[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi acvariu din sticla prea subtire  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Salutare, am si eu o problema cu un acvariu de 150 de litri pe care vreau sa-l fac.De fapt mai am doar o latura de pus , l-a inceput vroiam sa-l fac pentru o broasca testoasa dar persoana pentru care l-am facut nu l-a mai vrut si m-am gandit sa-l transform intr-unul pentru pesti.Acvariul e facut din sticla de 6 mm si este un cub cu latura de 60cm.La origine era facut sa se umple doar jumatate dar acum ma gandesc sa incerc sa-l umplu pana la 40-45cm macar si ma intreb daca va rezista.Ma gandeam sa pun intarituri dar tinand cont ca e un cub nu prea stiu cum.O latura a acvariului inca nu a fost pusa si ma gandeam s-o fac din sticla de 8 si sa pun pe resturile laturilor intaritori in forma de H.Deasemena sa-i dublez fundul.In plus as vrea sa-i fac gaura de preaplin si ma intrebam de unde sa iau asemena burghiu(la ce pret) si ce dimesiune sa aiba gaura.Nu stiu prea multe despre cum se gaureste sticla asa ca daca imi poate descrie cineva procesul e perfect.Ar mai fi solutia sa-l pun pe geamgiu dar n-am idee ce dimesiune ar trebui sa aiba gaura.Astept sfaturi , nu incercati sa ma descurajati , asa ca cei care vor posta doar chetii de genul , "e prea subtire sticla" ii rog sa se abtina.Am bagat 700.000 lei vechi in acvariu si nu-mi convine sa-l arunc sau sa-l dezlipesc si sa tai sticla.Multumesc anticipat.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Nu cred ca renteaza sa cumperi un burghiu doar pentru o gaura. De gasit gasesti pe la magazinele care vand scule si accesorii inclusiv in Praktiker si Bricostore. Eu de exemplu am gaura de 13 si ma declar multumit cu toate ca as fi preferat mai mare da' asa era burghiul. Cu cat mai mare cu atat mai buna de preferat la o dimensiune la care poti gasi teava.

mobile in mobile
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Te-ai uitat la http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=1203 ?
Conform fisierului Excel pe care-l gasesti in topicul pomenit ar trebui sa tina fara probleme la h=40cm.
Intradevar, nu merita sa cumperi o carota (e o "scula" anume pentru gaurit sticla) numai pentru o gaura.
Nu vad de ce ai face doar o laterala de 8mm ca mai ai alte 3 care pot sa crape...

In rest... cu siguranta vei primi si alte raspunsuri.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Parterea mea e ca poti sa-l umpli pina la 45 cm. E buna ideea cu sticla aia de 8 mm. Iti sugerez ca sticla asta sa fie in fata (pe ea nu vei avea nevoie de nici o intaritura care sa te deranjeze cind umbli in acvariu). Si sa fie inalta doar de 45 cm. Astfel celelalte (spatele si lateralele) vor fi mai inalte cu 15 cm. Poti folosi cei 15 cm pentru a baga tuburile de neon. Acei 15 cm in plus ii poti acoperi cu autocolant si o sa arate ca un capac. Vei mai avea se pus doar acoperisu' .
In fata vei avea 15 cm pe care ii poti "umple" cu o fisie din sticla sau mai bine plastic acoperita tot cu autocolant. Pe acolo vei avea un acces usor in acvariu .
Pe celelalte laturi pune intarituri late de vreo 4-5 cm din sticla cit mai groasa (fisiile aste nu pot costa mult).

Poze: smilie ... Poze cu plante
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am inteles, multumesc mult, m-ati scos din incurcatura. :bguit:

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

MA wrote:Iti sugerez ca sticla asta sa fie in fata (pe ea nu vei avea nevoie de nici o intaritura care sa te deranjeze cind umbli in acvariu). Si sa fie inalta doar de 45 cm. Astfel celelalte (spatele si lateralele) vor fi mai inalte cu 15 cm. Poti folosi cei 15 cm pentru a baga tuburile de neon. Acei 15 cm in plus ii poti acoperi cu autocolant si o sa arate ca un capac. Vei mai avea se pus doar acoperisu' .
In fata vei avea 15 cm pe care ii poti "umple" cu o fisie din sticla sau mai bine plastic acoperita tot cu autocolant. Pe acolo vei avea un acces usor in acvariu


Cine-i batran nu-i neaparat asa de pomana ;) .

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Pana la urma din acvariul de aprox 150 de litri cu doua fete si fundul din sticla de 6(celelalte 2 din sticla de 8) am facut un acvariu care dupa calculele mele va avea cam 130 de litri brut.Pe fund am pus 3 intaritoare longitudinale si mai am de gand sa pun intaritoare pe exterior la fetele din geam de 6mm(dete pe care este lipit decorul din polistiren cu ciment).Acvariul va fi umplut pana la aproximativ 43-44 cm inaltime.Intrebarea mea este daca sticla de 6 mm va putea tine si decorul si volumul de apa?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com