 2 sanitari
Vreau sa mai returnez din ei , dar am nevoie de sfaturi ce sa opresc ca sa fie compatibili .
Va multumesc

Eterna poveste cu acvariul facut cadou... Da' pe tine te-o fi intrebat in prealabil daca vrei acvariu?

Sfatul meu este sa opresti doar cei 8 neoni. Sunt niste pestisori foarte frumosi, nu fac multa mizerie si daca esti incepator ar fi cei mai indicati dintre toti pestii pe care i-ai mentionat.
lucian.con
Junior member

Joined: 20/09/2005 07:49:13
Messages: 39
Location: Constanta
IP:
Offline

Chiar icepator incepator nu sunt , am tot avut acvarii de pe la varsta de 7 ani de diferite marimi si cu diferite specii ,dar nu-mi prea supravietuiau mai mult de 1-2 ani, poate unde nu erau dotate chiar ca la carte ( ba fara filtru, ba incalzitor fara termostat si... , ba mai scapau in chiuveta , etc )
Acum sunt mai batran si 'intelept' (am 28 ani ) si chiar daca experienta mea cu acvariile nu este chiar relevanta, cred ca ma voi descurca daca-l "calibrez" bine.
Deci, doar cei 8 neoni ? N-i cam putin in 75 l apa ( nu de alta dar fetita mea de 1,2 ani se bucura cind vede pestii si nu doar plantele )
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

lucian.con wrote:Deci, doar cei 8 neoni ? N-i cam putin in 75 l apa ( nu de alta dar fetita mea de 1,2 ani se bucura cind vede pestii si nu doar plantele )
Mai poti cumpara ceva neoni. Sa ai maxim 20. Crede-ma pe cuvint ca acvariile aglomerate (conserve ) nu reprezinta starea de bine in acvaristica. Nu asa sa atinge echilibrul.

Poze: smilie ... Poze cu plante
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

da babustile alea sau ce or fi ele; in rest lasa-i in pace ca merge: e cam putin spatiu, dar merge, o sa stea linistiti in continuare, ca sanse de inperechere oricum nu au in conditiile astea.
crede-ma pe cuvant: io am avut anul trecut 74 bucati diferite, o "ciorba" de peste in vreo 210 litri
asa ca...........

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

furnici wrote:da babustile alea sau ce or fi ele; in rest lasa-i in pace ca merge: e cam putin spatiu, dar merge, o sa stea linistiti in continuare, ca sanse de inperechere oricum nu au in conditiile astea.
crede-ma pe cuvant: io am avut anul trecut 74 bucati diferite, o "ciorba" de peste in vreo 210 litri
asa ca...........


...asa ca sa moara si capra vecinului...Bravo, frumos, ce sa zic... smilie
lucian.con
Junior member

Joined: 20/09/2005 07:49:13
Messages: 39
Location: Constanta
IP:
Offline

OK astazi returnez si mai pastrez doar scalarii si 12-14 neoni ( adica mai iua 4-6 ) si cei doi sanitari ( sper ca mananca mult caca )
este OK sau sa mai tai ?
Plante e posibil sa fie prea multe sau cu cat mai multe ...
Acum la schimbarea unei parti din apa (10-15 l )am auzit ca exista niste substante care elimina mai repede clorul ( sau imediat) si protejaza si pestii sau cam asa. Este adevarat sau doar povesti ?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lucian.con wrote: OK astazi returnez si mai pastrez doar scalarii si 12-14 neoni ( adica mai iua 4-6 )

Scalarii se tin de obicei in acvarii de 200-300ll. Pentru ca la maturitate cresc mari si au nevoie de spatiu.

lucian.con wrote:si cei doi sanitari ( sper ca mananca mult caca )

Gresit. Sanitarii maninca doar resturile de hrana ramasa neconsumata, nu si altceva.

lucian.con wrote:Plante e posibil sa fie prea multe sau cu cat mai multe ...


E posibil si chiar recomandat.

lucian.con wrote: Acum la schimbarea unei parti din apa (10-15 l )am auzit ca exista niste substante care elimina mai repede clorul ( sau imediat) si protejaza si pestii sau cam asa. Este adevarat sau doar povesti ?

Apa e bine sa o lasi 2-3 zile sa iasa clorul din ea. Ca substante poti folosi Aquatan.

Acum e decizia ta - ce dai si ce pastrezi.
lucian.con
Junior member

Joined: 20/09/2005 07:49:13
Messages: 39
Location: Constanta
IP:
Offline

Dar nu prea cade mancare pe fund pt ca o mananca rapid cailalti colocatari.
Sa le dau mai multa pana ramine ?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lucian.con wrote:Dar nu prea cade mancare pe fund pentru ca o mananca rapid cailalti colocatari.
Sa le dau mai multa pana ramine ?

Asta in nici un caz!!!! Nu ramin ei nemincati, stai linistit.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

lucian.con wrote:pastrez doar scalarii si 12-14 neoni ( adica mai iua 4-6 ) si cei doi sanitari ( sper ca mananca mult caca )
Sanitarii nu halesc kk . Le place aceeasi mincare ca la orice pesti. Doar ca o culeg de pe fundu' acvariului.

Mai bine fara scalari.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

lucian.con wrote:...doi sanitari ( sper ca mananca mult caca )...

Ouch!!! Credeam ca a disparut convingerea asta, dar se pare ca e data naibii de longeviva. smilie smilie smilie
E pe locul doi dupa aceea cu schimbatul apei in intregime (si numai daca arata tulbure rau, pentru ca daca-i suficient de limpede poa' sa stea cu lunile neschimbata).

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Nu mai avem nevoie de filtru, luam sanitari mai multi .
De unde ideea ca sanitarii sunt mancatori de kk ?
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

attilio wrote:...De unde ideea ca sanitarii sunt mancatori de kk ?

... din faptul ca se hranesc cu boturile rascolind nisipul ... implicit rascolesc si dejectiile adunate in colturile "mai ferite", iar acvaristii veseli* cred astfel ca au gasit rezolvarea dilemei : ce ne facem noi cu tot rahatu' asta ? ...


*vesel = aici cu sensul de ferice ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

koala wrote:...iar acvaristii veseli* cred astfel ca au gasit rezolvarea dilemei : ce ne facem noi cu tot rahatu' asta ? ...

...

lucian.con
Dupa ce hotarasti ce pesti raman citeste cat poti de mult pe forum, ai multe de invatat ! Cu ce nu te descurci intreaba si ti se raspunde .
Bine ca ai ajuns aici si nu in alta parte . Multa bafta !!!

Apropo : kk il strangi tu cu furtunul cel putin o data pe saptamana .
[Yahoo!]
lucian.con
Junior member

Joined: 20/09/2005 07:49:13
Messages: 39
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumescu pentru sfaturi.
Acum am o noua problema : am returnat un Betta, babustile (conconius parca le spune), zebrele si am mai luat 4 neoni care in doua ore au decedat .
Care este oare explicatia, deoarece nu i-am introdus brusc in acvariu iar ceilalti neoni sunt OK.
Ca simptome am vazut ca erau parca nauciti, si cerd ca si putin mancati (muscati) .Am observat ca unul ava ochii mancati .
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

lucian.con wrote:am mai luat 4 neoni care in doua ore au decedat .
Care este oare explicatia, deoarece nu i-am introdus brusc in acvariu iar ceilalti neoni sunt OK.
Ca simptome am vazut ca erau parca nauciti, si cerd ca si putin mancati (muscati) .Am observat ca unul ava ochii mancati .

Probabil ca era ceva in neregula cu ei. Ceva in genu' rasborelor lu' Dalles pppaaa vremuri .......
Ochii mincati si muscaturile presupun ca au aparut dupa ce au murit, nu inainte .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lucian.con wrote:Care este oare explicatia, deoarece nu i-am introdus brusc in acvariu iar ceilalti neoni sunt OK.
Ca simptome am vazut ca erau parca nauciti, si cerd ca si putin mancati (muscati) .Am observat ca unul ava ochii mancati .

Depinde de felul cu i-ai introdus in bazin. Acomodarea se face treptat si cu rabdare. Dar se prea poate sa-i fi luat bolnavi si atunci nu au supravietuit socului de pH, temperatura, etc.
Iar pestii care nu sunt sanatosi sunt victime sigure ale celorlati.
Acum intrebarea este de ce i-ai bagat in acvariu si nu i-ai tinut in carantina? Asta e o regula sfinta pentru orice peste nou cumparat.
lucian.con
Junior member

Joined: 20/09/2005 07:49:13
Messages: 39
Location: Constanta
IP:
Offline

Erau din aceiasi sursa ca si primii . Practic din acelasi acvariu si la doar 3-4 zile diferenta.
iar pestele muscat era inca viu cand am observat ( avea o bucata de coda lipsa )
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

lucian.con wrote:Erau din aceiasi sursa ca si primii . Practic din acelasi acvariu si la doar 3-4 zile diferenta.
iar pestele muscat era inca viu cand am observat ( avea o bucata de coda lipsa )
In cazu' asta banuiesc scalarii :bla: .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com