[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtre Externe HYDOR  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Vezi anuntul .FILTRE EXTERNE

This message was edited 3 times. Last update was at 21/11/2010 21:39:18


Ogar batrin dar.... cu miros fin
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, o sa sparg gheata

Am un Hydor Prime 10. Il folosesc la acvariul meu cu apa dulce, plantat easy de 54 litri.

Caracteristici tehnice:
debit 300 l/h, volum filtrare 1.5 litri, consum 10W.

Plusuri: Nu e zgomotos, isi face treaba bine, se amorseaza relativ usor si are access la medii bun, avand un cosulet care ajuta la manevrarea mediilor la curatare, surface-skimmer (modest) incorporat in inlet.

Minusuri: Nu are compartimente, are un singur cos si daca se doresc medii filtrante speciale trebuie folosit un saculet sau ceva despartitor. Debitul este doar decent, nu cred ca ar fi de recomandat la mai mult de 80 litri. Inletul si outletul, sunt gandite pentru acvarii cu o inaltime mai mare de 30cm si a trebuit sa le bricolez, respectiv taiat si refacuta o gaura cu bormasina la partea de inlet (are si un fel de surface-skimmer) si taiat si adaptat outletul ca sa fie mai putin adanc pentru a misca suprafata apei mai eficient.

Note personale: la setupul meu este ideal, am salvat un spatiu util in acvariu, umblu f rar la el intrucat nu isi pierde debitul. Am pus medii in ordinea jos-in-sus: un burete grosier de 4 cm, inele ceramica poroasa cam 70% din capacitate si sus un strat de perlon. Imi tine cu mare success fauna: 4 tetrazone si 2 gurami golden, deci un acvariu supra-populat avand in vedere litrajul de doar 54. Recomand la acvarii mici intre 50 si 80 litri.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline

Bine ca am gasit post cu acest tip de filtru.
Aveam degand sa imi cumpar si eu un filtru asemenea, dar inca mai meditez si asupra lui SERA fil 900.
Eu voi folosi filtrul la un paludarium (deci va fi foarte multa mizerie in varius) de 50 L de apa
Sera am vazut ca e mai ieftin putin, imi poti raspunde pe o scara de la 1-10 la urmatoarele intrebari in ordine ? (doar la ce se poate da nota)

1. ce zgomot face?
2. ti se pare bun in contextul calitate/pret ?
3. furtunele sunt rigide ?
4. curge ?
5. vibreaza ?
6. se monteaza usor ?
7 e estetic daca e tinut in afara acvariului ?



Multumesc

Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

perosnal am si eu un hydor 10 la un bazinas de aprox. 60 litri, si subscriu la cele mentionate de bobesku, permitandu-mi sa adaug ca acel bazin este situat in incaperea in care dorm noapte de noapte, iar zgomotul produs de filtru (daca se poate numi zgomot) este insesizabil. Filtrele nu au acea rigiditate pe care am intalnit-o la furtunele filtrului eheim (am unul la bazinul de la job), se monteaza foarte usor, pana in prezent nu mi-a curs, si sper sa nu o faca nici de acum innainte (il am de un an). Cat despre estetic, forma, finisajele, si combinatia de culoare pe mine m-au facut sa-l consider placut vederii.

image
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com