[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
reamenajare acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Ca urma voi incepe reamenajarea acvariului meu .
1. primul pas confectionarea bombei de co2 compozitia este la frigider la racit si in seara asta voi adauga si drojdia dupa ce se va raci.
2. achizionare substrat . as merge pe varianta cu natalit + florapol cu feropol si feropol 24
3. achizitionare buturuga . trebuie neaparat una sa schimbam putin designul acvariului.
4. Se doneaza urmatoarele specii de pesti 2 moly aproape maturi ,2 xifo , 2 zebre zapacite.
Dupa care vreau sa cumpart doi ramirezi :X . aveti ideea acesti pesti se inteleg bine cu calistusi si neoni , sau vor avea probleme cu calistusi care sunt mai vioi ?

Revin cu poze dupa achitionare buturugii si cu speciile de plante pe care le am si poate din exeperienta care o aveti poate ma sfatuiti si pe mine cu pozitionarea acestora.

In continuare voi pune o poza cu instalatia bombei co2
[Thumb - PB200034.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2010 18:21:04


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

ai grija cu acei "T". cand se formeaza presiune mare pe tub, iti vor iesi dopurile din T. (a se intelege "dop" = bucata de plastic care intra in T si are pe ea acel robinet ros). Iti sugerez Robinetul tip L

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2010 18:22:51

Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

sa nu uit, mai inportant.
daca va iesi acel dop,vei ramane fara co2, si eventual in cel mai rau caz daca se intampla desprinderea inaintea unei supape antiretur, te vei trezi cu o mare balta de apa in casa,datorita caderii furtunului (ca la butoaiele de vin, ca sa ne intelegem)
Stiu eu ce zic mai ales daca ai acvarii mari

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2010 18:25:52

Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

multumesc de sfat o sa merg maine sa iau unul in forma de l ca avea.sa inteleg ca valva antiretur sa o puna inaintea acestui robinet nu ?

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Valva o pui obligatoriu inainte de orice altceva. Adica sa fie ultima piesa pe circuit exact inainte de acvariu. Unii pun chiar doua, depinde de gradul de paranoia
Din experienta proprie, eu am avut grija intotdeauna sa o pun chiar sus pe langa capac. De ce? Si in cel mai negru ghinion in care s-ar desprinde furtunul (tubul) de aceasta valva, partea care cade nu mai antreneaza apa in afara acvariului.

LE Sa pierzi gaz nu e deloc o nenorocire, dar sa fii plecat de-acasa cu orele si sa gasesti bietii pesti morti in mocirla si casa fleasca... asta e o nenorocire.

This message was edited 3 times. Last update was at 21/11/2010 00:19:29


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

La acel "T' nu ai nevoie decat de un robinet .Bagi bine furtunele si nu trebuie sa sara pentru ca presiune nu ai decat cat este necesar sa treaca prin difuzorul ceramic.
Atasez un set de foto ca sa intelegi si cum este montata supapa de sens(instalatia este facuta numai pentru exemplificarea ordini componentelor)
[Thumb - 20112010250.jpg]

[Thumb - 20112010252.jpg]

[Thumb - 20112010251.jpg]

[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

mai baieti, pai la iasi toate T urile alea care le cumparasem, si pe timpul cand aveam si eu bomba si exact difuzorul ceramic, tot timpul imi sareau acele dopuri.
Acum, recunosc ca si faceam bombe periculoase, mai ales daca mi-a si explodat una Oricum de siguranta nu strica un pic de prelandez.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

multumesc mult.asa am pus si eu valva aia imediat ce iese din acvariu. sper sa nu am probleme si sa mearga bine chiar daca am cu difuzor ceramic. are ceva daca acest difuzor este amplasat mai langa filtru ?

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

atata timp cat filtrul nu inhaleaza bulele mici de co2 scoase din difuzor sau ce o fi, NU. Daca le trage :
1. aer la motor -> posibila ardere -> zgomot
2. co2 la bacteriile din filtru -> nui bun.
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

Tot timpul m-a ferit sa bag co2 in filtru si deacea aveam grija ca co2 sa fie in coltul opus sorbului de intrare.
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

pai ceva de genu il am si eu undeva in coltul opus filtrului dar vroiam sa-l ascund undeva mai in spate sa nu se vada . dar nestiind detaliile am intrebat inainte sa-l mut . multumesc de sfaturi.deja am bule in numaratorul de bule acum i-am dat drumul sa intre in acvariu si astep sa le vad si in acvariu. cred ca nu va tine mult ideea cu bomba trecem pe ceva mai profi

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

eu unul iti recomand butelia de 2 kg de pe aquaristik.net pentru inceput
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

au inceput sa apara si bulele in acvariu . in difuzor observ ca este si putina apa sper sa nu fie problema . ma gandeam ca daca tot fac un efort sa iau una de 4 l

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Daca puneti difuzoarele in coltul opus riscati sa nu aveti CO2-ul distribuit uniform in avariu. In principiu, urmaresc ca bulele de CO2 sa-mi fie angrenate de curentii returului de la filtru.
Si nu va bazati pe faptul ca nu trebuie presiune mare pentru un difuzor ceramic. Ati incercat sa suflati printr-unul?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

pai cam asta se intampla la mine eu am un acvariu cu lungimea de 50 de cm intr-un colt este filtrul si in celalalt difuzorul iar jetul care iese din filtru trece prin bulele difuzorului si le imprastie in tot acvariul nu le vad urcand la suprafata ci cum se imprastie toate . da am incercat de curiozitate sa suflu in difuzor dar fara succes ca nu am putut )

This message was edited 1 time. Last update was at 21/11/2010 22:53:50


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

alber, treaba cu suflatul in difuzor am facut-o si eu, dar iti pot spune ca mi-au pocnit falcile si nu am reusit nimic. Mai ales ca difuzorul era si nou, deci nu era infundat cu nimic.

edit: mare importanta are cand suflii
1. daca e scos din acvariu merge fara nicio problema
2. daca e in acvariu, se schimba fizica

sa fiu sincer , nici eu nu pot sa inteleg

This message was edited 2 times. Last update was at 21/11/2010 23:33:44

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Radu.U wrote:alber, treaba cu suflatul in difuzor am facut-o si eu, dar iti pot spune ca mi-au pocnit falcile si nu am reusit nimic

Stiu Radule ca ai suflat, ca si io la fel am facut. Asa, din pura curiozitate. Ce am scris acolo, a fost pentru colegii care sustineau ca nu-i nevoie de presiune prea mare pentru a impinge CO2-ul prin difuzor. Dar probabil n-au citit nici postul tau in care spuneai ca ai pus reductor pe bomba, presiunea aratata fiind de un bar.
Deci, dragi colegi, exista sau nu riscul de a sari furtune, dopuri sau mai stiu io ce? Va garantez ca exista. Iar o picatura de super glue pe fiecare imbinare va va face somnul mai linistit.

This message was edited 2 times. Last update was at 21/11/2010 23:40:13


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

luat la cunostinta si se va pune in practica . am observat ca se creeaza ceva presiune in sticla si deci mai bine mai sigur decat sa avem probleme. azi chiar am tinut sub observatie acele robinete si nu era problema sper sa nu fie nici de acum incolo


Am si eu o intrebare . Pot tine colisa cu callistusi ?? am vazut unii azi la animax si erau foarte draguti

This message was edited 3 times. Last update was at 22/11/2010 00:22:26


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

inca un sfat. cei de pe pepika.ro spun ca nu au natalit pr stoc si nici furnizorul , mi-au recomandata volcanit in schimb insa cam scump mi se pare nusj ce sa zic caci si punga este de 7 l cam mult pentru mine , ce parere aveti despre dupla ground ? trebuie acoperit acest dupla ground ? sau ce substrat mai inchis la culoare recomandati ?

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Dupla Ground nu se acopera. E un substrat inert, cu porozitate mare si foarte usor.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com