[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
koala - The Return  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De dimineata: Mi-am facut de lucru cu siringa si cu NOPOX-ul... 3 ml, cum zice "la manual" ... ar fi a 4-a zi.

La pranz: M-am cafelit cu trupa de soc: Akaiu, melcu si reefer

- am terminat cu trocurile : priza, pompa, controller, ciorap si suport plexi,
- am intrat in posesia unui bidon care contine apa... si-un Zebrasoma scopas (de la Sebastian Costin),
- o sa plec spre casa, spre "dreapta si cinstita aclimatizare".

Mai am "pe teava" 2 exemplare de Heniochus varius, 3 arici Tripneustes gratilla, un castravete (Holothuria hilla), niste melci si 2 "iepuri" Dollabella auriculata.

Stoc viu:

1 Pomacanthus imperator
1 Paracanthurus hepatus
2 Amphiprion frenatus
1 Chelmon rostratus
1 Zebrasoma desjardinii
1 Zebrasoma veliferum
1 Zebrasoma xanthurum
2 Zebrasoma flavescens
1 Zebrasoma scopas
2 Salarias fasciatus
1 Valenncienea strigata
1 Valenncienea sexgutata
1 Sychiropus splendidus

2 Lysmata Debelius (creveti)
2 Lysmata Amboinensis (creveti)
10-15 Palaemon elegans (creveti de Marea Neagra)
1 Percnon gibbesi (crab)
1 Protoreaster linckii (steaua carnivora "Suri")
2 Astropecten polycanthus (stea de nisip)
1 Tripneustes gratilla (arici de mare)

2 Entacmaea quadricolor (bubble anemone - culoare verde)
- niste Kenya tree, Gorgonia, GSP, niste Asterine.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Sa va fie de bine...cafeaua.
Asteptam niste poze de la tine cu lista asta de vietuitoare.
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Ai o echipa pe cinste! sa-ti traiasaca!

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Sa fie sanatos in casa noua

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sebastian Costin wrote:Sa fie sanatos in casa noua

Deocamdata il bate toata lumea, fara exceptie... ma refer la cele 5 Zebrasome.
Sa speram ca e destul de rezistent, astfel incat sa depaseasca perioada in care-si "ia omoru' de la veterani".


Later edit: In urletele soacrei, si-n plansetele copilei (Tatiiiii, il omoaaaaara pe pestisoooor! ), am fost nevoit sa iau atitudine... asa ca am dat "stingerea" in acvariu, urmand sa mai aprind luminile abia zilele urmatoare. Explicatiile mele, cum ca "Las' ca nu-l omoara, e vorba doar de dominatie!", n-au avut niciun fel de ecou. Asa ca m-am supus, cuminte si docil.

This message was edited 3 times. Last update was at 14/10/2014 17:46:24


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru ca si eu ma astept la o primire simimilara, i-am tinut pana acum 10minute in refugiu ca sa se obisniuasca cu apa si sa-i linistesc dupa drumetia de la Oradea. I-am ghiftuit bine pe ai mei si le-am stins lumina dupa care i-am introdus pe cei noi.Pana dimineata au timp sa se tatoneze pe intuneric Maine la aprinderea luminilor macar stiu intre ei care pe care tre sa se alerge

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Mi-e mila de el/ele (ma refer si la fiica ta)
Iti dai seama, in bazinul meu el era bulibasa ...chiar daca Bangaiiul trosnea din falci ...dejeaba, era doar avertisment - ca semafoarele alea de piuie
Sunt foarte curios de damselul de la Akaiu, cred ca este cel mai fricos din cati am vazut pana acum ...

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sebastian Costin wrote:Mi-e mila de el/ele (ma refer si la fiica ta)
Iti dai seama, in bazinul meu el era bulibasa ...chiar daca Bangaiiul trosnea din falci ...dejeaba, era doar avertisment - ca semafoarele alea de piuie
Sunt foarte curios de damselul de la Akaiu, cred ca este cel mai fricos din cati am vazut pana acum ...


Aha..bine de stiut. Mie de el imi este teama sa nu ma trezesc ca face instructie cu astia ai mei. Dar este bine ca e cumintel. Oricum e prieten bun cu bangaiul pentru ca s-au grupat amandoi chiar daca e intuneric in bazin.
Astia ai mei sunt intr-o totala armonie.Umbla toti in card de zici ca-s legati cu zgarciul

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragilor, miracolul s-a produs!

- a trecut o saptamana de cand reactorul merge "de capul lui", invartind apa dinauntru.
- astazi am facut teste de nitrati,
- la iesirea din reactor, NO3 = 0
- in apa din acvariu, NO3 = 5-10 (plm, cum sunt chior, nu disting exact-exact nuantele alea... da', e undeva p-acolo!)
- ca atare, incepem dozajul de NOPOX: 15 ml/zilnic.

- am stat si-am reglat picaturile paulei, ca sa iasa aia 60-70 litri/zilnic... nu vreti sa stiti!
- acu' reactorul e deschis, "picuratoarea" se picura... plm, asteptam sa vedem continuarea.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Foarte tare sunt curios de evolutie.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Sa fii cu ochiii pe reactor sa nu se colmateze,daca vrei sa nu ai scandal, mai tarziu ,cu soacra )

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum adica sa fiu cu ochii pe el?

- ma uit dimineata, cand injectez saracia aia de NOPOX...
- ma mai uit seara, din obisnuinta (am ramas cu obiceiul asta, de cand "pandeam" skimmerul).

Adica, atata vreme cat reactorul "picura" pe furtun, treaba e in regula... nu?
De colmatat, nu prea vad cum sa se intample... din cauza pompei mari, care "invarte" totul acolo inauntru.



Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Daca picura e ok,problema apare atunci cand se infunda si moare tot.

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Dand la o parte faptul ca "infundarea" este practic imposibila, chiar daca se va intampla acest lucru riscul de a se intampla ceva nasol tinde vertiginos spre zero datorita modului si principiului de functionare: recircula permanment si trage apa cate putin, elimina nutrienti, elibereaza la exterior.
Singura modalitate in care el poate ramane oprit este sa se arda pompa de recirculare (are rol si de depresurizare-alimentare cu apa) dar in acest caz nu se va mai alimenta cu apa din exterior, dupa eliminarea nutrientilor apa va ramane in interior proaspata si curata ca cea din bidoanele de "La fantana", putin mai sarata, drept.
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Nenea koala nu te-ai gandit sa bagi la tine in bazin un pterois volitans?
Te intreb deoarece am fost azi la un prieten aici in cluj care are un bazin asemanator cu al tau si are un volitans in bazin care efectiv ma lasat cu gura cascata,are in bazin clown,labroides,hepatus,flavescens.....si o gramada de alti pesti iar asta micu nu are nici o treaba cu ei,il hraneste o data la 2 zile cu 2 xipho
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Zsido wrote:Nenea koala nu te-ai gandit sa bagi la tine in bazin un pterois volitans?
Te intreb deoarece am fost azi la un prieten aici in cluj care are un bazin asemanator cu al tau si are un volitans in bazin care efectiv ma lasat cu gura cascata,are in bazin clown,labroides,hepatus,flavescens.....si o gramada de alti pesti iar asta micu nu are nici o treaba cu ei,il hraneste o data la 2 zile cu 2 xipho

Asta micu creste bine de tot , unul pe care l-am crescut eu(1000 l) in aproximativ doi ani (avea 9 cm cand l-am luat din Debrecen) a trecut de 35 cm ,e spectaculos intradevar , eu il tineam cu scoici congelate si mai rar pesti vii -nu sfatuiesc pe nimeni sa hraneasca cu scoici : in doua randuri in acvariu am avut white velvet , lasand asta la o parte trebuie sa ai in vedere posibilitatea ca vei fi intepat(mai degraba cand vei fi intepat ) ,de obicei se intampla cand cureti acvariul sau hranesti, eu de catre respectivul am fost executat in doua randuri ( inainte am mai fost odata de un altul) si nu e placut deloc , pot sa spun ca in timp poti dobandi o oarecare rezistenta dar poate fi si invers: unii au ajuns in spital , e mult mai dureros decat sa spunem viespi sau asa ceva cunoscut la noi si are perioada lunga de vindecare

This message was edited 1 time. Last update was at 19/10/2014 21:14:59

[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aaah, ce sa zic?

Una la mana, eu sunt milos din fire... n-as putea sa cresc un peste, dandu-i sa manance alti pesti. Viermi, rame, DA... da' pesti, NU!
A doua la mana... ideea mea de acvariu (adica, asa cum imi "vad eu acvariul") nu contine specia asta...


Teste rapide, de duminica seara:

- NO3, la iesirea din reactor = 1
- NO3, in apa acvariului = 5


Am probleme cu "picaturile", in sensul ca robinetii sunt de cacat si se infunda cu sare... am schimbat 2 modele pana acum.
O sa incerc si cu un reglaj d-ala de perfuzie, care stranguleaza furtunul pe exterior.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ce sa-ti spun....robinetii pe care i-am pus, cei galbeni, la mine merg perfect, niciodata nu s-au infundat de cand functioneaza reactorul si au un an si ceva de functionare.
Si daca spui ca s-au infundat cu sare, atunci sarea aia pe care o folosesti e de toata jena, sa se solidifice in mediu lichid.
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai banuiesc ca tine robinetul atarnat sa vaza picaturile
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Si daca-l tine atarnat, n-are voie sa formeze granule de sare, si eu tot atarnat il tin.
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com